X Reklamı Kapat

OMÜ den ilginç araştırma

OMÜ Samsun Sağlık Yüksekokulu Halk Sağlığı Bölümü nce yapılan bir araştırmada, fındık fabrikalarında çalışan işçilerin çoğunun kilosunun normal sınırlardan fazla olduğu belirlendi

OMÜ den ilginç araştırma

OMÜ Samsun Sağlık Yüksekokulu Halk Sağlığı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlknur Avcı başkanlığındaki ekipçe gerçekleştirilen çalışmada, bazı illerdeki fındık fabrikalarında çalışan işçilerin sağlıklı yaşam alışkanlıkları ve obezite durumları değerlendirildi.

ERKEKLERE GÖRE DAHA YÜKSEK
Avcı, fındık fabrikalarında çalışan 120 kişi üzerinde yaptıkları araştırmada, işçilere demografik özellikleri ve sağlıklı yaşam alışkanlıklarıyla ilgili 20 sorudan oluşan anket uyguladıklarını söyledi. Araştırmaya katılanların yüzde 83 ünün kadınlardan oluştuğunu bildiren Avcı, Araştırma kapsamında bu fabrikalarda çalışan kadın işçilerin sağlık sorunları, beslenme ve stres yönetimi erkeklere göre daha yüksek çıktı. 37 ila 60 yaş arasındaki kadın işçilerin yüzde 24,2 sinin normal, yüzde 42,5 inin ağırlığının fazla, 29,2 sinin obez, yüzde 4,2 sinin ise morbid obez (şişmanlığın üst sınırı) olduğunu tespit ettik dedi.

EN BÜYÜK SORUN HAREKETSİZLİK
Özellikle uzun yıllar aynı işi yapan kadınların obez ve morbid obez olduğunu belirlediklerini anlatan Avcı, bunun hareketsiz yaşam ve beslenme alışkanlıklarından kaynaklandığını ortaya çıkardıklarını dile getirdi. Avcı, obezitenin vücuda besinlerle alınan enerjinin, harcanan enerjiden fazla olmasından kaynaklanan ve vücut yağ kitlesinin artmasıyla kendini gösteren kronik bir hastalık olduğuna dikkati çekerek, Fabrikalarda çalışan kadınların en büyük sorunu hareketsizliktir. Oturarak iş yapmaları ve yediklerini metabolizmanın enerjiye çevirememesi, kilo almalarına zemin oluşturuyor. Oturduğu yerde uzun çalışma saatleri olanlar, kilo alımını önlemek veya kilo kontrolünü sağlayabilmek için doğru beslenmeye, yeteri kadar kalori almaya özen göstermelidir. Hareketsizlik sebebiyle kilosunda artış yaşayanların posa bakımından zengin, sindirimi kolay, kalori içeriği düşük besinleri tercih etmeleri gerekir. Ayrıca hareketin azalmasına bağlı oluşabilecek kabızlık sorunu için sıvı alımını da artırmalarını öneriyoruz diye konuştu.

Avcı, çalışan kadınların yeme alışkanlıkları ve hareketsiz kalmalarının obezite durumunu artırdığını, bu nedenle rutinleşen alışkanlıkların değiştirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Son dakika pürüzü

1 Son dakika pürüzü

İmza bugüne kaldı

2 İmza bugüne kaldı

Samsunda FETÖ operasyonu 17 kişi adliyede

3 Samsun'da FETÖ operasyonu: 17 kişi adliyede

Samsun Kuaförler Odası Başkanı Kiraz Yanlış yaptılar

4 Samsun Kuaförler Odası Başkanı Kiraz: 'Yanlış yaptılar'

 CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz Kılıça ayıp ettiler

5 CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: 'Kılıç'a ayıp ettiler'

Samsunda korkunç kaza

6 Samsun'da korkunç kaza

Samsunda trafik kazası Emniyet kemeri hayat kurtardı

7 Samsun'da trafik kazası! Emniyet kemeri hayat kurtardı

Samsunsporda golcüler iş başında

8 Samsunspor'da golcüler iş başında

Samsunda hero yazılı tişörte gözaltı

9 Samsun'da 'hero' yazılı tişörte gözaltı

Süper Kupa maçı biletleri Salı günü satışa çıkıyor

10 Süper Kupa maçı biletleri Salı günü satışa çıkıyor