UMKE TİMLERİNDEN DEPREM TATBİKATI

?Samsun da bölgedeki 4 ildeki Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) timlerinin katılımıyla gerçekleştirilen Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) çerçevesinde tatbikat yapıldı.

UMKE TİMLERİNDEN DEPREM TATBİKATI

Samsun, Sinop, Amasya, Ordu Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) timleri, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) çerçevesinde 24-28 Kasım 2015 tarihleri arasında İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü koordinasyonunda planda yer alan 2015 TAMP bölge tatbikatına katıldı. Tatbikatın ilk gününde Ladik depremi senaryo olarak kullanıldı. Senaryo gereği Ladik Teberoğlu Mahallesi mevkiinde enkaz, Havza Bekdiğin tren istasyonunda tren kazası, Vezirköprü ve Havza nın farklı köylerinde depremde yıkılan enkazlar, Kavak İlçesi nde otogar, Betontaş Tesisleri, Meslek Yüksekokulu binası, Alaçam İlçesi Etyemez köyünde yıkılan ev, Asarcık Ayvacık ve Samsun merkez ilçelerinde meydana gelen kazalar olaylara ekipler müdahale etti.  

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Sağlık Afet Koordinasyon Merkezi (SAKOM) devreye girerek ildeki gönüllü sağlık personelinden oluşan Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) göreve çağrıldı. UMKE timlerinin göreve çağrılması illere bildirildi. Çağrı alan kurum ve birimler hazırlıklarından sonra ilgili birimler oluşturularak Samsun ve çevre illerinin UMKE timleri Samsun SAKOM merkezinde toplandı.  Ardından AFAD Kriz Merkezi tarafından ekipler belirlenen bölgelere gönderilerek tatbikat gereği hazırlanan vakalara müdahale etti.

Bölge TAMP tatbikatı sona erdikten sonra UMKE ekipleri 19 Mayıs İlçesi Nebiyan Dağı mevkisindeki izci kampında eğitim ve tatbikat kampına girdi. Kampa giren ekipler gece yön bulma, harita ve pusula kullanımı, kötü arazi şartlarında vakalara müdahale, hasta taşıma, ekip uyumu, ekipler arası koordinasyon, diğer kurumlarla sahada işbirliği içinde çalışma, fiziki kondisyon ve mukavemet, arazi şartlarında oryantiring konularda gerçekleştirilen eğitim ve uygulamalara katıldı.  

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor taraftarından gergin bekleyiş

1 Samsunspor taraftarından gergin bekleyiş

Samsunsporda program değişti

2 Samsunspor'da program değişti

Cenazedeki o fotoğraf

3 Cenazedeki o fotoğraf...

Otomobil Traktöre çarptı 1 Yaralı

4 Otomobil Traktöre çarptı: 1 Yaralı

Samsunspordan hayırlı olsun ziyareti

5 Samsunspor'dan 'hayırlı olsun' ziyareti

Ege Denizide 40 büyüklüğünde deprem

6 Ege Denizi'de 4.0 büyüklüğünde deprem

PYD, köye havan topu ile saldırdı 15 yaralı

7 PYD, köye havan topu ile saldırdı: 15 yaralı

Kapadokyada Azeri rüzgarı esti

8 Kapadokya'da Azeri rüzgarı esti

Aç kalan ayı çöpte yiyecek aradı

9 Aç kalan ayı çöpte yiyecek aradı

Karamanda pencereden düşen genç kız hayatını kaybetti

10 Karaman'da pencereden düşen genç kız hayatını kaybetti