OMÜ LÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK

Eğitim sendikalarının temsilcileri, OMÜ de Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı nın kontenjanlarının sınırlandırılmasına tepki göstererek, Bu yanlıştan derhal geri dönülmeli dedi

OMÜ LÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) kararıyla üniversitelerde Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı kontenjanlarının Türkiye de 15 bin, Ondokuz Mayıs Üniversitesi nde de 200 olarak sınırlandırılmasının ardından, eylem yapan öğrencilere, eğitim sendikaları destek verdi. Sendika temsilcileri, öğrencilerin mağdur edildiğini ifade ederek, üniversitelilerin yanlarında olduklarını söyledi. 

ÖĞRENCİLER  ALDATILIYOR

Hükümetin öğretmen yetiştirme politikasının olmadığını ifade eden Eğitim ve İşgörenleri Sendikası (Eğitim-iş) Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, Gençler haklı olarak mesleklerini yapmak istiyor. Son sınıfta okuyan bütün öğrencilerimizin formasyon almalarından tarafız. Öğretmen olacağı düşüncesiyle bu bölümlere giren öğrenciler mağduriyet yaşayacaklar. Gerekli altyapı oluşturulamadığı için gençlerimiz aldatılmış oluyor. Bir an önce bu yanlıştan geri dönülmeli. Biz sendika olarak bu süreçte öğrencilerin yanındayız. Bu konuyla ilgili yapacakları her türlü yasal eylemi destekliyoruz diye konuştu.

MÜCADELE ETSİNLER

YÖK ün bu tür uygulamalarının öğrencilerde büyük bir hüsrana ve hayal kırıklığına neden olduğunu kaydeden Türk Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Levent Kuruoğlu ise, Gençler devlete olan güvenlerini kaybediyor. Kontenjan azaltma kararının uzun yıllara yayılması, bu sene 100 binse, seneye 80 bin, sonra 60 bin şeklinde kademeli olarak düşürülmesi gerekti. Çok öğretmen yetişiyor, hadi bakalım bunları kapatalım demek doğru değil. 4 yıl boyunca bu öğrencilere formasyon verilmeye devam edilmeli. Bunun ardından bir planlama yapılmalı. Öğrenciler mücadele etmeye devam etsinler ve umutsuzluğa kapılmasınlar. YÖK burada bir yanlışlık yaptı ve öğrenciler her türlü yasal yolla haklarını aramalı. Onlar bizim müstakbel meslektaşlarımız, biz sendika olarak bu süreçte yanlarında olacağız ifadelerini kullandı.

EŞİTSİZLİK VAR

Kararın mezunlar ve öğrenciler için son derece olumsuz bir uygulama olduğunu ifade eden Eğitim Bir Sen Samsun Şube Başkanı Nejdet Güneysu şunları söyledi: Samsun da bu yıl yaklaşık 3 bin öğrencimiz mezun olacak. Bu sayının 200 ile sınırlandırılması son derece yanlıştır. Milli Eğitim Bakanlığı, sırada bekleyen öğretmenler veya ihtiyaçlar şeklinde hesap yapıyor olabilir, ama burada bir eşitsizlik söz konusu. Zaten öğrencilerin okul sürecinde formasyon alması gerekirken, okul bittikten sonra 1 yıl ek süre ve maddi külfetle formasyon almaları temelinde yanlıştı. Bu öğrencilerin formasyon hakları sınırlandırılmamalı. Biz sendika olarak bu kısıtlandırmayı yanlış buluyoruz, haklarını arayan öğrencilerimizin de yanında olmaya devam edeceğiz.  

BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞI

YÖK kararının, hükümetin insan kaynağı planlaması yapamamasının büyük bir göstergesi olduğunu söyleyen, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Samsun Şube Başkanı İsmail Yavuz ise, Yıllardır ataması yapılmayan öğretmenlerin yanısıra şimdi bir de formasyon alamayan öğrencilerin mağduriyeti oluşacak. Kontenjanın bir anda 10 da 1 e düşürülmesi öğrenciler için büyük bir hayal kırıklığı. Gençlerin geleceğe dair umutları biter bu durumda. Eğitim-Sen olarak bu zamana dek atamayan öğretmenlerin yanında olduk, OMÜ lü öğrencilerden bir talep gelmesi halinde, elbette onların da yanında olacağız diye konuştu. 

MAĞDURİYET NEDENİ

2014 yılında 100 bin kontenjan verilirken, bu yıl 15 bin kontenjana düşürülmesine bir anlam veremediklerini kaydeden Aktif Eğitim Sendikası (Aktif Eğitim-Sen) Samsun Şube Başkanı Sefa Zor ise YÖK başkanımız açıklamasında kontenjanların istihdama göre yapıldığını söylüyor. Peki o zaman YÖK başkanına sormazlar mı geçen yıl tabiri caizse uçan kuşa formasyon verirken istihdamı düşünmediniz mi? Her 10 öğrenciden 9’unu mağdur eden bu karar kaliteyi değil sınırlamayı, mağduriyeti ifade etmektedir. Bu komik rakamlardan vazgeçilip, kontenjanın mutlak suretle arttırılması gerekmektedir. OMÜ lü öğrencilerin, bu haklı mücadelerinde her zaman yanlarında yer alacağımızı bilmelerini isteriz dedi.

Zerrin SOMUNCU EN ÇOK OKUNANLAR

Görme engelli kayıp vatandaşı bulmak için köylüler seferber oldu

1 Görme engelli kayıp vatandaşı bulmak için köylüler seferber oldu

Çiftlik Bank soruşturmasında 4 tutuklama daha

2 Çiftlik Bank soruşturmasında 4 tutuklama daha

Yangın dumanından etkilenen 4 kişi hastaneye kaldırıldı

3 Yangın dumanından etkilenen 4 kişi hastaneye kaldırıldı

Arda Turan dede ocağında

4 Arda Turan dede ocağında

Hobi bahçesinde beslediği arıların soktuğu kişi ölü bulundu

5 Hobi bahçesinde beslediği arıların soktuğu kişi ölü bulundu