DOKTOR KARDEŞLERİN İLGİNÇ HİKAYESİ

Samsun’da aynı fakülteyi bitirerek doktor olan kardeşler, birlikte girdikleri Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda (TUS) aynı fakültenin aynı bölümünü kazanmalarının ardından uzmanlıklarını alıyorlar.

DOKTOR KARDEŞLERİN İLGİNÇ HİKAYESİ

Ticaretle uğraşan Bafralı gurbetçi bir ailenin iki çocuğu olan Almanya doğumlu Aytaç (34) ve Dursun (33) Türköz kardeşler, 8-9 yaşlarındayken aileleriyle birlikte Türkiye’ye kesin dönüş yaptı. İlk ve orta öğrenimlerini Bafra’da tamamlayan Türköz kardeşler, daha sonra Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandı. Üniversiteyi bitiren kardeşler, kısa bir aranın ardından TUS’a hazırlandı. Türköz kardeşler, 2009 Nisan ayında girdikleri TUS’ta OMÜ Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü’nü kazandı. Aynı fakülteyi bitiren, girdikleri TUS’ta aynı bölümü kazanan kardeşler, uzmanlıklarını alacak olmanın heyecanını yaşıyor. Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyan kardeşler, pazartesi günü son sınavlarına girerek uzmanlıklarını alacaklar. Eğitim hayatları boyunca birbirlerine destek olan Türköz kardeşler, bundan sonraki meslek hayatlarında da birlikte çalışmayı planlıyor. Aralarında birçok benzerlik olan kardeşlerin tek ayrıldıkları nokta ise birinin Fenerbahçe, diğerinin Galatasaray taraftarı olması.

AYTAÇ TÜRKÖZ: AÇILAN İKİ KONTENJANA BİZ YERLEŞTİK

Eğitim öğretim hayatları boyunca kardeşiyle birbirlerine destek olduklarını söyleyen Dr.Aytaç Türköz, “Aynı fakülteyi kazandık. Aynı TUS sınavında aynı üniversitenin aynı bölümünü kazandık. Birimizin dördüncü, birimizin on birinci tercihiydi burası. Gece-gündüz çalışarak sınava hazırlandık ve kazandık. 2009 Nisan’da burası iki kontenjan açmıştı. İki kontenjanla da biz buraya yerleştik. Zorlu bir dönemin ardından uzmanlığımızı alıyoruz. Hayata bakış açımız, genel kültürümüz ve öğrenimimiz gibi hayatımızda benzerlikler var. Fakat bunun yanında zıt olan özelliklerimiz de var. Bunlardan biri kardeşimin Fenerbahçe, benim de Galatasaray taraftarı olmam” dedi.

DURSUN TÜRKÖZ: PAZARTESİ UZMANLIK SINAVIMIZ VAR

Aynı yeri kazanmalarının kendileri için büyük bir şans olduğunu dile getirenDursun Türköz, “Tercihlerde iki kontenjan vardı. İki kontenjanın da bize gelebileceğini tahmin etmiyorduk. Sonra sonuçlar açıklanınca ikimizde buraya yerleşmişiz. Bu bizim için büyük bir şans oldu. Aynı bölümü bizim gibi birlikte başlayıp birlikte bitiren yok diye biliyorum. Hastaneye göreve başladığımızda bizi ikiz zannedenler oldu. 6 yıl geçmesine rağmen hala bizi ikiz olarak zannedenler var. Pazartesi uzmanlık sınavımız var. İnşallah ondan sonra bu sınavında hakkını verip uzmanlık için önümüzde bir engel olmayacak. Burada çalışan arkadaşlarımıza, hastane personeline ve hocalarımıza çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'dan üç transfer

1 Samsunspor'dan üç transfer

Efsaneler bir bir Samsunspor'a dönüyor

2 Efsaneler bir bir Samsunspor'a dönüyor

Samsunspor'da bu ikili tamam

3 Samsunspor'da bu ikili tamam

Samsunspor Kulübü'nden açıklama: 'Fırsatçılarla' alakamız yok

4 Samsunspor Kulübü'nden açıklama: 'Fırsatçılarla' alakamız yok

SAMSUNSPOR'DA SÜRPRİZ GELİŞME

5 SAMSUNSPOR'DA SÜRPRİZ GELİŞME

Samsun'un o ilçesine yeni hastane

6 Samsun'un o ilçesine yeni hastane

Samsunspor'da İldiz ve Yoldaş ön plana çıkıyor

7 Samsunspor'da İldiz ve Yoldaş ön plana çıkıyor

Samsunspor Basın Sözcüsü Çakır: 'Tahta sorunu yok'

8 Samsunspor Basın Sözcüsü Çakır: 'Tahta sorunu yok'

Samsun'da şiddetli sağanak! Yollar göle döndü

9 Samsun'da şiddetli sağanak! Yollar göle döndü

Samsun'da arkadaşının evinde ölü bulundu

10 Samsun'da arkadaşının evinde ölü bulundu