Öğretmenler gelecekten endişeli

Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı İsmail Yavuz, yaklaşık 5 bin kişiyle yapılan anketin sonuçlarına göre, öğretmenlerin yüzde 90 ının ülkenin ve eğitimin geleceğine güvenle bakmadığını ifade etti

Öğretmenler gelecekten endişeli

 

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Samsun Şube Başkanı İsmail Yavuz, Eğitim-Sen Genel Merkezi nin öğretmenler günü dolayısıyla yaptığı ankette, öğretmenlerin yüzde 90 ının ülkenin ve eğitimin geleceğine güvenle bakmadığı sonucuna ulaşıldığını söyledi.

ANKETTE ÇARPIÇI SONUÇLAR 
Anketin, Türkiye de 40 şehirde, mesleklerinde 15 yılı doldurmuş 5 bine yakın öğretmenle gerçekleştirildiğini ve çarpıcı sonuçların ortaya çıktığını kaydeden Yavuz, Öğretmenlerin yüzde 90 ı Eğitimde geleceğe güvenle bakabiliyor musunuz? sorusuna hayır bakamıyoruz cevabıvermiş. Bu sonuçlar, öğretmenlerin eğitim sistemine karşı güvende temel bir sorun olduğunu açıkca gösteriyor. Eğitim sisteminin sürekli değişmesi, bilimsellikten uzaklaşılması, tektip öğrenci yetiştirilmesi, 4+4+4 uygulamasının sistemde yarattığı tahribat, dini eğitim kurumlarına verilen destek, siyasi kadrolaşma gibi nedenler de bu güvensizliğe gerekçe gösterilmiş diye konuştu.

YÜZDE 42 Sİ MUTSUZ
Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 42 sinin mesleğini yaparken kendisini mutlu ve huzurlu hissetmediğini ifade ettiğine dikkat çeken Yavuz, Öğretmenlik mesleğinin yıllardır itibarsızlaştığını söylüyoruz. Öğretmenler gününde bu mesleğin ne kadar kutsal ve ulvi olduğu söyleniyor. Bu doğru ama bu yalnızca tek bir gün hatırlanacak bir şey değildir. Öğretmenlerin ve eğitim sisteminin ciddi sorunları var, bu alan araştırmasında da açıkca görülmüştür dedi.

Zerrin SOMUNCUEN ÇOK OKUNANLAR

Jandarma, yolcu otobüsündeki iki yolcuda eroin ele geçirdi

1 Jandarma, yolcu otobüsündeki iki yolcuda eroin ele geçirdi

İzmitli avukatın katili eğlence mekanında yakalandı

2 İzmitli avukatın katili eğlence mekanında yakalandı

Çine'de emekli polis intihar etti

3 Çine'de emekli polis intihar etti

Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Ali Fidan, şehidin baba evinde

4 Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Ali Fidan, şehidin baba evinde

Yeraltı çöp konteynerine düşen adam ölümden döndü

5 Yeraltı çöp konteynerine düşen adam ölümden döndü