BOCCE HAYATA BAĞLIYOR

Atakum Belediyesi’ne ait Engelsiz Yaşam Parkı’nda antrenmanlarını sürdüren bocce sporcuları katıldıkları turnuvalardan derece ile Samsun’a döndüler.

BOCCE HAYATA BAĞLIYOR

Samsun’daAtakum Belediyesi’nin yaklaşık 3 yıl önce inşa ettiği “Engelsiz Yaşam Parkı”, engelli gençlerin hayatını değiştirdi. Bocce Şampiyonaları’na katılan Samsun’daki engelli gençler toplamda 3 altın, 4 gümüş ve 1 tane de bronz madalya kazandılar.

Ağır engellilerin oynayabildiği bocce sporunda Atakum Belediyesi’ne ait 16 sporcu ve 2 antrenör bulunuyor.

BOCCE

BOCCE HAYATA BAĞLIYOR

23 yıldır kas hastalığı nedeniyle engelli olan 48 yaşındaki2015 Bocce Türkiye Şampiyonu Salim Yalçınkaya, bocce sporu ile bir yıldır uğraştığını ve bu spor sayesinde sosyalleştiğini söyledi. Boccenın maddi olarak hiçbir kazancı olmadığını belirten Yalçınkaya, Ama motivasyon olarak hayata bağlıyor. Ben bocce için işimi bırakıp geldim. Bocce sayesinde çevrem genişledi, arkadaşlarım çoğaldı. Engellilerin sosyal hayata katılmalarını istiyorum. Ben evde 9 yıl kapandım, hiçbir şey öğrenmedim. Bundan sonraki hedefim nisan ayında yapılacak yarışmalarda da Türkiye şampiyonu olmak. Ardından da Milli Takıma seçilmek istiyorum” dedi.

Bocce sporunda Türkiye ikinciliği bulunan, 12 yıl önce sığ suya atlarken omirilik felci olan 34 yaşındaki Nuri Şirin de 2 aydır bocce sporu ile ilgileniyor. Çiftlerde Türkiye ikinciliğini kazandığını söyleyen Şirin, “Bocceye katıldığımda arkadaş ortamlarım genişledi. Turnuvaya gittiğimde birçok arkadaşlarla tanıştık. Fiziksel olarak da hareketlerimi serileştiriyor. Evde kalan engelli arkadaşlarımıza tavsiyem, sosyal aktiviteler olsun, spor aktiviteleri olsun hepsini denesinler. Engelliler için ’Ben yapamam’ diye bir şey yok. Ayrıca Atakum Belediye Başkanıİshak Taşçı da bizimle çok fazla ilgileniyor” diye konuştu.

2014 Bocce Türkiye Şampiyonu ve doğuştan serebral palsi hastası olan 27 yaşındaki Şule Türkoğlu ise, “2 yıldır bocce oynuyorum. Geçen sene Türkiye şampiyonluğu kazandım. Hedefim bu yıl da Türkiye şampiyonu olmak” şeklinde konuştu.

BOCCE

GİZEM DİK: “ASIL ENGEL SINIRLILIK”

Anne ve babasının da engelli olduğunu belirten Bocce Antrenörü 23 yaşındakiGizem Dik, “Bocce branşına 4 yıl öncesinde başlamıştık. Anne ve babamın da engelli olmasından dolayı engellilere ayrı bir empatim olduğu için bocceye başladık. Annem ve babam ortopedik engelliler. Annem çocuk felcinden dolayı, babam da yapılan yanlış iğneden dolayı engelli oldu. Kendileri tiyatro kursunda tanışmışlar. Benim için engelliler değil, normaller farklı gibi geliyor. Çünkü çocukluğumdan beri onların farkını hiç ayırt edemedim. Belki ailemle birlikte büyüdüğüm için de olabilir. Bu nedenle engelliler de benim için engelli değil. Asıl engelin sınırlılık olduğunu düşünüyorum” dedi.

Engelliler ile birlikte olmaktan mutlu olduğunu ifade eden 21 yaşındaki antrenörGamze Ekinci ise, Bu aileye girdikten sonra engelin bedende değil, zihinde olduğunu anladım şeklinde konuştu.

 

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da değişiklik kapıda

1 Samsunspor'da değişiklik kapıda

Karadeniz'e şehit ateşi düştü

2 Karadeniz'e şehit ateşi düştü

Başından vurulan liseli genç kız hayatını kaybetti

3 Başından vurulan liseli genç kız hayatını kaybetti

Liglere seçim arası

4 Liglere seçim arası

Samsun'da evde patlama: 2 yaralı

5 Samsun'da evde patlama: 2 yaralı

Samsunspor'da şifre erken gol

6 Samsunspor'da şifre erken gol

Kayıp ihbarı yapılan kişi ormanlık alanda ölü bulundu

7 Kayıp ihbarı yapılan kişi ormanlık alanda ölü bulundu

Samsun'da serbest kalan genç savcının itirazıyla tutuklandı

8 Samsun'da serbest kalan genç savcının itirazıyla tutuklandı

Yüksel Yıldırım: 'Şampiyonluğun ayak sesleri'

9 Yüksel Yıldırım: 'Şampiyonluğun ayak sesleri'

OMÜ'lü profesörden ürküten açıklama!

10 OMÜ'lü profesörden ürküten açıklama!