YENİDEN ADAY MI OLACAK?

ABD Başkanı Obama, Krizin bitmesi için Esad gitmeli dedi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, IŞİD yenilgiye uğratılana kadar görevimi bırakmayacağım diyerek rest çekti.

YENİDEN ADAY MI OLACAK?

Suriye de siyasi geçişe yönelik çabalar sürerken, ABD Başkanı Barack Obama krizin sona ermesi için Esad ın görevinden ayrılması gerektiğini söyledi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad dan ise IŞİD yenilene kadar hiçbir yere gitmeyeceğim mesajı geldi.

YENİDEN ADAYLIK SİNYALİ

IŞİD in yenilgiye uğratılmasının ardından, iktidar değişimi için bir ya da iki yılın yeterli olacağını ifade eden Esad, devlet başkanlığı seçimlerinde yeniden aday olabileceğini de söyledi. İtalyan Rai televizyonuna mülakat veren Esad, Suriye nin birçok bölgesi teröristlerin elindeyken siyasi alanda bir yere varmak mümkün değil şeklinde konuştu.

MAKİNELİ TÜFEKLERLE ATEŞ EDENİ MUHALİF DİYE TANIMLAYAMAZSINIZ

Bununla birlikte Esad terörist tanımına sadece IŞİD militanlarının girmediğini hükümet güçlerine karşı savaşan silahlı muhalifleri de terörist olarak gördüğünü söylerken de Bu, her ülkede böyledir. Makineli tüfeklerle ateş edenleri muhalif diye tanımlayamazsınız sözlerini kullandı.

Öte yandan IŞİD in yenilgiye uğratılmasının ardından, iktidar değişimi için bir ya da iki yılın yeterli olacağını ifade eden Esad, devlet başkanlığı seçimlerinde yeniden aday olabileceğini de belirtti.

BEN SEÇİLİRSEM DAHA İYİ BİR GELECEKLERİ OLACAK

Beşar Esad ın Devlet başkanlığı seçimlerinde aday olmamı yasaklayan herhangi bir kırmızı çizgi yok sözlerini de kullandığı mülakat sırasında Ben seçilirsem Suriyelilerin daha iyi bir geleceği olacak dedi. Bunların yanı sıra Esad, seçim olmadan iktidarda kalmasının kendisi için siyasi bir hata olacağını da söyledi.

OBAMA: ESAD KALDIĞI SÜRECE…

ABD Başkanı Barack Obama ise Suriye krizinin sona ermesi için Devlet Başkanı Beşar Esad ın görevinden ayrılması gerektiğini söyledi.

ABD Başkanı Obama, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi için gittiği Filipinler in başkenti Manila da, Suriye deki son durum ve IŞİD le mücadele konularında açıklamalarda bulundu.

Sputnik in haberine göre, Suriye de siyasi bir anlaşmaya varılamazsa IŞİD i yenmenin mümkün olmadığını söyleyen Obama, bu siyasi anlaşmanın sağlanabilmesi için Esad ın görevi bırakması gerektiğini savundu. Obama, Ben, Esad iktidarda kaldığı sürece Suriye deki iç savaşın çözülebileceği bir durum görmüyorum diye konuştu.

TRUDEAU DAN OBAMA YA DESTEK SÖZÜ

Bu arada, Kanada Başbakan Justin Trudeau da Obama ya, IŞİD le mücadelede güçlü bir partner olmayı sürdüreceklerini söyledi. APEC Zirvesi kapsamında Obama ile ikili bir görüşme gerçekleştiren Trudeau, Kanada uluslararası koalisyonun güçlü bir partneri olarak kalmaya devam edecek ifadelerini kullandı.

Trudeau, göreve gelmesinin ardından ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyondaki savaş uçaklarını geri çekme kararı almıştı.EN ÇOK OKUNANLAR

Cem Yılmaz'dan kırıp geçiren Tarkan esprisi!

1 Cem Yılmaz'dan kırıp geçiren Tarkan esprisi!

Ayite sosyal medyayı salladı

2 Ayite sosyal medyayı salladı

Samsun'da mezar yeri sorup hastanelik ettiler

3 Samsun'da mezar yeri sorup hastanelik ettiler

Altın Kelebek'te Cansu Taşkın öyle bir elbise giydi ki!

4 Altın Kelebek'te Cansu Taşkın öyle bir elbise giydi ki!

Samsun'da İYİ Parti'de kadrolar doluyor

5 Samsun'da İYİ Parti'de kadrolar doluyor

Samsunlu çiftin 15 yıllık hasreti sona erdi

6 Samsunlu çiftin 15 yıllık hasreti sona erdi

Babasıyla aynı kaderi paylaştı! Giresun'da 21 Yaşındaki genç hayatını kaybetti

7 Babasıyla aynı kaderi paylaştı! Giresun'da 21 Yaşındaki genç hayatını kaybetti

Uyursak...

8 Uyursak...

Samsun bilirkişilikte başvuru yoğunluğu

9 Samsun bilirkişilikte başvuru yoğunluğu

Samsun'da kalbi duran adam hayata döndü

10 Samsun'da kalbi duran adam hayata döndü