DOMATESLER LİMANDA BEKLİYOR

Türkiye nin Rus uçağını düşürmesinin ardından, Rusya ya domates ihracının durma noktasına gelmesi, üretici ve ihracatçıyı tedirgin ediyor. İhracatçı rotayı Kuzey Irak a çevirdi.

DOMATESLER LİMANDA BEKLİYOR

İhracatçılar, yeni pazar imkanları ararken, hükümetten acil çözüm üretmesini bekliyor. Fethiye Ziraat Odası BaşkanıKenan Karayiğit, Fethiye’de 2015 yılının 11 ayında Rusya’ya 130 bin ton ihracat gerçekleştirildiğini ve yaklaşık 1 milyar dolarlık döviz sağlandığını kaydederek, yeni hükümetin bu krizi çözeceğine inandığını söyledi.

Karayiğit, Rusya ya ihracat yapılamadığı takdirde İran ve Irak’a, Romanya ve Ukrayna’ya ihracat yapabiliyoruz. Ancak şu andaRusya yerine rota, Kuzey Irak’a ve iç piyasaya çevrildi. Bu durumda domatesin fiyatı yarı yarışa düşer.

Domatesin kilo fiyatı 2 TL’nin altına düşünce üretici para kazanamamaktadır. Kriz çözülmediği sürece piyasa allak bullak olacaktır. İnşallah mevcut kriz bir an önce çözümlenir. Narenciye 30 senedir 30 kuruştan satılıyor. Onun için bu krizlerin atlatılması lazım. İnşat sektöründe de büyük bir payımız var. Turizm de var. Durduğu an her şey biter. Doğalgazın yüzde 60’ınıRusya dan alıyorsun. Doğalgaz da sadece ısınmayla değil ki. Elektriği de biz doğal gazla ürettiğimiz için yüzde 49 elektrik kesintisi de meydana gelecek demektir. Onun için ben büyüklerimizden bir an önce yumuşak geçişlerle sağduyuyla bu krizlerin çözülmesini istiyoruz” dedi.

İHRACATÇILAR ÇÖZÜM İSTİYOR

15 yıldır ihracatçılık yapan Bayram Viran,Şimdi Irak için paketleme yapıyoruz. Rotayı Irak’a çevirdik. Şu an Rusya ya gönderilen domatesler Samsun Limanı nda ve Rusya’da Limanı nda TIR larda bekletiliyor. Bu krizden dolayı içeri almıyorlar. Büyük bir sıkıntı var. Siyasi bir çözüm olmazsa çiftçiler ve biz çok büyük sıkıntı yaşayacağız. Şimdilik öyle görünüyor. Devlet yetkililerinden bir an önce krizin çözüme kavuşturulmasını bekliyoruz” dedi.

İhracatçı firmasında çalışan Özgür Şahin de, Rusya ile yaşanan krizin toptan sebze halini ve çiftçileri etkilediğini belirterek, sorunun bir an önce çözümlenmesini beklediklerini söyleyerek, “Üreticiye ilaç, gübre, tohum ve fidan satanlara kadar bu işten herkes etkilenecek. Şu anda kulaktan dolma bilgiler var resmi bir açıklama yok ama Rusya’da Türk mallarının geri çevrildiği, bekletildiği, gemilerin denizde bekletildiği, yüzde yüz kontrol amaçlı yaptırımlar olduğu ve Türk mallarının orada çürümeye terk edildi hakkında duyumlar geliyor. Şu an ihracatçı belirsiz. Çünkü yatırımını yaptı. İşçisini getirdi. Kartonunu bastırdı. Ama şu anda herkes ne yapacağını bilemiyor. Resmi bir şey olunca da kimse ne yapacağını bilmiyor.
Şu an beklemedeyiz. İhracat yapıyoruz ama onun gidip gitmeyeceği belli değil şu an. Rusya’ya mal göndermek için hazırlığa devam ediyoruz ama gidip gitmeyeceğini bilmiyoruz. Beklemede kalın diye bir yazı gelmedi ama telefonlarla görüşmelerde onların söylediğine göre mallar gümrükte bekliyor. Gemide bekleyenler gemide bekliyor. Mallar şu an Rusya’nın içine alınmıyor. Serbest bölgede bekliyor. Mallar Rusya olmazsa iç piyasada tüketilir. Şu an domatesin kilosu 2 TL. Eğer iç piyasaya dönersek 1-1.5 TL ye satılır. İnşallah Türk hükümeti de bu konuda bir girişimde bulunur. Hep Rus hükümetini dinliyoruz. İnşallah kimse mağdur olmaz
” dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

Otomobil koyun sürüsüne daldı

1 Otomobil koyun sürüsüne daldı

Dağda mahsur kalan 8 çoban ve 2 bin koyun kurtarıldı

2 Dağda mahsur kalan 8 çoban ve 2 bin koyun kurtarıldı

Mardin'de aranan 20 şahıs yakalandı

3 Mardin'de aranan 20 şahıs yakalandı

Düğün konvoyunda kaza: 22 yaralı

4 Düğün konvoyunda kaza: 22 yaralı

Çöp konteynerinde başlayan yangın otomobili kullanılmaz hale getirdi

5 Çöp konteynerinde başlayan yangın otomobili kullanılmaz hale getirdi

Ordu'da denize düşen 2 kişi öldü

6 Ordu'da denize düşen 2 kişi öldü

Düğün konvoyunda zincirleme trafik kazası: 22 yaralı

7 Düğün konvoyunda zincirleme trafik kazası: 22 yaralı

Doğalgaz patlaması sonucu çıkan yangında 7 ev kullanılamaz hale geldi

8 Doğalgaz patlaması sonucu çıkan yangında 7 ev kullanılamaz hale geldi

Sultan Abdülhamid Han Hastanesi'nin kantininde yangın

9 Sultan Abdülhamid Han Hastanesi'nin kantininde yangın

Denize düşen talihsiz adam yaşamını yitirdi

10 Denize düşen talihsiz adam yaşamını yitirdi