DOKTOR KARDEŞLERİN İLGİNÇ HİKAYESİ

Samsun’da aynı fakülteyi bitirerek doktor olan kardeşler, birlikte girdikleri Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda (TUS) aynı fakültenin aynı bölümünü kazanmalarının ardından uzmanlıklarını alıyorlar.

DOKTOR KARDEŞLERİN İLGİNÇ HİKAYESİ

Ticaretle uğraşan Bafralı gurbetçi bir ailenin iki çocuğu olan Almanya doğumlu Aytaç (34) ve Dursun (33) Türköz kardeşler, 8-9 yaşlarındayken aileleriyle birlikte Türkiye’ye kesin dönüş yaptı. İlk ve orta öğrenimlerini Bafra’da tamamlayan Türköz kardeşler, daha sonra Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandı. Üniversiteyi bitiren kardeşler, kısa bir aranın ardından TUS’a hazırlandı. Türköz kardeşler, 2009 Nisan ayında girdikleri TUS’ta OMÜ Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü’nü kazandı. Aynı fakülteyi bitiren, girdikleri TUS’ta aynı bölümü kazanan kardeşler, uzmanlıklarını alacak olmanın heyecanını yaşıyor. Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyan kardeşler, pazartesi günü son sınavlarına girerek uzmanlıklarını alacaklar. Eğitim hayatları boyunca birbirlerine destek olan Türköz kardeşler, bundan sonraki meslek hayatlarında da birlikte çalışmayı planlıyor. Aralarında birçok benzerlik olan kardeşlerin tek ayrıldıkları nokta ise birinin Fenerbahçe, diğerinin Galatasaray taraftarı olması.

AYTAÇ TÜRKÖZ: AÇILAN İKİ KONTENJANA BİZ YERLEŞTİK

Eğitim öğretim hayatları boyunca kardeşiyle birbirlerine destek olduklarını söyleyen Dr. Aytaç Türköz, “Aynı fakülteyi kazandık. Aynı TUS sınavında aynı üniversitenin aynı bölümünü kazandık. Birimizin dördüncü, birimizin on birinci tercihiydi burası. Gece-gündüz çalışarak sınava hazırlandık ve kazandık. 2009 Nisan’da burası iki kontenjan açmıştı. İki kontenjanla da biz buraya yerleştik. Zorlu bir dönemin ardından uzmanlığımızı alıyoruz. Hayata bakış açımız, genel kültürümüz ve öğrenimimiz gibi hayatımızda benzerlikler var. Fakat bunun yanında zıt olan özelliklerimiz de var. Bunlardan biri kardeşimin Fenerbahçe, benim de Galatasaray taraftarı olmam” dedi.

DURSUN TÜRKÖZ: PAZARTESİ UZMANLIK SINAVIMIZ VAR

Aynı yeri kazanmalarının kendileri için büyük bir şans olduğunu dile getiren Dursun Türköz, “Tercihlerde iki kontenjan vardı. İki kontenjanın da bize gelebileceğini tahmin etmiyorduk. Sonra sonuçlar açıklanınca ikimizde buraya yerleşmişiz. Bu bizim için büyük bir şans oldu. Aynı bölümü bizim gibi birlikte başlayıp birlikte bitiren yok diye biliyorum. Hastaneye göreve başladığımızda bizi ikiz zannedenler oldu. 6 yıl geçmesine rağmen hala bizi ikiz olarak zannedenler var. Pazartesi uzmanlık sınavımız var. İnşallah ondan sonra bu sınavında hakkını verip uzmanlık için önümüzde bir engel olmayacak. Burada çalışan arkadaşlarımıza, hastane personeline ve hocalarımıza çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunsporda Camara şoku

1 Samsunspor'da Camara şoku

Son dakika pürüzü

2 Son dakika pürüzü

İmza bugüne kaldı

3 İmza bugüne kaldı

Samsunda korkunç kaza

4 Samsun'da korkunç kaza

Samsunda FETÖ operasyonu 17 kişi adliyede

5 Samsun'da FETÖ operasyonu: 17 kişi adliyede

Samsun Kuaförler Odası Başkanı Kiraz Yanlış yaptılar

6 Samsun Kuaförler Odası Başkanı Kiraz: 'Yanlış yaptılar'

 CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz Kılıça ayıp ettiler

7 CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: 'Kılıç'a ayıp ettiler'

Samsunda hero yazılı tişörte gözaltı

8 Samsun'da 'hero' yazılı tişörte gözaltı

Samsunda trafik kazası Emniyet kemeri hayat kurtardı

9 Samsun'da trafik kazası! Emniyet kemeri hayat kurtardı

Samsunsporda golcüler iş başında

10 Samsunspor'da golcüler iş başında