YANGININ SEBEBİ BULUNDU

Türkiye’nin en büyük sulak alanlarından Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin sazlık alanlarında çıkan yangının sebebi belli oldu.

YANGININ SEBEBİ BULUNDU

3 gün önceki yangını, göllerde ağ kuran balıkçıların sazlıkları ateşe verip hayvanların canlarını kurtarmaya çalışırken ağa takılmalarını sağlamak için çıkarttıkları tespit edildi. Yolu olmadığı için acil müdahalenin yapılamadığı, kanatlı hayvanların çığlıklarının duyulduğu trajik olayın ardından incelemelerde bulunan Samsun Valisiİbrahim Şahin ile Büyükşehir Belediye BaşkanıYusuf Ziya Yılmaz, bölgenin tamamını her türlü avcılığa kapattıklarını açıkladı.

YANGININ

Sazlık alanlarında çıkan yangınla ilgili Samsun Valisi İbrahim Şahin ile Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, incelemelerde bulundu. Su ürünleri kooperatifi binası çatısına çıkarak dürbünle gözlem yapan Vali Şahin ile Başkan Yılmaz, yangınla ilgili yetkililerden detaylı bilgi aldı. İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ercan Yaşin, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 11. Bölge Müdürlüğü Samsun Şube Müdürü Murat Demir, 19 Mayıs Kaymakamı Abdullah Şen, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin ve uzmanlarla birlikte yangının olduğu bölgeye giden Vali Şahin ile Başkan Yılmaz, bölgede yol olmadığı için botla ulaşım sağladılar. Heyet 65 dönüm sazlık alanla birlikte yanmış kanatlı hayvan ve tüylerini görünce büyük üzüntü yaşadı.

KAÇAK YAPILAR TESPİT EDİLDİ

İnceleme sırasında araçla ulaşımın olmadığı bölgede çeşitli büyüklükte yapılar da gören heyet, adaya ayak bastığında ise şok yaşadı. Balıkçıların alem yapmak için teneke barınaklar inşa ettiklerini gören bürokratlar, tapulu araziler üzerine inşa edilmiş ancak kimsenin yaşamadığı 2 adet bina tespit etti. Adayı gezerek gözlem yapan Vali İbrahim Şahin ile Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, incelemelerinin ardından geniş katılımlı toplantı yaptı. Kuş gözlem kulesinde toplantıda ise radikal kararlar alındı.

KUŞ CENNETİ’NDE AVCILIK DÖNEMİ BİTTİ

Samsun Valisi İbrahim Şahin başkanlığında gerçekleşen toplantıda, 342 kuş türüne ev sahipliği yapanKızılırmak Deltası Kuş Cenneti, her türlü avcılık faaliyetine kapatıldı. Bundan böyle hiç kimse gerekçesi ne olursa olsun avcılık ve balıkçılık yapamayacak. Taşıt ulaşımının olduğu veya olmadığı tüm alanlar üzerinde kaçak ve teneke barınaklar acilen yıkılarak bölge temizlenecek, bölgede yol boyunda gözü rahatsız eden, çirkin görünümlü kulübeler ve geçici yapılan binaların tamamı kalkacak. Asker, polis ve zabıtalardan oluşan güvenlik birimleri ile bölgede kaçak avcılara göz açtırılmayacak.

YANGININ

“24 SAAT KONTROL ALTINDA TUTULACAK”

Samsun Valisiİbrahim Şahin ise yangının cinayet olduğunu ifade ederek, bölgede oluşturulan güvenlikle ilgili altı yapıyı güçlendirip birimlerin sayısının artırılacağını açıkladı. Vali Şahin, “Yangınla ilgili bölgeleri yakından gördük ve inceledik. İnsanlar, ‘Balık yakalayacağız ve kara avcılığı yapacağız’ diye belli bir yeri ateşe vererek, hayvanları diri diri yakarak cinayet işledi. Avcılığın kuralları var. Beni en çok üzen ise elektrik ile balık avlanmasıdır. Bu şekilde canlıları öldürmek kabul edilebilir bir şey değildir. Kimse kendisini haklı göremez” şeklinde konuştu.

Kuş Cenneti’nin sahip çıkılması gereken bir miras olduğunu kaydeden Vali Şahin, “Hem 19 Mayıs ilçesi hem de Bafra ilçesi girişinde Jandarmamızın kontrollerini 24 saat rahat yapabileceği ve kalabileceği mekanlar oluşturuldu. Bundan böyle bu noktalardan tüfeğini omzuna alan herkes veya balık tutmaya gelen herkes giremeyecek. Ava yasak olan bölgelerde asla avlanma yapılmayacak. Bu konuda kararlıyız. Ruhsatsız binalar yıkılacak. Yangının olduğu bölgede avcıların yaptığı kulübeler sökülüp atılacak. Güvenlik birimlerimiz bölgeyi sürekli tarayıp kontrol altında tutacak” ifadelerini kullandı.

 

Konu ile alakalı diğerhaberler ve ilgili kategoridekison dakika haberleri için haberler sayfasını yada son dakika haberleri sayfasını kullanabilirsiniz. Yada arama çubuğunu kullanarak istediğiniz içeriğe ulaşabilirsiniz. Ayrıca iletişim sayfamızdan bizimle irtibata geçebilir yada aşağıdaki yorum yap alanından yorum yapabilirsiniz.

 

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

1 Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

Samsunspor taraftarlarından YEDAŞ'a kınama

2 Samsunspor taraftarlarından YEDAŞ'a kınama

Sakata geldik

3 Sakata geldik

Lime lime doğrandık

4 Lime lime doğrandık

MHP'li Usta birinci sıradan aday

5 MHP'li Usta birinci sıradan aday

Samsun'da yan yana 3 eve 3 mahalle

6 Samsun'da yan yana 3 eve 3 mahalle

Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Şansımız devam ediyor'

7 Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Şansımız devam ediyor'

Tünelde kafa kafaya çarpıştılar: 4'ü çocuk 9 yaralı

8 Tünelde kafa kafaya çarpıştılar: 4'ü çocuk 9 yaralı

Otomobille mermer yüklü TIR çarpıştı: 2 ölü

9 Otomobille mermer yüklü TIR çarpıştı: 2 ölü

ALS hastalığına 'meydan okuma' ölümle bitti

10 ALS hastalığına 'meydan okuma' ölümle bitti