BAYIRBUCAK TA KIZILDAĞ DÜŞERSE...

Esad güçlerinin, Rus uçaklarının desteğiyle Bayırbucak bölgesine yönelik saldırıları devam ederken, bölgede stratejik öneme sahip olan Kızıldağ ın düşmesi Türkiye yi de sıkıntıya sokacak.

BAYIRBUCAK TA KIZILDAĞ DÜŞERSE...

Suriye de Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığıBayırbucak bölgesindeki Derhanne, Kızıldağ ve Fırınlık köyleri çevresinde çatışmalar sürüyor. Şiddetli Rus hava bombardımanı eşliğinde rejim güçlerinin sivil yerleşim bölgelerine yönelik saldırıları da devam ediyor. Stratejik öneme sahip Kızıldağ mevkinde devam eden çatışmalar, Türkiye ye doğru göçü tetikliyor.

KIZILDAĞ DÜŞERSE...

Esad güçleri, şiddetli Rus hava desteğiyle Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığıbayirbucak-bolgesi-turkmen-dagi-nda-catismalar-7897259_4898_m.jpgbölgesine saldırıları sürüyor. Türkiye sınırına 5 kilometre mesafede bulunan Kızıldağ ın düşmesi halinde Esad güçleri, Türkiye sınırına 500 metre mesafede bulunan bölgenin en doğu ucu olan Yamadı ya kadar atış üstünlüğü sağlayacak. Sahadaki son duruma göre, Gimam, Derhanne, 45 Tepesi, Zuveyk köyü, Acısu Kavşağı ve Kızıldağ ın bir kısmının rejim güçlerinin eline geçti.

İKİ HAFTADIR KARA OPERASYONU DÜZENLENİYOR

Suriye rejim güçleri, Türkiye nin sınırında bulunan Lazkiye vilayetinde, Hatay ın Yayladağı ilçesinin karşısında kalan ve Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Bayırbucak bölgesine yaklaşık iki haftadır kara operasyonu düzenliyor. Bölgenin güneyindeki Gımam köyünü hedef alarak başlayan saldırılar, 3 gündür Bayırbucak taki Acısu, Fırınlık ve özellikle Kızıldağ bölgelerinde Rus savaş uçaklarının yoğun bombardımanıyla devam ediyor.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, dünden bu yana çatışmalar Kızıldağ da yoğunlaştı. Sahadaki son durum, Gimam, 45 Tepesi, Zuveyk köyü, Acısu Kavşağı, Kızıldağ ın bir kısmının rejim güçlerinin elinde geçti.

BAYIRBUCAK TAKİ STRATEJİK NOKTALAR

İki gündür yoğun çatışmaların yaşandığı, Türkiye ye 5 kilometre mesafedeki Kızıldağ, bölgedeki en yüksek dağ olması nedeniyle stratejik önem taşıyor. Kızıldağ, Türkiye sınırına 500 metre mesafede bulunan bölgenin en doğu ucu olan Yamadı ya kadar atış üstünlüğü sağlıyor. Rejim güçleri bu tepeyi tam olarak ele geçirirse Kızıldağ dan Yamadı ya kadar on Türkmen köyünü topçu atışıyla vurabilir.

Rejimin hedefindeki bir diğer nokta iseAcısu bölgesi. Burası, Türkmen birliklerinin batı sahil kesimi ile kuzey hattındaki son nokta. Kızıldağ ve güneydeki 45 Tepesi ile birlikte adeta bir üçgen oluşturan bölge, rejim için stratejik ve hayati öneme sahip.

Türkmen Dağı güney hattında Gımam ın ardından bir diğer önemli nokta Zuveyk köyünü de rejim ele geçirdi. Esed güçleri buradan kuzeydeki Burc Keseb noktasına ilerleyerek Türkmen Dağı ile Cebel Ekrad arasındaki bağlantıyı keserek Türkmen Dağı nı topyekün kuşatma altına alabilir.

bayirbucak-bolgesi-turkmen-dagi-nda-catismalar-7897259_3222_m.jpg

200 AİLE YAYLADAĞI NA GEÇTİ

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, dün gece geç saate kadar Kızıldağ da çatışmaların sürdüğünü söyledi. Türkmen birliklerin etkili kara savunması sonucu, Kızıldağ ın kaybedilmediğini belirten Mustafa, Dünden bu yana bölgede anormal bir değişiklik yok. Yalnızca göç var. Dün yaklaşık 200 aile, Yayladağı na geçti. AFAD ek çadır gönderdi. Suriye Türkmen Meclisi nden bazı arkadaşlarımız da Yayladağı bölgesine gitti dedi.

TÜRKMEN BİRLİKLER TEK BAŞINA SAVAŞIYOR

Bayırbucak bölgesinde Türkmen birlikler, başka hiçbir muhalif grubun desteği olmadan rejim güçleriyle savaşıyor diyen Mustafa, rejimin ele geçirdiği Gimam dan, sahilden ve Fırınlık mevkinden olmak üzere kuzey, güney ve orta hattan saldırdığını belirtti. Acısu bölgesinde rejimin ilerleyemediğini aktaran Mustafa, Kızıldağ ın düşmesiyle doğuya doğru tüm Türkmen köylerinin tehlike altında olacağını vurguladı.

 

GÜVENLİ BÖLGE OLUŞTURULMAZSA TÜRKMENLER BİTER

Mustafa, şöyle devam etti:Biz orada toprağımız için süper güçler karşısında savaşıyoruz. Teslim olup, bırakacak değiliz. Oradaki birliklerimiz inanıyorlar. Sonuna kadar mücadelemizi vereceğiz. Dün Türkiye nin hava desteğiyle Sultan Murad Tugayları DAEŞ in elinden 2 köyü geri aldı. Yaklaşık 4 aydır orada ilerleyemiyorduk. Bu bizim için moral verici bir gelişme oldu. Güvenli bölge oluşturulmasında önemli bir adım atıldı. Güvenli bölge bizim için olmazsa olmazımızdır ve güvenli bölge oluşturulmazsa Türkmenler biter. Bayırbucak ı kurtarsak da, Halep in kuzeyinde güvenli bölge oluşturulmak zorunda. Bu arada, dün gece Kızıldağ da çatışmalar sürerken, bir diğer Türkmen bölgesinde 2 köyün geri alınması, Türkmenlerin kaç cephede birden savaştığını da gösterdi.

 

Konu ile alakalı diğerhaberler ve ilgili kategorideki son dakika haberleri için haberler sayfasını yada son dakika haberleri sayfasını kullanabilirsiniz. Yada arama çubuğunu kullanarak istediğiniz içeriğe ulaşabilirsiniz. Ayrıca iletişim sayfamızdan bizimle irtibata geçebilir yada aşağıdaki yorum yap alanından yorum yapabilirsiniz.?EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da para çantasını itfaiye kurtardı

1 Samsun'da para çantasını itfaiye kurtardı

Çerkezköy TSO'dan ücretsiz 'E-ticaret eğitimi' hizmeti

2 Çerkezköy TSO'dan ücretsiz 'E-ticaret eğitimi' hizmeti