Öğretmenler gelecekten endişeli

Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı İsmail Yavuz, yaklaşık 5 bin kişiyle yapılan anketin sonuçlarına göre, öğretmenlerin yüzde 90 ının ülkenin ve eğitimin geleceğine güvenle bakmadığını ifade etti

Öğretmenler gelecekten endişeli

 

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Samsun Şube Başkanı İsmail Yavuz, Eğitim-Sen Genel Merkezi nin öğretmenler günü dolayısıyla yaptığı ankette, öğretmenlerin yüzde 90 ının ülkenin ve eğitimin geleceğine güvenle bakmadığı sonucuna ulaşıldığını söyledi.

ANKETTE ÇARPIÇI SONUÇLAR 
Anketin, Türkiye de 40 şehirde, mesleklerinde 15 yılı doldurmuş 5 bine yakın öğretmenle gerçekleştirildiğini ve çarpıcı sonuçların ortaya çıktığını kaydeden Yavuz, Öğretmenlerin yüzde 90 ı Eğitimde geleceğe güvenle bakabiliyor musunuz? sorusuna hayır bakamıyoruz cevabıvermiş. Bu sonuçlar, öğretmenlerin eğitim sistemine karşı güvende temel bir sorun olduğunu açıkca gösteriyor. Eğitim sisteminin sürekli değişmesi, bilimsellikten uzaklaşılması, tektip öğrenci yetiştirilmesi, 4+4+4 uygulamasının sistemde yarattığı tahribat, dini eğitim kurumlarına verilen destek, siyasi kadrolaşma gibi nedenler de bu güvensizliğe gerekçe gösterilmiş diye konuştu.

YÜZDE 42 Sİ MUTSUZ
Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 42 sinin mesleğini yaparken kendisini mutlu ve huzurlu hissetmediğini ifade ettiğine dikkat çeken Yavuz, Öğretmenlik mesleğinin yıllardır itibarsızlaştığını söylüyoruz. Öğretmenler gününde bu mesleğin ne kadar kutsal ve ulvi olduğu söyleniyor. Bu doğru ama bu yalnızca tek bir gün hatırlanacak bir şey değildir. Öğretmenlerin ve eğitim sisteminin ciddi sorunları var, bu alan araştırmasında da açıkca görülmüştür dedi.

Zerrin SOMUNCUEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

1 Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

2 Samsunspor 4 maddeden PFDK'ya sevk edildi

Emin Kar yakın takipte

3 Emin Kar yakın takipte

Samsunspor'da kurtuluş hesabı

4 Samsunspor'da kurtuluş hesabı

Samsun'dan yurt dışına yeni uçak seferleri başlıyor

5 Samsun'dan yurt dışına yeni uçak seferleri başlıyor

Samsun'da UBFED'de deprem

6 Samsun'da UBFED'de deprem

Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

7 Samsun'da 12 adrese uyuşturucu baskını

Samsun'da otomobil ağaca çarptı: 2 yaralı

8 Samsun'da otomobil ağaca çarptı: 2 yaralı

Bir Allah'ın kulu olmaz mı?..

9 Bir Allah'ın kulu olmaz mı?..

 Genel müdürden öğretmene plaket

10 Genel müdürden öğretmene plaket