SAVCI BERAATİNİ İSTEDİ

Hatay ın Reyhanlı İlçesi nde 52 kişinin öldüğü patlamaların ardından gizli belgeleri sızdırmakla suçlanan 26 yaşındaki Utku Kalı nın yargılanmasına Amasya Ağır Ceza Mahkemesi nde devam edildi.

SAVCI BERAATİNİ İSTEDİ

Hatay ın Reyhanlı İlçesi nde 11 Mayıs 2013 tarihinde düzenlenen ve 52 kişinin ölümüne neden olan patlamaların ardından, üzerinde gizli ibaresi bulunan 4 belgeyi dışarı sızdırdığı ve internette yayınlanmasına neden olduğu gerekçesiyle tutuklanan jandarma er Utku K., özel yetkili Samsun 3 üncü Ağır Ceza Mahkemesi nde yargılanırken, ikinci duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

 Yargılama devam ederken özel yetkili mahkemelerin kapatılmasının ardından dava dosyası, suçun işlendiği yer olduğu için Amasya Ağır Ceza Mahkemesi ne gönderildi. 

Bugün Amasya da görülen davanın 7 nci duruşmasına tutuksuz yargılanan Utku K. katılmadı.

Amasya Ağır Ceza Mahkemesi ndeki duruşmada, Utku K. için savcı beraat talebinde bulundu. Mahkeme heyeti duruşmayı 4 Şubat 2016 Perşembe gününe ertelenmesine karar verdi. 

Duruşma sonrasında gazetecilere açıklama yapan avukat Erdem Türem, Savcı esas hakkındaki mütalaasını hazırlayıp sundu. Zincirleme şeklinde devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme ve yine devletin güvenliğini ilişkin belgeleri açıklama suçlarını işlediği iddiasıyla açılan davada savcı mütalaasında bu suçlamalarla ilgili tek delilin sanığa ait olan iphone 4s telefon olduğunu belirtti. Bunun incelenmesi sonucunda düzenlenen rapora atıf yaptı. Ve sanığa istinat edilen suçun niteliği itibariyle adli yargının görev alanına giren bir suç olduğunu dolayısıyla askeri mahallerde yapılacak aramaların Cumhuriyet savcısının katılımı ile ancak yapılabileceğini ve aynı şekilde bu arama esnasında sanığında hazır edilmesi gerektiğini ifade etti. Bu usule uyulmadığından hareketle usule aykırı delil elde edilmiş olduğu iddiasını yineledi, savcı ayrıca bu telefon üzerindeki veri araştırmasının da belli bir usule uyularak yapılması gerektiğini ve bu konuda da usule uyulmadığını yine ifade etti. Ve sonuç itibariyle savcı esas hakkındaki mütalaasında usule aykırı şekilde elde edilmiş, delil nedeniyle mahkumiyet kararı verilemeyeceğine dolayısıyla Utku nun bu atılı olan suçlamaları ve bu suçu işlediği sabit olmadığını ifade ederek beraatini talep etti. Bundan sonraki süreçte 4 Şubat günü yine Amasya Ağır Ceza Mahkemesi nde artık karar duruşmasına çıkacağız diye konuştu.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunsporda Camara şoku

1 Samsunspor'da Camara şoku

Motosikletten düşen çocuk öldü

2 Motosikletten düşen çocuk öldü

MEDİKÜMde umut ışığı

3 MEDİKÜM'de umut ışığı...

Başkentte korkutan yangın

4 Başkent'te korkutan yangın

Ataşehirde yakıt kavgası kanlı bitti 2 yaralı

5 Ataşehir'de 'yakıt' kavgası kanlı bitti: 2 yaralı

Sakaryada 200 polisle Huzur operasyonu gerçekleşti

6 Sakarya'da 200 polisle 'Huzur' operasyonu gerçekleşti

3 kişiyi yaralayan şahsın evinde yangın çıktı

7 3 kişiyi yaralayan şahsın evinde yangın çıktı

HEDEF 20 BİN KOMBİNE

8 HEDEF 20 BİN KOMBİNE

Otomobil traktör römorkuna çarptı 2 ölü

9 Otomobil traktör römorkuna çarptı: 2 ölü

Otomobil trafik ışıklarına çarptı 1i ağır 2 yaralı

10 Otomobil trafik ışıklarına çarptı: 1'i ağır 2 yaralı