Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Anlamlı projeye İlkadım Rotary desteği

Samsun da, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü nün Çocuk yaşta evliliklere karşı hazırladığı projeye, bir destek de İlkadım Rotary Kulübü nden geldi

Anlamlı projeye İlkadım Rotary desteği

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı nın 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü etkinlikleri kapsamında yurt genelinde başlattığı küçük yaşta evlilik çocuk hakları ihlalidir temalı proje, Samsun da da başarıyla yürütülüyor. İlkadım Rotary Kulübü de projeye, bastırdığı broşürleri dağıtarak katkı sağlıyor.

TOPLUMDAKİ DERİN YARA
Proje kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü bünyesinde. Vali Yardımcısı Mehmet Ali Yıldırım ın katılımıyla Piazza Alışveriş Merkezi nde bir stand oluşturuldu. İlkadım Rotary Kulübü de açtığı stand ve bastırdığı broşürlerle projeye destek oldu. Küçük yaşta yapılan evliliklerin toplumda açtığı derin yaraların anlatıldığı broşürler 3 gün boyunca vatandaşlara dağıtıldı. 

CİNSİYET TEMELLİ ŞİDDET
Çocuk yaşta yapılan evliliklerin cinsiyet temelli şiddet in bir türü olduğuna dikkati çeken İlkadım Rotary Kulübü Başkanı Dr. İnci Etikan, 18 yaşın altındaki kız çocuklarının evlendirilmesi ağır bir insan hakları ihlalidir. Duygusal ihmaldir, istismardır, ticari cinsel sömürüdür. Köleliğin günümüzdeki şeklidir. Bu nedenle Bakanlığın başlattığı bu çok önemli ve anlamlı projeye destek vermeyi bir görev olarak gördük. Halkımızın bu konuda mutlaka bilinçlendirilmesi gerekiyor dedi.

YÜZDE 48 İ ŞİDDET GÖRÜYOR

İlkadım Rotary Kulübü Başkanı Dr. İnci Etikan, 18 yaşından küçük evlenen kadınların yüzde 48 inin şiddet gördüğünü belirterek, 15-18 yaş kız çocuğu ölümlerinin büyük çoğunluğu çocuk gelinler arasında olmaktadır bilgisini verdi.EN ÇOK OKUNANLAR

Görüşüyoruz net bir şey yok

1 Görüşüyoruz net bir şey yok

Kazanmaya ihtiyacımız var

2 Kazanmaya ihtiyacımız var

Samsunspordan dakikada binler kazandılar

3 Samsunspor'dan dakikada binler kazandılar

Gözyaşları içinde toprağa verildi

4 Gözyaşları içinde toprağa verildi

Ne değişecek

5 Ne değişecek?..

Samsunda Çağlarırmak için mevlit okutuldu

6 Samsun'da Çağlarırmak için mevlit okutuldu

Bu şehrin çocukları Samsunsporludur

7 Bu şehrin çocukları Samsunsporludur

Yasak bölge protestosu

8 'Yasak bölge' protestosu

Şehit cenazesinde CHP çelengini istemediler

9 Şehit cenazesinde CHP çelengini istemediler

Samsun Bafrada kümes hayvanı itlafları devam ediyor

10 Samsun Bafra'da kümes hayvanı itlafları devam ediyor