KRİTİK TARİH BELLİ OLDU

CHP de olağan kurultay 16-17 Ocak tarihinde yapılacak.

KRİTİK TARİH BELLİ OLDU

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CHP deki kurultay süreciyle ilgili, Arkadaşlarımız 600 ün üstünde imza getirirlerse başımızın üstünde, hiç merak etmesinler. Sayın Kılıçdaroğlu, geldiği günden itibaren parti içi demokrasi ve parti içerisindeki demokratik mekanizmayı işleten tek insandır dedi.

Meclis te gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Tekin, erken seçim olduğu için kurultay takvimini ötelemek zorunda kaldıklarını belirterek, Ötelenen takvim 16 ve 17 Ocak tarihine dönüyor. İnşallah büyük kurultayımızı arenada 16 ve 17 Ocak ta yapmış olacağız. Bunu da duyuruyoruz dedi.
CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen in, olağanüstü kurultay için gerekli imzayı toplamak üzere oldukları açıklamasıyla ilgili soru üzerine Tekin, Bizim bu takvimimiz, arkadaşlarımızın iddia ettiği, arkadaşlarımızın çalışmalarını sabote edecek, önleyecek bir takvim değil. Normal işleyişimiz bu. Yani gazetecilerin, siyasi parti temsilcilerinin sormuş olduğu Takviminiz ne zamandır? sorusuna verilen bir cevaptır. Arkadaşlarımız 600 ün üstünde imza getirirlerse başımızın üstünde, hiç merak etmesinler. Sayın Kılıçdaroğlu, geldiği günden itibaren parti içi demokrasi ve parti içerisindeki demokratik mekanizmayı işleten tek insandır. Hiç kimse merak etmesin. Arkadaşlarımız, demokrasiyi, demokrasinin işleyişini de Sayın Kılıçdaroğlu nun sayesinde öğrenmiş oldular. Onun için öyle bir tereddütleri olmasın. İmzaları gelirse gereğini yaparız. İmzalar geldiği zaman, tüzüğümüz neyi emrediyorsa onun gereğini yaparız. 600 küsur delegeyle olağanüstü kurultay yapılabilir. Biz burada değiliz. Ben böyle bir tartışmayı açmak için söylemiyorum. Gelir imzalar, öyle bir şey varsa, tüzük neyi emrediyorsa, hukuk neyi emrediyorsa onun gereğini yaparız. Hiç kimse tereddüt etmesin ifadelerini kullandı.
İmzalar geldiğinde olağanüstü kurultay kararının CHP Genel Merkezi tarafından alınacağını vurgulayan

Tekin, şunları söyledi:
İşleyişe baktığımızda arkadaşlarımızın talepleri varsayalım ki iddia ettikleri işte 600, 600 ün üstündeki imza olduğunu varsayalım, yine bu takvime denk gelecek. Sonuç itibarıyla bir şey fark etmiyor. Başvuru geldiği zaman onun incelemeleri, şusu, busu 10 günü alacak. Genel Merkez karar aldığı zaman gazete ilanı falan dediğinizde yine 40 gün. Hiç merak etmeyin tereddüt yok.
Öyle bir durumda iki kurultay birleşecek mi? sorusuna yanıt veren Tekin, Efendim tek kurultay. Olağanüstü kurultay yapılacaktır. O birleşecek, bu birleşecek diye bir şey yok. Velev ki imzalar toplanmış olsa bile yani bu takvime denk geliyor. Onu demek istedim. Yine ocak ayı, 40-45 gün. Tabii ki tek kongre ile karşılaşacağız. Bizim şu andaki çalışmamız olağan kurultaydır. Olağanüstü kurultayı gerektirecek bir neden şu anda yok dedi.

Tekin, Tarih açıklamasını genel merkez, psikolojik bir hareket olarak yaptı iddialarını hatırlatılmasına ilişkin, Hayır, hayır öyle bir şey yok karşılığını verdi.

CHP nin gençlik kollarından geldiğini belirten Tekin, Arkadaşlarımızın bir kısmı sonradan dahil olabilir. Elbette başımızın üstünde yerleri var. CHP nin gelenekleri, kültürü, siyasal tarihini herkesin bilmesi lazım. Böyle birbirimizi basın yoluyla incitecek cümleler kullanmak istemiyorum. Türkiye nin büyük sorunları var, ciddi sıkıntıları var. Bunlarla meşgulüz. Biz birbirimizle kavgayla meşgul olacak durumda değiliz. Arkadaşlarımız yarın imzaları verirler, biz gereğini yaparız ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu nun, Suriye deki son gelişmelerle ilgili Başbakan Ahmet Davutoğlu yla bir görüşmesi olup olmayacağının sorulması üzerine Tekin, Hiçbir bilgim yok. Esad la mı barıştılar? Bilmiyorum, yani şu anda bir bilgim yok karşılığını verdi.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

1 Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

2 Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

Emin Kar yakın takipte

3 Emin Kar yakın takipte

Samsun'da UBFED'de deprem

4 Samsun'da UBFED'de deprem

Samsunspor'da kurtuluş hesabı

5 Samsunspor'da kurtuluş hesabı

Bir Allah'ın kulu olmaz mı?..

6 Bir Allah'ın kulu olmaz mı?..

Emekliye enflasyon farkı! Çifte zam geliyor

7 Emekliye enflasyon farkı! Çifte zam geliyor

Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

8 Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

Nükleer, Karadeniz'i bitirir

9 Nükleer, Karadeniz'i bitirir

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, milletvekili aday adayı

10 CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, milletvekili aday adayı