TÜRKİYE YALNIZ BIRAKILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Grand Tarabya Otel deki 7. Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi Açılış Töreni nde konuştu.

 TÜRKİYE YALNIZ BIRAKILDI

CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan, Tüm dünyanın farklı açılardan tarihi sınamalardan geçtiği hassas bir dönemin içindeyiz. Ekonomik durgunluk, fakirlik ve gelir dağılımındaki adaletsizlikler gündemimizi yerini koruyor. İç çatışmalardan kaynaklanan büyük göç hareketleri, terör, doğal kaynakların tüketilmesi gibi küresel sorunlar giderek daha fazla öne çıkmaya başladı. Bunların hepsiyle de hızlı etkin ve kararlı bir şekilde mücadele etmek mecburiyetindeyiz. Hiç kimse yaşanan krizi veya yaşanan insanı krizlerden kendini tecrit etme hakkına ve lüksüne sahip değildir. Güvenlik kaygılarının artması karşısında en iddialı ekonomiler en gelişmiş ülkeler dahi çaresiz kalabilmektedir. Bugün Türkiye güvenlik kaygılarının odağı olan bölgenin hemen yanında istikrarını ve kalkınmasını sürdürme mücadelesi veriyor. Terörle mücadelemizin geçmişine baktığımız zaman, yaklaşık 35 yıldır biz terörle mücadele ediyoruz. Güney sınırlarımızda başlayan hadiseler tüm dünya için uzun vadeli sonuçlar doğurabilecek niteliktedir. Göçmen meselesi başta olmak üzere bu sorunların ağır sonuçlarıyla yüzleşiyoruz. Maalesef Türkiye insani krizler karşısında verdiği onurlu mücadelesinde yalnız bırakıldı dedi. 

G-20 ZİRVESİNDE BU MESELEYİ ENİNE BOYUNA KONUŞTUK

Paris teki terör saldırısına değinen Erdoğan, Geçtiğimiz Cuma gecesi Paris te yaşanan terör eylemleri, hem terörle mücadele hem de göçmenler konusunda yeni bir yol ayrımına getirdi. Antalya da yapılan G-20 zirvesinde bu meseleyi enine boyuna konuştuk. Hem yaptığım ikili görüşmelerde, 17 ülkenin lideriyle başa baş görüşmelerim oldu, heyetler arası görüşmeler yaptık. Bunları bütün teferruatlarıyla değerlendirdik. Zirve sonunda mutat bildirinin yanında bir de terörizmle mücadele bildirisi yayınladık. Bu bildiride Paris, Ankara, Gaziantep, Beyrut bütün buralardaki saldırıları kınadıktan sonra terörle mücadele konusunda birlik içinde olduğumuzu vurguladık. Bu çok önemli. Terörizmin herhangi bir dinle, milliyetle, uygarlıkla veya etnik grupla ilgili hale getirilemeyeceğini özellikle belirttik. Şunu buradan çok açık samimi bir şekilde söylüyorum. Ben bir Müslümanım. İslam Arapça barış anlamına gelmektedir. Barış dini olan bir İslam ı gölgeleyen DAİŞ diye bir terör örgütü var. Bu terör örgütü nereden türedi; El-Kaide den. Bunun yanında ülkemin içerisinde terör örgütleri var. PKK gibi. Suriye nin kuzeyinde PYD gibi, YPG gibi terör örgütleri Afrika ya gidiyorsunuz, bakıyorsunuz Boko Haram var diye konuştu.

BU TERÖRİSTLERİ ŞİDDETLE LANETLİYORUM

Bunlar hangi dinden olursa olsun, değerli dostlar şunu defa iyi bilmemiz lazım diyen CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan, Hiçbir dine o dinin olumsuz, kötü insan tipleri üzerinden yargılama yapamayız, yapmamalıyız. O dinin diğer mensuplarına asla böyle bir yaklaşım gösteremeyiz. Bunlar Müslümanların arasından çıktığı gibi Hristiyanların, Musevilerin arasından da çıkar. Aynı şekilde mezheplerin içinden bir çok çıkanları var. Ben şuanda mensubu bulunduğum, şeref duyduğum dinim içinden çıkan bu teröristleri şiddetle lanetliyorum. Bu noktada bizler G-20 de bunu konuştuk. Dünya Müslümanları olarak halkı Müslüman olan ülkelerin siyası liderlerini de ağırlık olarak tavır koymaya davet ederken, aynı şekilde ilim adamlarını da bu konuda tavır koymaya hatta hatta din adamlarını da bu konuda tavır koymayı davet ettik. Bunu hep birlikte yapmak durumundayız. Eğer yapamazsak bugün Ankara da bizim kapımızı çalan; bunu geçenlerde söyledim dedim ki bak yarın da sizin kapınızı çalar. Nitekim Paris te kapıyı çaldı. Fakat Paris ile bitti mi, başka bir yerde de kapıyı çalar. Onun için de bu tavrı uluslararası bir mutabakat içerisinde ele almak durumundayız. Dışişleri Bakanlıklarımız, İçişleri Bakanlıklarımız, bütün istihbarat örgütlerimiz birlikte yoğun bir çalışmanın içerisine girmek durumundadır. Çünkü bu dünya barışı bir ülkenin, iki ülkenin değil tüm dünyanın ortak meselesidir, sorunudur ifadesini kullandı.

İslam düşmanlığıyla birleşen ırkçılığın en büyük felaket olduğunu söyleyen Erdoğan, Biz nüfusu Müslümanlardan oluşan devletlerinin liderleri olarak her türlü aşırılığı lanetliyoruz, kınıyoruz. Diğer ülkelerden de benzer bir yaklaşımı kendi toplumları için beklemenin hakkımız olduğunu düşünüyoruz diye konuştu. 

SORUMLU ESED

Bugün yaşanan terörün baş müsebbibinin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed olduğunu söyleyen Erdoğan, Kendi halkından 380 bin kişiyi katleden Esed rejimidir. Esed bir devlet terörü estirmektedir. Devlet terörü estiren bu kişinin arkasında duranlar en az onun kadar suçludur dedi. 

REJİM TERÖR ÖRGÜTLERİYLE AYAKTA DURUYOR

Varil bombaları, kimyasal ve konvansiyonel silahlarla katledilen 380 bin Suriyeli nin bir istatik olmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hepsi insandır, candır. Hala daha gitsin mi gitmesin mi bunun tartışmanın tüm Suriye halkına değil, insanlığa ne tür mesaj olduğunu hepimizin görmesi lazım. Rejim iktidarını mezhep çatışması ve terör örgütlerinin faaliyetleriyle sürdürmeye çalışmaktadır diye konuştu.

SİLAHLARI KİMLER GÖNDERDİ ?

Suriye de sivillerin kimyasal silahlarla birlikte daha çok konvansiyonel silahlarla öldürüldüğünü hatırlatan Erdoğan, Bu silahları Suriye ye kimler gönderdi? Bunun üzerinde niye durmuyoruz? Bizim için önemli olan sebep netice ilişkisidir. Onun sebebi ne olursa olsun hepsi o neticenin sonucudur dedi. 

ESED LE KUZU SARMASI OLDULAR

Esed rejimine yönelik eleştirilerini sürdüren Erdoğan, Bölgedeki terör örgütleri doğrudan ve dolaylı Esed rejimine hizmet etmektedir. DAİŞ, Esed tarafından desteklenmektedir. Esed, DAİŞ in petrolünü almakta, paraya çevirmektedir. DAİŞ le PYD nin YPG nin hiçbir farkı yoktur. PYD yi Esed desteklemektedir. Düne kadar oradaki Kürtlere düşmandı Esed. Bizim görüşmelerimiz iyi olduğu zaman, Suriye deki Kürtlere nüfus kağıdı vermiyordu. Pasaport vermiyordu. Biz ona niye vermiyorsun, senin vatandaşların onlar diyorduk. Ama şimdi baya kuzu sarması oldular şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da düğün evi yanında silahlı kavga: 1'i ağır, 3 yaralı

1 Samsun'da düğün evi yanında silahlı kavga: 1'i ağır, 3 yaralı

Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık: 'Sokağa atılacak paramız yok'

2 Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık: 'Sokağa atılacak paramız yok'

Samsun'da sanayicilere uyarı

3 Samsun'da sanayicilere uyarı

Protokolden keyifli sohbet... 'Arkayı Fenerliyelim'

4 Protokolden keyifli sohbet... 'Arkayı Fenerliyelim'

Meteorolojiden Samsun'a uyarı! Sel, su baskını, yıldırım...

5 Meteorolojiden Samsun'a uyarı! Sel, su baskını, yıldırım...

Samsun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı bekliyor

6 Samsun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı bekliyor

Samsun'daki doktora saldırı olayında flaş gelişme

7 Samsun'daki doktora saldırı olayında flaş gelişme

Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsun'a geldi

8 Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsun'a geldi

Karadeniz'de deprem

9 Karadeniz'de deprem

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Samsun'da

10 Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Samsun'da