“Rusya’ya Akkuyu’da ikinci bir İncirlik üssü verdik”

Elektrik Mühendisleri Odası Samsun Şubesi Başkanı Mehmet Özdağ, Türkiye nin elektrik üretiminde doğalgazın payının önemini anlatarak Rusya ile yaşanan krizin enerji açısından boyutunu değerlendirdi.

“Rusya’ya Akkuyu’da ikinci bir İncirlik üssü verdik”

Elektrik Mühendisleri Odası Samsun Şubesi Başkanı Mehmet Özdağ, Türkiye nin elektrik üretiminde kullandığı doğalgazın yüzde 98 ini ithal ettiğini söyledi. Özdağ, bu ithalattaki payın yüzde 56 sının Rusya ya ait olduğunu, bu nedenle Türkiye nin bütün elektrik altyapısının yüzde 50 ye yakınının vanası doğrudan doğruya bugün Rusya nın elinde olduğunu belirtti. 

Türkiye nin 2014 yılında ürettiği elektriğin net yüzde 48 ini doğalgazdan ürettiğini söyleyen Özdağ, Bu kullandığı doğalgazın yüzde 98 ini yurt dışından ithal etti. Bu ithalattaki aslan payı yüzde 56 ile Rusya nın. Türkiye sanayisinin doğalgaz ihtiyacı, Türk halkının evlerindeki elektrik ihtiyacı, bizim bütün elektrik altyapımızın yüzde 50 ye yakınının vanası doğrudan doğruya bugün Rusya nın elinde, vana orada şeklinde konuştu. 

Türkiye de iki tane nükleer santral projesinin planlandığını dile getiren Elektrik Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Mehmet Özdağ, Bunlardan bir tanesi Akkuyu diğeri Sinop ta yapılması planlanan nükleer santral projeleri. Akkuyu nükleer santrali projesi Rusya nın devlet şirketi ile imzalandı. Sonuçta biz doğalgaz konusunda bir ülkeye bu kadar bağımlı iken alternatif olduğu söylenen üretim içinde de bir şekilde Rusya ya bağlı hale geliyoruz. Rusya ile yapılan anlaşmada Akkuyu da tam 2 milyon metrekare vatan toprağı Rus devlet şirketine 60 yıllığına devredilmiştir. Bu toprağı Rusların kendi devlet şirketinin sadece enerji işi için kullanacağını düşünmek bana şahsen değil elektrik mühendisi, vatandaş olarak bile saflık olarak geliyor. Rusya ya Akkuya da alenen ikinci bir İncirlik üssü vermiş durumdayız. Bunun gözden geçirilmesini istiyoruz. Bu boyutları hiç düşünülmedi dedi.

Özdağ, yapılması planlanan nükleer santraller için güvenliğin çok kritik bir konu olduğunu ifade ederek, Nükleer santralin bütün dışarıdan gelen boruları gibi her şeyinin koruma altına alınması gerekiyor. Değil bir ülke ile savaş hali, Türkiye nin içerisinde bulunduğu asayiş ve güvenlik sorunları bile göz önüne alındığında hakikaten ciddi anlamda risk taşıdığını söyleyebiliriz. Türkiye nükleer santral için güvenli mi? Yaşadıklarımız bize güvenli olmadığını gösteriyor diye konuştu. 

Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Özdağ, 3-5 Aralık tarihlerinde Samsun da gerçekleştirilecek 10 uncu TMMOB Enerji Sempozyumu nda Enerjide toplumsal yarar ve kamusallık konu başlığı altında birçok konuşmacının görüşlerini açıklayacağını verileri kamuoyu ile paylaşacağını söyledi. 

 

Konu ile alakalı diğer haberler ve ilgili kategorideki son dakika haberleri için haberler sayfasını yada son dakika haberleri sayfasını kullanabilirsiniz. Yada arama çubuğunu kullanarak istediğiniz içeriğe ulaşabilirsiniz. Ayrıca iletişim sayfamızdan bizimle irtibata geçebilir yada aşağıdaki yorum yap alanından yorum yapabilirsiniz.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da beklenen kar geliyor

1 Samsun'da beklenen kar geliyor

Samsun'da kar yolları kapadı!

2 Samsun'da kar yolları kapadı!

Coşkun Zeren: 'Transfer için isimler hazır'

3 Coşkun Zeren: 'Transfer için isimler hazır'

Samsunspor'da stoper kalmadı

4 Samsunspor'da stoper kalmadı

Samsunspor'da gözler Vali Kaymak'ta

5 Samsunspor'da gözler Vali Kaymak'ta

Samsun'da dava yılan hikayesine döndü! 57 yıldır devam ediyor...

6 Samsun'da dava yılan hikayesine döndü! 57 yıldır devam ediyor...

AK Parti Samsun'da yenilik

7 AK Parti Samsun'da yenilik

Samsunspor rakipleriyle sevindi

8 Samsunspor rakipleriyle sevindi

Türkiye'yi duygulandıran Samsunlu askerin ailesi konuştu

9 Türkiye'yi duygulandıran Samsunlu askerin ailesi konuştu

Samsun'da torbacılar adliyede

10 Samsun'da torbacılar adliyede