Koruma Talebi Kat Kat Arttı

Ordu Barosu Başkanı Avukat İlhan Kurt, Altınordu ilçesinde şiddete uğrayarak adliyeye başvurup koruma kararı verilen kadın sayısının 2006’da 6 iken, günümüzde bu sayının kat kat arttığını söyledi.

Koruma Talebi Kat Kat Arttı

Son 10 yılda Altınordu ilçesinde Ordu Adliyesi’ne başvuran 4 bin 678 kadına koruma kararı verildiğini belirtenİlhan Kurt, rakamın artmasının kadına şiddetin çok arttığı anlamına gelmediğini, aksine koruma kapsamının genişlemesi ve kadınların bilinçlenmesinden kaynaklandığını kaydetti.

2012 yılından önce kadına şiddetin önlenmesine ilişkin çıkan kanunların yetersiz olması nedeniyle 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un çıktığını, 2013’te yürürlüğe giren bu kanunla birlikte adliyelerdeki şiddet başvurusu rakamlarının da resmi kayıtlara göre arttığını vurgulayan Kurt şunları söyledi:

Ordu’da adliyedeki resmi kayıtlara göre 2006’da 6 kadına şiddet nedeniyle koruma kararı talep edilirken, 2014 sonu itibariyle bu rakam bin 67’ye çıktı. 2015 yılı Ocak-25 Kasım arasında ise bugüne kadar 975 kadın koruma talebinde bulundu. Yalnız bu kadar büyük artış olması kadınlara karşı şiddetin çok arttığı anlamına gelmiyor. Kadına şiddet halen devam ediyor, fakat kanunla koruma kapsamı daha da genişledi. Daha önce, daha çok evli olan, eşinden şiddet gören kadınlar bu kapsamdayken, bugün tüm kadınlar koruma altında. Kadına karşı şiddet hala devam ediyor ama bu yasanın gelişmesi bu rakamları artıran ön önemli sebeplerden birisi. Bir diğeri de 1998 yılındaki teknolojik imkanlarla, günümüzdeki teknoloji farklı. Artık kadınlarımız haklarını biliyor, şiddete uğrayan her kadın daha bilinçli olduğu için polis ve adliyeye müracaat ediyor. Bu da koruma kararı sayısının artmasının en önemli diğer bir sebebi. Daha önceki yıllarda kadına karşı şiddet vardı başvuru azdı. Kadınlarımız yasal koruma altında değildi.

BAROYA BAŞVURANLARA AVUKAT TEMİN EDİLİYOR

Şiddete uğrayan kadınların Ordu Barosu’na başvurması halinde yasalar çerçevesinde kendilerine yardımcı olunduğuna da dikkat çeken İlhan Kurt,Şiddete uğrayan, maddi durumu iyi olmayan kadınlar varsa baromuza başvursunlar. Onlara avukat temin ediyoruz, istedikleri davayı açma hakları var. Yasalar çerçevesinde biz avukat temin etmeye çalışıyoruz. Ayrıca Baromuzun 11 kişilik yönetiminde 5 bayan yöneticimiz var. Kadın haklarıyla ilgili ne kadar duyarlı olduğumuzu bu temsil oranı da ortaya koyuyor. Ordu Barosu Kadın Hakları Komisyonumuz da bu konuda titizlikle çalışıyor diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'dan üç transfer

1 Samsunspor'dan üç transfer

Efsaneler bir bir Samsunspor'a dönüyor

2 Efsaneler bir bir Samsunspor'a dönüyor

Samsunspor Basın Sözcüsü Çakır: 'Tahta sorunu yok'

3 Samsunspor Basın Sözcüsü Çakır: 'Tahta sorunu yok'

Samsunspor'da bu ikili tamam

4 Samsunspor'da bu ikili tamam

Samsunspor'da İldiz ve Yoldaş ön plana çıkıyor

5 Samsunspor'da İldiz ve Yoldaş ön plana çıkıyor

Samsun'da para çantasını itfaiye kurtardı

6 Samsun'da para çantasını itfaiye kurtardı

Samsunspor Kulübü'nden açıklama: 'Fırsatçılarla' alakamız yok

7 Samsunspor Kulübü'nden açıklama: 'Fırsatçılarla' alakamız yok

Samsun'da inşaattan düşen işçi yaralandı

8 Samsun'da inşaattan düşen işçi yaralandı

20 yıllık mesleğini bu iş için bıraktı

9 20 yıllık mesleğini bu iş için bıraktı

20 Haziran Çarşamba Samsun hava durumu

10 20 Haziran Çarşamba Samsun hava durumu