19 YIL SONRA GELEN İTİRAF

Samsun da 19 yıl sonra cinayeti ihbar eden ve kendisi de tutuklanan şahıs duruşmada verdiği ifadede, 19 yıl boyunca vicdan azabından uyuyamıyordum. Artık vicdanım rahat dedi.

19 YIL SONRA GELEN İTİRAF

Samsun un Tekkeköy ilçesi Kutlukent Çırakman Mahallesi nde çobanlık yapan 3 çocuk babası 31 yaşındaki Şaban Bayri nin ailesi, öldürüldükten 1 yıl sonra 30 Ekim 1996 tarihinde Bayri nin kaybolduğuna dair jandarmaya müracaatta bulundu. Kayıp başvurusundan sonra geçen 18 yıl içinde Şaban Bayri den bir daha haber alınamadı. 

Bayri nin eşi Habibe (48), daha sonra aynı mahallede ikamet eden Mehmet E. (45) ile evlendi. Tekkeköy İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, olayın peşini bırakmadı. Jandarma, olayın cinayet olma ihtimali üzerinde durarak soruşturmayı derinleştirdi.

da-001.jpg

 

Habibe ile evlenen Mehmet E. nin kardeşi Musa E. (41), jandarmanın da sıkıştırması üzerine vicdan azabı çektiğini söyleyerek, Şaban Bayri yi olay günü eşi Habibe nin evden dışarı gönderdiğini anlatarak,Ağabeyim Mehmet E. ile Şaban Bayri yi otomobile aldık. Ben aracı kullanırken ağabeyim de Şaban Bayri yi eliyle boğarak öldürdü. Daha sonra birlikte mısır tarlasına gömdük. Eşi Habibe nin de bu olaylardan bilgisi vardı iddiasında bulundu.

Olayla ilgili Habibe E., Mehmet E. ve Musa E., Tekkeköy İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından gözaltına alındı. Musa E. nin gösterdiği mısır tarlasında iş makinesi ile yapılan kazıda 19 yıl önce öldürülerek gömülen Şaban Bayri nin cesedi bulundu. 12 Kasım 2014 tarihinde Samsun Adliyesi ne sevk edilen Habibe E., Mehmet E. ve Musa E. tutuklanarak Samsun Kapalı Cezaevi ne gönderildi.

dava.jpg

Soruşturmayı yürüten savcı, dava ile ilgili iddianameyi hazırlayarak Mehmet E. ile Habibe E. nin Türk Ceza Kanunu nun (TCK) 82/1-a maddeleri gereği her ikisinin de ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına, olayın ortaya çıkmasını sağlayan Musa E nin ise TCK 82/1-a, 38/3 maddesi gereği 20 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı. Uzun süre tutuklu kalan Habibe E. tutuksuz yargılanmak üzere tahliye oldu. Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, Adli Tıp Kurumu ndan gelen DNA raporu kafalarda soru işareti bıraktı.

19 yıl önce öldürülerek toprağa gömülen Şaban Bayri olduğu ileri sürülen kemiklerden kimlik tespiti için alınan DNA profilleri ile Şaban Bayri nın kızlarından birinden alınan DNA profillerinin birbiriyle uyuşmadığı ortaya çıktı. Mahkeme heyeti, DNA raporunu okurken buluntu cesedin Şaban Bayri olmama ve bir başka kişinin de öldürülüp gömülmüş olma ihtimali üzerinde durarak, cesedin Şaban Bayri ye ait olup olmadığının tespiti için diğer 2 kızı ile kardeşlerinden alınan numunelerle yeniden DNA testi yapılmasını istedi. 

İstanbul Adli Tıp Kurumu nda ölen şahıs, diğer 2 kızı ve kardeşlerinden alınan örneklerle yapılan DNA testinde cesedin Şaban Bayri ye ait olduğu tespit edildi. Bugün görülen davaya tutuksuz sanık Habibe E. katılmazken, tutuklu bulunan Musa E. ve Mehmet E. duruşmada hazır bulundu. Mahkeme heyeti, Adli Tıp Kurumu ndan gelen DNA sonuçlarını açıklayarak, cesedin yüzde 99.9 oranla Şaban Bayri ye ait olduğunu belirtti. 

Tutuklu kardeşlerin anneleri 71 yaşındaki Sevim E., duruşmada tanık olarak ifade verdi. Anne Sevim E.,Ölen Şaban Bayri bizim çobanlığımızı yapıyordu. Bir gün gelip Oğlun Mehmet ile eşim Habibe yi uygunsuz yakaladım. Oğlunuzun terbiyesini verin dedi. Ondan sonra da bizim çobanlığımızı bıraktı dedi.

Yaşlı kadın mahkemeye verdiği yazılı ifadede, tamamının doğru olduğunu söyledi. Mahkeme heyetinden söz alan tutuklu sanık Musa E. ise,Şaban Bayri bizim çobanımızdı. Bu olay 19 yıldır rüyalarıma giriyordu. Vicdanım sızlıyordu. Şaban ile bir kavgam yoktu. Her şeyi açıkladım ve artık vicdanım rahat diye konuştu.

Yaklaşık bir yıldır tutuklu bulunan sanıkların avukatları ise müvekkillerinin tahliyelerini talep ettiler. Mahkeme heyeti, tahliye taleplerini kabul etmeyerek duruşmayı erteledi.

 

Konu ile alakalı diğerhaberler ve ilgili kategoridekison dakika haberleri için haberler sayfasını yada son dakika haberleri sayfasını kullanabilirsiniz. Yada arama çubuğunu kullanarak istediğiniz içeriğe ulaşabilirsiniz. Ayrıca iletişim sayfamızdan bizimle irtibata geçebilir yada aşağıdaki yorum yap alanından yorum yapabilirsiniz.EN ÇOK OKUNANLAR

İsmail Uyanık'tan son rötuşlar

1 İsmail Uyanık'tan son rötuşlar

Samsun emniyetinde terfi

2 Samsun emniyetinde terfi

Yolda su birikintisine kapılan araç takla attı: 4 yaralı

3 Yolda su birikintisine kapılan araç takla attı: 4 yaralı

Emekliye bayram öncesi çifte müjde

4 Emekliye bayram öncesi çifte müjde

Çağrı'ya Altay'dan teklif var

5 Çağrı'ya Altay'dan teklif var

Okulumuz bir marka

6 Okulumuz bir marka

Meteorolojiden Samsun için sağanak yağış uyarısı

7 Meteorolojiden Samsun için sağanak yağış uyarısı

Bafralı tütün üreticileri destek istiyor

8 Bafralı tütün üreticileri destek istiyor

Yeteneği hayran bırakıyor

9 Yeteneği hayran bırakıyor

Final günü

10 Final günü