ESKİ BAKAN VEFAT ETTİ

Devlet eski bakanlarından Kamran İnan, Ankara’daki evinde 86 yaşında hayatını kaybetti. İnan ın cenazesi Bitlis in Hizan İlçesi ne bağlı Gayda Köyü nde toprağa verilecek.

ESKİ BAKAN VEFAT ETTİ

Eski Devlet Bakanlarından Edip Safter Gaydalı’nın amcası olan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Devlet Bakanlığı görevlerinde bulunan, 4 dönem Bitlis Milletvekilliği yapan Kamran İnan, bugün sabah saatlerinde hayatını kaybetti. Ankara daki evinde yaşlılığa bağlı nedenlerle yaşamını yitiren İnan ın cenazesi, yarın Hizan a bağlı Gayda Köyü nde toprağa verilecek.

Kamran İnan ın yeğeni HDP Bitlis Milletvekili Mahmut Celadet Gaydalı, amcasıyla en son geçen cuma günü görüştüğünü belirterek, Bitlis teki köyümüzden bal götürmüştüm. Sohbet ettik, sağlıklı görünmüştü. Yaşlılıktan başka şikayeti yoktu dedi. Mahmut Celadet Gaydalı, amcasını yarın Hizan ını Gayda Köyü nde toprağa vereceklerini kaydetti.

KAMRAN İNAN KİMDİR?

Bitlis ve Türkiye siyasetinin önemli isimleri arasında yer alan Kamran İnan, Bursa Erkek Lisesi nden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi nden sonra Cenevre Siyasal Bilgiler Fakültelerini hukuk doktorası ile bitirdi. Dışişleri Bakanlığı na girdi. 14 Ekim 1973 tarihinde Adalet Partisi nden Bitlis senatörü seçildi. İstifa ettiği 7 Haziran 1979 tarihine kadar Cumhuriyet Senatosu Dışişleri Komisyonu Başkanlığı, Türkiye-AET karma parlamento grubu başkanlığı ile 1977-1978 yılları arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevlerinde bulundu. 1979 yılından başlayarak Birleşmiş Milletler Cenevre Temsilciliği nde Türkiye nin daimi temsilcisi oldu. 1983 yılına kadar bu görevinde kaldıktan sonra yeni kurulan Milliyetçi Demokrasi Partisi ne katıldı ve Bitlis milletvekili seçildi.

1987 yılında Anavatan Partisi ne geçti ve bu sefer bu partiden milletvekili seçildi. 1987-1991 yılları arasında kurulan ANAP hükümetlerinde devlet bakanı olarak görev aldı. 1993 yılında Cumhurbaşkanı Turgut Özal ın ölümü üzerine yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde Anavatan Partisi tarafından DYP Genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demirel e karşı aday gösterildi.

1. ve 2. Tur da 95, 3. Tur da 94 oy olarak Süleyman Demirel in ardından ikinci oldu. 17., 18., 19. ve 20. dönemlerde Bitlis ten, 21. dönemde Van dan milletvekili seçildi. TBMM Dışişleri Komisyonu başkanlığı görevinde bulundu. Fransa dan Légion D Honneur Nişanı (2006 da Ermeni soykırımı yasasını gerekçe göstererek iade etti), Avrupa Parlamentosu Altın Madalyası ile Türkiye-AET Ortaklığı Gümüş Madalyası sahibidir.EN ÇOK OKUNANLAR

Polisle çatışan zanlılardan biri yakalandı

1 Polisle çatışan zanlılardan biri yakalandı

Kamyon ile otomobil çarpıştı: 2 Yaralı

2 Kamyon ile otomobil çarpıştı: 2 Yaralı

D-100 karayolunda can pazarı: 7 yaralı

3 D-100 karayolunda can pazarı: 7 yaralı

Fatih'te kaza: 1 ölü

4 Fatih'te kaza: 1 ölü

Kaçırılmak istenen genç kızı polis kurtardı

5 Kaçırılmak istenen genç kızı polis kurtardı