OMÜ den ilginç araştırma

OMÜ Samsun Sağlık Yüksekokulu Halk Sağlığı Bölümü nce yapılan bir araştırmada, fındık fabrikalarında çalışan işçilerin çoğunun kilosunun normal sınırlardan fazla olduğu belirlendi

OMÜ den ilginç araştırma

OMÜ Samsun Sağlık Yüksekokulu Halk Sağlığı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlknur Avcı başkanlığındaki ekipçe gerçekleştirilen çalışmada, bazı illerdeki fındık fabrikalarında çalışan işçilerin sağlıklı yaşam alışkanlıkları ve obezite durumları değerlendirildi.

ERKEKLERE GÖRE DAHA YÜKSEK
Avcı, fındık fabrikalarında çalışan 120 kişi üzerinde yaptıkları araştırmada, işçilere demografik özellikleri ve sağlıklı yaşam alışkanlıklarıyla ilgili 20 sorudan oluşan anket uyguladıklarını söyledi. Araştırmaya katılanların yüzde 83 ünün kadınlardan oluştuğunu bildiren Avcı, Araştırma kapsamında bu fabrikalarda çalışan kadın işçilerin sağlık sorunları, beslenme ve stres yönetimi erkeklere göre daha yüksek çıktı. 37 ila 60 yaş arasındaki kadın işçilerin yüzde 24,2 sinin normal, yüzde 42,5 inin ağırlığının fazla, 29,2 sinin obez, yüzde 4,2 sinin ise morbid obez (şişmanlığın üst sınırı) olduğunu tespit ettik dedi.

EN BÜYÜK SORUN HAREKETSİZLİK
Özellikle uzun yıllar aynı işi yapan kadınların obez ve morbid obez olduğunu belirlediklerini anlatan Avcı, bunun hareketsiz yaşam ve beslenme alışkanlıklarından kaynaklandığını ortaya çıkardıklarını dile getirdi. Avcı, obezitenin vücuda besinlerle alınan enerjinin, harcanan enerjiden fazla olmasından kaynaklanan ve vücut yağ kitlesinin artmasıyla kendini gösteren kronik bir hastalık olduğuna dikkati çekerek, Fabrikalarda çalışan kadınların en büyük sorunu hareketsizliktir. Oturarak iş yapmaları ve yediklerini metabolizmanın enerjiye çevirememesi, kilo almalarına zemin oluşturuyor. Oturduğu yerde uzun çalışma saatleri olanlar, kilo alımını önlemek veya kilo kontrolünü sağlayabilmek için doğru beslenmeye, yeteri kadar kalori almaya özen göstermelidir. Hareketsizlik sebebiyle kilosunda artış yaşayanların posa bakımından zengin, sindirimi kolay, kalori içeriği düşük besinleri tercih etmeleri gerekir. Ayrıca hareketin azalmasına bağlı oluşabilecek kabızlık sorunu için sıvı alımını da artırmalarını öneriyoruz diye konuştu.

Avcı, çalışan kadınların yeme alışkanlıkları ve hareketsiz kalmalarının obezite durumunu artırdığını, bu nedenle rutinleşen alışkanlıkların değiştirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Aracıyla seyir halindeyken intihar etti

1 Aracıyla seyir halindeyken intihar etti

Elektrikli battaniye ölüm getirdi

2 Elektrikli battaniye ölüm getirdi

Araçtan inen 3 kişi evi kurşun yağmuruna tuttu: 1 kişi öldü

3 Araçtan inen 3 kişi evi kurşun yağmuruna tuttu: 1 kişi öldü

Elektrikli şofben yangın çıkarttı

4 Elektrikli şofben yangın çıkarttı

Silahlı, bıçaklı kavgada bir kişi ağır yaralandı

5 Silahlı, bıçaklı kavgada bir kişi ağır yaralandı

Hakkari merkezli 8 ilde FETÖ operasyonu: 15 gözaltı

6 Hakkari merkezli 8 ilde FETÖ operasyonu: 15 gözaltı

Akaryakıt tankeri küçükbaş hayvan sürüsüne daldı

7 Akaryakıt tankeri küçükbaş hayvan sürüsüne daldı

Maden ocağında göçük: 1 işçi yaşamını yitirdi

8 Maden ocağında göçük: 1 işçi yaşamını yitirdi

Maltepe'de kaza yapan kadın sürücü şoka girdi

9 Maltepe'de kaza yapan kadın sürücü şoka girdi

Adana'da bir otomobil takla attı: 1 yaralı

10 Adana'da bir otomobil takla attı: 1 yaralı