İSRAİL DEN AB YE TEPKİ

Avrupa Birliği nin illegal Yahudi yerleşim birimlerinde üretilen mallarla ilgili kararına tepki olarak İsrail, birliğin Filistin-İsrail barış sürecindeki rolünü askıya aldı

İSRAİL DEN AB YE TEPKİ

İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Emanule Nahson, yaptığı yazılı açıklamada, (Başbakan Benyamin Netanyahu nun talimatı doğrultusunda) AB ile barış süreci ile alakalı tüm iletişim kanalları kapatıldı. Bu karar, AB nin İsrail mallarının etiketlenmesi ile ilgili attığı adımın doğrudan sonucudur ifadesini kullandı.

İsrail devlet radyosu, ismini açıklamadığı üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı haberlerinde, Başbakan Netanyahu nun Dışişleri Bakanlığı ndan, Filistin ile barış sürecinde AB nin rolü konusunda yeni bir değerlendirme yapmasını istediği, değerlendirme sonuçlanana kadar tüm diplomatik temasların askıya alınması talimatını verdiğini aktardı.

AB, 11 Kasım da, İsrail in, işgal altında tuttuğu Batı Şeria daki gayrimeşru yerleşim birimlerinde üretilen ürünlerde İsrail malı etiketi kullanılmasını engelleyen bir karar almıştı.

FİLİSTİN TOPRAKLARINDA ÜRETİM YAPAN 3 BİN TESİS VAR

AB nin bu kararının hedefinin, Yahudi yerleşim yerlerinde üretilen mallara yönelik Zaten var olan yasaların daha etkili bir şekilde hayata geçirilmesi olduğu belirtilmiş, AB ile İsrail arasındaki serbest ticaret anlaşması da Tel Aviv yönetiminin işgal altında tuttuğu Doğu Kudüs, Batı Şeria ve Golan Tepeleri ni kapsamadığına dikkat çekilmişti.

Filistin Ekonomi Bakanlığı ndan yapılan açıklamaya göre, işgal altındaki Filistin topraklarında kurulu 250 fabrika ve farklı sektörler için üretim gerçekleştiren 3 bin tesis bulunuyor.

İsrail Dışişleri Bakanlığı ndan daha önce konuyla ilgili yapılan açıklamada, sözkonusu karar dolayısıyla Avrupa Birliği kınanmıştı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuele Nahson, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail, Avrupa Birliği nin, 1967 den beri İsrail kontrolünde olan yerlerde üretilen ürünleri etiketleme (üretildiği yeri yazma) kararını kınıyor. AB nin siyasi nedenlerle ve boykot hareketinden etkilenerek, İsrail in vatandaşlarını hedef alan terör dalgasıyla yüzleştiği bir dönemde böyle ayrımcılık içeren bir karar almasını teessüfle karşıladık ifadelerini kullanmıştı.

Nahson bu kararın, İsrail-AB ilişkileri açısından da sonuçları olabileceğini söylemişti.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunlu iş adamının haciz isyanı

1 Samsunlu iş adamının haciz isyanı

Samsundaki silahlı saldırıda 2 oğlu ölen baba tutuklandı

2 Samsun'daki silahlı saldırıda 2 oğlu ölen baba tutuklandı

Samsunspor afişindeki sır oyuncu

3 Samsunspor afişindeki sır oyuncu

Tim 20 yıl sonra Samsunda buluştu

4 Tim 20 yıl sonra Samsun'da buluştu

Samsun görüntü kirliliğine savaş açtı

5 Samsun görüntü kirliliğine savaş açtı!

Samsunda otostop yapan hayat kadınlarına operasyon

6 Samsun'da otostop yapan hayat kadınlarına operasyon

Kamp sonuna kadar denenecek

7 Kamp sonuna kadar denenecek

Orduda kadın avukat otel odasında ölü bulundu

8 Ordu'da kadın avukat otel odasında ölü bulundu

Samsunsporda program değişti

9 Samsunspor'da program değişti

Karadenizde can pazarı 3 ölü, 3 yaralı

10 Karadeniz'de can pazarı: 3 ölü, 3 yaralı