İtiraz reddedildi

Tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara temsilcisi Erdem Gül ün avukatları aracılığıyla tutuklamaya yaptıkları itiraz, üst mahkemece reddedildi.

İtiraz reddedildi

Son değerlendirmeyi yapan İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği, tutuklama kararının usul ve yasaya uygun olduğu gerekçesiyle itirazı reddederek Dündar ve Gül ün tutukluluklarının devamına karar verdi. 

ÜÇ CÜMLELİK İTİRAZ DİLEKÇESİNE ATIF...

İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği nce verilen ret kararında, Can Dündar ve Erdem Gül ün avukatlarınca verilen üç cümlelik itiraz dilekçesine atıf yapıldı. Kararda, Tutuklu şüpheliler Can Dündar ve Erdem Gül ün müdafiilerinin 30 Kasım 2015 tarihli itiraz ve tahliye gerekçelerini içermeyen ve hukuki üslupla yazılmadığı anlaşılan dilekçeleriyle İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği ne itiraz etmeleri üzerine dosyayı incelemeye aldıkları ifadelerine yer verildi. 

GİZLİ KALMASI KALMASI GEREKTİĞİ HALDE YAYINLADILAR

Kararda, şüphelilere atılı FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü ne üye olmadan bilerek ve isteyerek yardım etme suçunun kaçma ve delilleri karartma şüphesinin var kabul edildiği katalog suçlardan olduğu vurgulandı. Kararda, 1 Ocak 2014 te Hatay da, 19 Ocak ta Adana da sahte ihbar ve talimatlarla halen tutuklu bulunan örgüt üyelerince cebir ve şiddet kullanarak MİT TIR larının durdurulduğu, bu yolla Türkiye Cumhuriyeti Devleti nin uluslararası alanda teröre yardım eden ülke algısının oluşturulmaya çalışıldığı, bir kısım basın-yayın organlarındaki haber, makale ve dizi senaryoları yoluyla da bu algının desteklendiği, ülkenin milli menfaatleri doğrultusunda MİT tarafından yürütülen faaliyetlerin devletin güvenliği, iç ve dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken nitelikte olduğunun kamuoyuna duyurulmasına rağmen şüphelilerin 29 Mayıs, 11 Haziran, 12 Haziran ve 15 Ekim 2015 tarihlerinde Cumhuriyet Gazetesi nde yaptıkları haberlerle gizli kalması gereken bilgi ve fotoğrafları yayınladıkları anlatıldı.

GİZLİ KALMASI GEREKEN BELGELERİ CASUSLUK MAKSADIYLA TEMİN ETTİKLERİ

Savunmalarında bu yönde daha önce haberler yapıldığı belirtilmişse de görüntülerin ilk kez şüphelilerce yayınlandığı belirtilen kararda, aynı içeriklerin internet ortamında paylaşıldığı da kaydedildi. Kararda, Şüphelilerin bu yolla FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü nün Türkiye Cumhuriyeti devletini ve yöneticilerini teröre yardım eden ülke konumuna sokarak Uluslararası Ceza Mahkemesi nde yargılatmak amacına bilerek ve isteyerek yardım ettikleri, bilgi, fotoğraf ve belgeleri hangi yolla temin ettiklerini bildirmedikleri, gizli kalması gereken belgeleri casusluk maksadıyla temin ettikleri ve açıkladıkları ifade edildi. 

EYLEMLER GAZETECİLİK FAALİYETİ KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLEMEZ

Eylemlerin gazetecilik faaliyeti kapsamında değerlendirilemeyeceği anlatılan kararda, ret gerekçesi şöyle açıklandı: Basın Kanunu nun 11. maddesinin cezai sorumluluğu düzenlediği ve gazetecilerin de haber yaparken içinde yaşadıkları ve vatandaşı oldukları devletin kanunlarına ve yargı kararlarına uymak zorunda bulundukları, şüpheli savunmaları ve yapılan yayın içeriklerine göre kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösterir delillerin mevcut olduğu, atılı suçlar ve öngörülen ceza miktarlarına göre de tutuklama tedbirinin orantılı bulunduğu anlaşıldığından usul ve yasaya uygun İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği nin 26 Kasım 2015 tarihli kararına itirazın reddine ve şüphelilerin tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

İTİRAZ DİLEKÇESİ

Gazeteciler Dündar ve Gül ün avukatları, dün sabah Çağlayan daki İstanbul Adalet Sarayı na gelerek tutuklamaya itirazda bulunmuştu. İtiraz dilekçesinde, Biz üzerimize düşeni yapıyor ve Anayasa ya, yasalara, AİHS ne, AİHM kararlarına aykırı olan tutuklama kararlarına itiraz ediyoruz. Gerisi sizin bileceğiniz iş. Tercih ve sorumluluk sizindir. denilmişti. İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği, İtiraza konu tutuklama kararında usul ve kanuna aykırı hiçbir yön bulunmadığı ve kararın yerinde olduğunu belirterek itirazın reddine karar vererek dosyayı üst mahkemeye göndermişti. 

26 KASIM DA TUTUKLANMIŞLARDI

Can Dündar ve Erdem Gül, 26 Kasım 2015 teSilahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme ,Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal ve askeri casusluk maksadıyla temin etme ,Devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama suçlarını işledikleri iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanıp cezaevine gönderilmişlerdi.EN ÇOK OKUNANLAR

Kablo hırsızlarına polisten suçüstü

1 Kablo hırsızlarına polisten suçüstü

CHP Söke İlçe Başkanı görevinden istifa etti

2 CHP Söke İlçe Başkanı görevinden istifa etti

Efeler kayıpsız geçti

3 Efeler kayıpsız geçti

Bursaspor taraflarını taşıyan minibüs, tır ile çarpıştı: 10 yaralı

4 Bursaspor taraflarını taşıyan minibüs, tır ile çarpıştı: 10 yaralı