İSRAİL DEN AB YE TEPKİ

Avrupa Birliği nin illegal Yahudi yerleşim birimlerinde üretilen mallarla ilgili kararına tepki olarak İsrail, birliğin Filistin-İsrail barış sürecindeki rolünü askıya aldı

İSRAİL DEN AB YE TEPKİ

İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Emanule Nahson, yaptığı yazılı açıklamada, (Başbakan Benyamin Netanyahu nun talimatı doğrultusunda) AB ile barış süreci ile alakalı tüm iletişim kanalları kapatıldı. Bu karar, AB nin İsrail mallarının etiketlenmesi ile ilgili attığı adımın doğrudan sonucudur ifadesini kullandı.

İsrail devlet radyosu, ismini açıklamadığı üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı haberlerinde, Başbakan Netanyahu nun Dışişleri Bakanlığı ndan, Filistin ile barış sürecinde AB nin rolü konusunda yeni bir değerlendirme yapmasını istediği, değerlendirme sonuçlanana kadar tüm diplomatik temasların askıya alınması talimatını verdiğini aktardı.

AB, 11 Kasım da, İsrail in, işgal altında tuttuğu Batı Şeria daki gayrimeşru yerleşim birimlerinde üretilen ürünlerde İsrail malı etiketi kullanılmasını engelleyen bir karar almıştı.

FİLİSTİN TOPRAKLARINDA ÜRETİM YAPAN 3 BİN TESİS VAR

AB nin bu kararının hedefinin, Yahudi yerleşim yerlerinde üretilen mallara yönelik Zaten var olan yasaların daha etkili bir şekilde hayata geçirilmesi olduğu belirtilmiş, AB ile İsrail arasındaki serbest ticaret anlaşması da Tel Aviv yönetiminin işgal altında tuttuğu Doğu Kudüs, Batı Şeria ve Golan Tepeleri ni kapsamadığına dikkat çekilmişti.

Filistin Ekonomi Bakanlığı ndan yapılan açıklamaya göre, işgal altındaki Filistin topraklarında kurulu 250 fabrika ve farklı sektörler için üretim gerçekleştiren 3 bin tesis bulunuyor.

İsrail Dışişleri Bakanlığı ndan daha önce konuyla ilgili yapılan açıklamada, sözkonusu karar dolayısıyla Avrupa Birliği kınanmıştı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuele Nahson, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail, Avrupa Birliği nin, 1967 den beri İsrail kontrolünde olan yerlerde üretilen ürünleri etiketleme (üretildiği yeri yazma) kararını kınıyor. AB nin siyasi nedenlerle ve boykot hareketinden etkilenerek, İsrail in vatandaşlarını hedef alan terör dalgasıyla yüzleştiği bir dönemde böyle ayrımcılık içeren bir karar almasını teessüfle karşıladık ifadelerini kullanmıştı.

Nahson bu kararın, İsrail-AB ilişkileri açısından da sonuçları olabileceğini söylemişti.EN ÇOK OKUNANLAR

Fenerbahçe Kulübü: 'Tolga Zengin ve Mustafa Pektemek tahrik etti'

1 Fenerbahçe Kulübü: 'Tolga Zengin ve Mustafa Pektemek tahrik etti'

Adana'da ahır yangını

2 Adana'da ahır yangını

Derbi, Avrupa basınında manşetlerde

3 Derbi, Avrupa basınında manşetlerde

Mezun adayları Atatürk'ün huzuruna çıktı

4 Mezun adayları Atatürk'ün huzuruna çıktı

Tolga Zengin: 'Sürekli anneme küfür ettiler'

5 Tolga Zengin: 'Sürekli anneme küfür ettiler'

Yörükler Anadolu'ya girişin bininci yılı için yola çıktı

6 Yörükler Anadolu'ya girişin bininci yılı için yola çıktı

Beşiktaş taraftarı takımını meşalelerle karşıladı

7 Beşiktaş taraftarı takımını meşalelerle karşıladı

(ÖZEL) Şenol Güneş'i yaralayan kişi gözaltına alındı

8 (ÖZEL) Şenol Güneş'i yaralayan kişi gözaltına alındı

Beşiktaşlı taraftarlar, Şenol Güneş içim hastaneye akın etti

9 Beşiktaşlı taraftarlar, Şenol Güneş içim hastaneye akın etti

Kırıkkale'de öğrenci apartında yangın

10 Kırıkkale'de öğrenci apartında yangın