Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

TEK GÖZLÜ LİDER

Daha önce öldüğü yönünde iddiaların ortaya atıldığı Mali deki kanlı saldırının mimarı Mokhtar Belmokhtar, 29 kişiyi öldürerek tüm dünyaya Ben burdayım mesajı verdi.

TEK GÖZLÜ LİDER

Mali de 170 kişinin rehin alındığı ve 29 kişinin yaşamını yitirmesiyle sonlanan otel baskınını, tek gözlü Mokhtar Belmokhtar tarafından yönetilen El Kaide bağlantılı El Murabitun örgütü üstlendi. Daha önce öldüğü yönünde haberler yapılan Belmokhtar, gerçekleştiği bu eylemle tüm dünyaya Ben burdayım mesajı verdi.

ÖRGÜTÜN KÖKLERİ 90 LARA KADAR UZANIYOR

New York taki Columbia Üniversitesi nden Batı Afrika tarihi konusunda uzman Gregory Mann, El Murabitun terör örgütü, kökleri 1990 larda meydana gelen Cezayir İsyanı na kadar uzanan El-Kaide terör örgütünün yan kuruluşu... Stratejileri, oldukça dramatik saldırılar gerçekleştirmek. dedi.

Grubun liderleri genelde Cezayir ve Moritanya dan olsa da Mali de geliştiğini ve teröristlerini Togo, Burkina Faso ve Gana nın da aralarında bulunduğu Batı Afrika ülkelerinden topladığını belirtti.

MOKHTAR BELMOKHTAR KİMDİR?

Maskeli Tugay anlamına gelen El Murabitun örgütünün liderliğini 43 yaşındaki Mokhtar Belmokhtar yapıyor. Bay Marlboro takma adıyla da bilinen Belmokhtar, patlayıcıları yanlış bir şekilde düzenlemesi sonucunda bir gözünü kaybetmişti. Mali nin önemli ailelerinden dört tane eşi olan ve oğullarından birine Usame Bin Ladin den hareketle Usame adını veren Belmokhtar, yakalanamayan biri olarak tasvir ediliyor.


HANGİ OLAYLA ULUSLARARASI ÇAPTA BİR ÜN ELDE ETTİ?

Cezayir de işletilen bir gaz santraline düzenlenmesi emrini verdiği kanlı saldırı eylemiyle uluslararası çapta bir ün edindi.

Dört ay sonra Nijer de iki tane intihar saldırısının arkasındaki isim olduğu iddia edildi. 29 kişinin yaşamını yitirdiği saldırılarda Agadez deki bir askeri üs ve Arlit te Fransızların işlettiği bir uranyum madenini hedef aldı.

Birçok kez öldüğü ilan edilse de hayatta kalmasını bildi. Çad Ordusu Mart 2013 te onu öldürdüğünü iddia ettikten sadece aylar sonra kendini gösterdi.

Yıllardır Amerikan hükümeti, yerine bildirenlere 5 milyon dolara kadar çıkan bir para ödülü taahhüt ediyor. Afrika Çalışmaları Merkezi nden Stephen Ellis, Belmokhtar ın Sahara daki en bilinen savaşağalarından biri olduğunu söylüyor.

BELMOKHTAR IN TUAREGLERLE BAĞLARI

Jamestown Vakfı bir raporunda, bölgedeki güçlü bağlarından ötürü siyasi sınırları tanımadan faaliyet gösterebildiğini belirtti. Sahra daki etkinliğini açıklayan temel unsur, yerel Tuareg (Berberilerin Batı Afrika sahillerine yayılmış olanları) toplumlarıyla kurduğu güçlü bağlar... dedi.

Tüm bu yaşananlardan sonra her ne kadar öldüğü iddia edilse de İslamcı terörist örgüt El Murabitun lideri Belmokhtar, Mali deki saldırı ile son kanlı eylemini gerçekleştirmiş oldu.EN ÇOK OKUNANLAR

Anıt projesi tamam

1 Anıt projesi tamam

Bizi eğitimle vurdular

2 Bizi eğitimle vurdular

Samsunda son prova

3 Samsun'da son prova

Tarlada ölü bulundu

4 Tarlada ölü bulundu

Çıkış maçı olsun

5 Çıkış maçı olsun

İş dünyasında destek sevinci

6 İş dünyasında destek sevinci

Samsunda fuhşa geçit yok

7 Samsun'da fuhşa geçit yok

İlhan Cavcav hayatını kaybetti

8 İlhan Cavcav hayatını kaybetti

Sevgisizlik

9 Sevgisizlik...

Tekkeköye müjde

10 Tekkeköy'e müjde