ALTYAPI BİTTİ, SIRA ESTETİK GÖRÜNÜMDE

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından altyapı çalışmaları tamamlanan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ne giden yolda sıra estetik görünüme geldi.

ALTYAPI BİTTİ, SIRA ESTETİK GÖRÜNÜMDE

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kent Estetik Kurulu,Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ne giden yollardaki estetiği bozan binaların boyanması, onarılması ve yol güzergahında yapılacak estetik düzenlemeleri görüşmek için deltada bir araya geldi.

 Bu kapsamda toplanan Samsun Büyükşehir Belediyesi Kent Estetik Kurulu,Kuş Cenneti yolu üzerinde Yörükler Mahallesinde bulunan ve Yörük Çadırı olarak bilinen kıl çadırda bir araya gelerek bölgede estetik güzelliğin kazandırılması konusunda fikir alışverişinde bulundu.

BİNALAR BELEDİYE TARAFINDAN BOYANACAK

Kuş Cenneti’ne gidilen yol üzerinde yer alan kaçak yapıların bir kısmının yıkıldığı ve kalan kısmının da yıkımına hızla devam edildiğini belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Kent Estetik Kurulu BaşkanıZennube Albayrak, “Kuş Cenneti’ne giden yolları asfaltladık, refüjlerde peyzaj çalışmaları yaptık. Sıra bu ana yollara cephe veren binaların düzenlenmesine geldi. Boyasız ya da yıpranmış binaların boyanması ve basit onarımlarının yapılması tarafımızdan yapılacak.Kuş Cenneti’ne giden yol daha estetik bir görünüme kavuşacak. Yapacağımız çalışmalarla asıl amacımız olan kent estetiğinin oluşturulmasını sağlamaya 19 Mayıs ilçemizde de devam etmiş olacağız” açıklaması yaptı.

ALTYAPI

KIL ÇADIRDA ESTETİK KURUL TOPLANTISI

Her bölgenin farklı kültürü olduğunu ve bu kültürleri bir estetik içinde yaşatmak için çalışmalar yaptıklarını dile getiren Albayrak, “Kuş Cenneti yolu üzerinde Yörükler Mahallesinde Galeriç Subasar Ormanı ve Yörük Çadırı bulunuyor. Kent Estetik Kurulumuzun bu toplantısını, Yörüklerin en güzel kültürlerinden birisi olan çadır kültürünü yaşatmak ve tanıtmak adına kıl çadırda yapmamızın sebebi Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak turizmin canlanması amacıyla yaptığımız çalışmalara da dikkat çekmektir. Bu çadırda tamamen organik ürünler yer alıyor. Manda yoğurdu, manda kaymağı, tereyağı, gözleme, peynir her şey organik. Kuş Cenneti’ni ziyaret edenlerin uğrak noktası haline gelen subasar ormanı içindeki bu çadırımız aynı zamanda bir dinlenme tesisi olarak hizmet veriyor” dedi.

Kurul toplantısında alınan kararlar çerçevesinde, binalar belediye tarafından boyanacak, binalar boyanırken kuşların rahatsız olmayacağı renklerin seçilmesi için ornitologlarla görüşülecek, çatılardaki sacların sökülmesi ve çatıların tek tip yapılması ile ilgili bina sahipleriyle istişare yapılacak, bahçe duvarlarının görsel bütünlük sağlaması ile ilgili çalışmalar yapılacak.

ESTETİĞİN UZMANLARIYLA FİKİR ALIŞVERİŞİ

Kent Estetik Kurulu üyeleri, toplantının ardından 19 Mayıs ilçesinden başlayan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti girişinden, Kuş Cenneti’ne kadar olan kısımda yerinde incelemeler yaptı. Kent Estetik Kurulu’nun davetlisi olarak toplantıya katılan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Metin Eker, yardımcıları Tarık Yazar ve Ceren Pekşen toplantıda verdikleri önerilerle projeye destek sağladı.

Kent Estetik Kurulu Toplantısı’na Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel SekreteriCoşkun Öncel, daire başkanları ve kurul üyeleri katıldı.

 

Konu ile alakalı diğerhaberler ve ilgili kategoridekison dakika haberleri için haberler sayfasını yada son dakika haberleri sayfasını kullanabilirsiniz. Yada arama çubuğunu kullanarak istediğiniz içeriğe ulaşabilirsiniz. Ayrıca iletişim sayfamızdan bizimle irtibata geçebilir yada aşağıdaki yorum yap alanından yorum yapabilirsiniz.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'a ağır fatura

1 Samsunspor'a ağır fatura

Yankaya'ya ödül!

2 Yankaya'ya ödül!

Suat Çakır kulübeye

3 Suat Çakır kulübeye

O sıradan biri olmaz!..

4 O sıradan biri olmaz!..

Çağrı'dan kötü haber

5 Çağrı'dan kötü haber

Bir facia daha istemiyoruz

6 Bir facia daha istemiyoruz

Pınar Altuğ'u kızdıran yorum

7 Pınar Altuğ'u kızdıran yorum

Samsun Canik'te 'müzik dolu' günler

8 Samsun Canik'te 'müzik dolu' günler

Bafra'da çocuklar için asayiş uygulaması

9 Bafra'da çocuklar için asayiş uygulaması

Bol bol şut attılar

10 Bol bol şut attılar