MECLİSTE YEMİN METNİ KRİZİ

AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Türklük kavramına karşı kompleks duymaksızın, bu topraklarda birlikte yaşamanın millet kavramını ifade edecek bir karşılığını yemin olarak koyabiliriz dedi

MECLİSTE YEMİN METNİ KRİZİ

TBMM Başkanlığı seçimi için Genel Kurula gelişlerinde, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin in milletvekili yemin metniyle ilgili sözleri bazı milletvekillerine soruldu.

Konuya ilişkin konuşan AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Meclis in yeni bir yemine ihtiyacı bulunduğunu söyleyerek, Ben de o yemini bütünüyle içselleştirerek okumuş biri değilim dedi. Külük, Şahin ile aynı kanaatte olduğunu söyledi.

Anayasa tartışmasının yeniden önlerine geleceğini vurgulayan Külünk, herkesin düşüncesini söylemesi gerektiğini dile getirdi. Yeni bir yemin metnine ihtiyaç olduğunu söyleyen Külünk, Ben de o yemini bütünüyle içselleştirerek okumuş biri değilim. Parlamentoda milletvekili olarak mevcut Anayasa benden böyle bir yemini etmemi istediği için bu yemini ettim. Ama içselleştirerek bu yemini okudunuz mu derseniz, hayır derim dedi.

Külünk e, Türk milleti yerine, Türkiye milleti ifadesi sizin için olabilir bir ifade mi? sorusu yöneltildi. Külünk, Türk milleti kavramından kimsenin gocunmaması gerektiğini kaydederek, Türklük kavramına karşı kompleks duymaksızın, bu topraklarda birlikte yaşamanın millet kavramını ifade edecek bir karşılığını yemin olarak koyabiliriz ifadesini kullandı.

YEMİN METNİ ÇOK ZOR OKUNAN BİR METİN
CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ise yemini, içine sinerek ettiğini belirtti. Kendilerini Türk milletinin seçtiğini, Türk milletine hizmet etmek için Meclis te olduğunu söyleyen Yarkadaş, tartışmayı doğru bulmadığını vurguladı.

Ancak yemin çok zor okunan bir metin. Gramer yapısı, tekrarlarıyla çok kötü yazılmış bir metin diyen Yarkadaş, İçeriğinden değil, biçiminden bahsediyorum. Biçiminde değişiklik olabilir ama bu biçimindeki değişiklikler içeriğine de dokunulacak anlamına gelmez. Bu yeminin edilmesi gerekiyor ama partiler bir araya gelirler, yeminin biçimini değiştirebilirler. Daha rahat okunabilecek, telaffuz edilebilecek, gramer yapısı düzeltilebilecek metin yeniden şekillendirilebilir. Ama bunu Türklük üzerinden tartışmak, Türk milletinden rahatsız oluyorum demek doğru değil ifadelerini kullandı.

TÜRK KELİMESİNİN GEÇMESİ BİRİLERİNE DOKUNUYOR
MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, anayasaya uyma konusunda namus ve şeref üzerine yemin etmenin, cumhuriyetin temel ilkelerine, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalmanın kime dokunduğunu sordu.

Birilerine, Türk kelimesinin geçmesinin dokunduğunu söyleyen Halaçoğlu, Türkiye milleti adı altında bir şekle sokmak, Anayasaya aykırı. Türk kelimesini mi yoksa Anayasaya bağlı kalmayı mı değiştirecekler? Eğer namus ve şeref hafif kalıyorsa, daha ağır olan başka bir nesneyi nasıl bulacaklar? Namus ve şeref konusunda kendimi şerefsiz addediyorsam ondan korkarım, çekinirim. Kendimi namussuz hissediyorsam namus ve şeref üzerine yemin etmekten çekinirim. Bunlardan çekinmiyorsanız o zaman bunun değiştirilmesine de gerek duymayacaksınız. Küçük Türk milleti mi diyeceğiz. Şahin, neden çekindiğini açıklasın, neyi değiştirmek istediklerini açıklasın ifadelerini kullandı.

ERKAN HABERAL: İÇİNE SİNMİYORSA YEMİN ETMESİN
MHP Ankara Milletvekili Erkan Haberal de, İçine sinmiyorsa etmesin yemini. Bu Meclis e girdikten sonra o yemini etmek zorunda. Bu yemini yapacağını bilerek bu kapıdan girdi Mehmet Ali Şahin dedi. Haberal, MHP ye göre Türk milleti kalması gereken bir ifadedir. Türk milleti bizim için yeterlidir ifadesini kullandı.
Suriye de Türkmenlere yönelik saldırıları değerlendiren Haberal, şunları söyledi: Oradaki Türkmen kardeşlerimize ilgi gösterilmedi. Biz sadece Kerkük tekilerin de Tuzhurmatu dakilerin de, Musul dakilerin de ezildiklerini, Türkiye tarafından öteki olarak bahsedildiğini gördük.

MUHARREM İNCE: İMZALARI TOPLADIK SALI GÜNÜ TESLİM EDECEĞİZ
CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, CHP de değişimin başladığını söyledi. CHP de şu an delege seçimleri yapılmayan birçok il bulunduğunu belirten İnce, Mahalle seçimleri yapılmamış, ilçe kongreleri yapılmamış, il kongreleri yapılmamış, kurultay tarihi veriyorsunuz. 16-17 Ocak ta kurultay yapacaksanız, bu yetişmez, geçmişte ben hangi ilde fazla oy almışsam, o vilayetleri seçime sokmasınlar. 81 vilayetin içinden 10-15 vilayet seçsinler orada il kongrelerini tamamlasınlar. Sayın Genel Başkanın önce illeri seçimlere girsin. İmzaları topladık, Salı günü teslim edeceğiz ifadelerini kullandı.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor başka oynuyor

1 Samsunspor başka oynuyor

ŞEHİR AYAĞA KALKTI

2 ŞEHİR AYAĞA KALKTI

Samsunspor'da düşmeme hesapları

3 Samsunspor'da düşmeme hesapları

12 yılda 1 yenilgi

4 12 yılda 1 yenilgi

Temayül sırası vekillerde

5 Temayül sırası vekillerde

Ahmet Cebe : 'İtibar etmeyin'

6 Ahmet Cebe : 'İtibar etmeyin'

Samsun'da uyuşturucu operasyonu: 5 tutuklama

7 Samsun'da uyuşturucu operasyonu: 5 tutuklama

Samsun'da park halindeyken hareket eden TIR direği devirdi

8 Samsun'da park halindeyken hareket eden TIR direği devirdi

Samsunspor Sportif Direktörü Coşkun Zeren: 'Tüm şehir kenetlendi'

9 Samsunspor Sportif Direktörü Coşkun Zeren: 'Tüm şehir kenetlendi'

İşçi emeklilerine TOKİ müjdesi

10 İşçi emeklilerine TOKİ müjdesi