“SAVAŞLARIN KAYNAĞI ENERJİ”

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) adına Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) tarafından düzenlenen 10.TMMOB Enerji Sempozyumu Samsun’da başladı.

“SAVAŞLARIN KAYNAĞI ENERJİ”

“Enerjide Toplumsal Yarar ve Kamusallık” ana başlığı altında düzenlenen 10. TMMOB Enerji Sempozyumu, 3-4 Aralık 2015 tarihlerinde Samsun, 5 Aralık’ta ise Sinop’ta gerçekleştirilecek. Program kapsamında Soma maden kazasından nükleer santrallere, enerji yoksulluğundan enerjide toplum yararına ilişkin çeşitli başlıklar altında 5 oturum ve 2 panel gerçekleştirilecek.

Samsun ayağı Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sempozyumun açılışına, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, Samsun Baro Başkanı Kerami Gürbüz, EMO Başkanı Hüseyin Yeşil, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Teoman Alptürk, EMO Samsun Şube Başkanı Mehmet Özdağ, Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş (YEDAŞ) Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu ile mühendis ve mimarlar katıldı.

Açılış konuşmasında konuşan Sempozyum Düzenleme Kurulu BaşkanıTeoman Alptürk, mühendis ve mimarların örgütü olarak sektöre ilişkin doğruları her alanda kamuoyuna sunduklarını söyledi. Enerji alanındaki sorunların, çözüm önerilerinin tartışılabileceği, alanın tüm bileşenlerinin kendini ifade edebileceği bir zemin oluşturmak istediklerini ifade eden Alptürk, hazırlık sürecinde enerji ile ilgili dünyada ve Türkiye’de yaşanan gelişmeler dikkate alarak ana tema ve alt başlıkların belirlendiğini belirtti.

ÖZDAĞ: “ÇALIŞMALARIMIZ BU GÜN TAÇLANIYOR”

Çalışmalarını yoğun bir emek ve özveriyle sürdürdüklerini ifade eden EMO Samsun Şube BaşkanıMehmet Özdağ, Bu çalışmalarımızı sizlerin katılım ve desteğiyle bugün taçlandırıyoruz. Sinop, Merzifon ve Terme’de yerel toplantılar yaptık. Bölge insanımız hassasiyet ve beklentilerini sempozyum ortamına aktarmayı ve topluma iletmeyi hedefledik. Tek tek destek verenlere, hazırlıkta emeği geçenlere teşekkür ederim dedi.

GÜRBÜZ: “BİRÇOK HASTALIĞIMIZ VAR”

Türkiye’de bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmanın tercih edildiğini ifade eden Samsun Baro BaşkanıKerami Gürbüz, Ülkemiz de birçok hastalık var. Gerçekler üzerinden değil, algılar üzerinden değerlendirmeler ve yargılara varıyoruz. Bir diğer hastalığımız ise dünyanın en özgün en değerli fikirlerine sahip olsanız da dünya çapında özgün projelerin sahibi olsanız da projenin fikrin önerinin çözümünün ne olduğuna bakmayıp, bunun kimden geldiğine, kim tarafından ifade edildiğine bakıyoruz. Bu da maalesef meselelere ön yargıyla bakmamız sonucunu doğuruyor” diye konuştu.

“SAVAŞLARIN

ZEYBEK: “ÜLKEMİZ ENERJİ DE DIŞA BAĞIMLI”

Dünyanın yönetildiği süreçte enerji ve eneri kaynaklarının çok önemli olduğunu belirten CHP Samsun MilletvekiliKemal Zeybek, Mevcut savaşlarının nedeni enerji kaynaklarının paylaşım savaşı olduğunu hep birlikte Orta Doğu’da seyrediyoruz. Bunu seyrederken ülkemizde de önemli enerji kaynaklarının mevcut olduğunu, eneri yatırımlarının gerekli destek ve katkılarla ülkemizde gerçekleşmediğini görüyoruz. Ülkemiz enerji de dışa bağımlı. Komşu ülkelerin enerji kaynaklarıyla besleniyoruz. Enerjinin olmadığı yerde ekonominin olamayacağını, büyümeyeceğini biliyoruz. Enerjide dış kaynak kullanımı ülkemizde üretimi de pahalı kılmaktadır. Enerji kaynaklarının planlamasında yatırımlar yapan ülkemizi enerjide bağımsız hale giren projeler ortaya koymak zorundadır şeklinde konuştu.

YEŞİL: “TÜM İNSANLIĞA BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUM”

TMMOB 10. Enerji Sempozyumu nda emeğe geçenlere teşekkür eden EMO BaşkanıHüseyin Yeşil, Düzenleme, yürütme kurulu üyelerine, bildiri sunan uzman ve akademisyenlere, oturum başkanlarına, EMO Samsun Şubesi Yönetim Kurulu’na, oda ve şube çalışanlarımıza çok teşekkür ederim. Öyle bir ortamda yaşamaya çalışıyoruz ki, Ekim ayından bu yana gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimizin hiçbirini; bir katliam, bir cinayet haberi olmaksızın açamaz hale geldik. Son olarak karanlık bir cinayetle Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi öldürüldü. Tüm insanlığa başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

SOĞANCI: “ENERJİ RAPORUMUZ, ÇOK KAPSAMLIDIR”

Uzun zamandan beri enerji alanında çalışmalar yaptıklarını söyleyen TMMOB Yönetim Kurulu BaşkanıMehmet Soğancı, şunları söyledi: O zamandan bu yana düşünen, hayata geçiren, takip eden, bunu gerçekleştiren bütün arkadaşlarım aslında TMMOB’un kadrosu olan arkadaşlarımdır. O zaman MMO başkanıydım. Karar alma süreçleri birlik ortamına getirildi. Evet, eleştiriyoruz, neyin nasıl olması gerektiğini de ifade ediyoruz, bilim ve tekniğin ışığında. Enerji alanında siyaset belgesi manifestosudur. Enerji sempozyumlarımız 2005 yılında hazırlanan enerji raporumuz, çok kapsamlıdır, bizim manifestomuzdur.”

TÜRKOĞLU: “SAVAŞLARIN KAYNAĞI ENERJİ”

ABD ve Rusya birer bölgesel güç olduğunu vurgulayan YEDAŞ Genel MüdürüNurettin Türkoğlu şöyle konuştu: Dünya savaşlarının kaynağı maalesef enerji. Enerjinin tanımı iş yapabilme yeteneğidir. Enerji kaynakları açısından çok da zengin bir ülke değil. Tamam, onu yapmayalım, bunu yapmayalım. Bir şey söylerken illa karşı olmak gerekmiyor. Yenilenebilir kaynakları çok da sanıldığı gibi sisteme alınabilecek düzeyde değil. Kurulu kapasitenin en fazla yüzde 20’sini yenilenebilir enerjiden alabilirsiniz. Yoksa emre amadeliği nasıl sağlayacaksınız. Doğalgaz bağımlılığının çok ciddi bir sorun. Yenilenebilir alanında baskı çok büyük, ama teşvikler var dünyada.

KUBALI: “ENERJİ BAĞIMSIZLIK İÇİN ÖNEMLİ”

Sempozyum için Samsun’un seçilmesinden dolayı memnun olduklarını belirten Samsun Vali YardımcısıHakan Kubalı ise şunları kaydetti: Neden Samsun? Ulusla Kurtuluş Savaşı’nın başladığı yerdir. Samsun aynı zamanda Türkiye ve bölge açısından en önemli kentlerden birisidir. Enerji koridoru olarak düşündüğünüzde, doğalgaz Türkiye’ye Samsun’dan girmekte ve bütün Türkiye’ye dağılmaktadır. Samsun, Ceyhan Petrol Boru Hattı’nın da gerçekleşmesini diliyorum. Enerji ulusal bir konudur. Ulusal bağımsızlık açısından özel bir önemi vardır. Aynen kalkınma planlarında belirtildiği üzere kendi enerjisini üreten bu alanlarda yatırım yapan bir ülke olmakta daha çok yol kat etmelidir.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da Samed kampa katılmadı

1 Samsunspor'da Samed kampa katılmadı

Samsun'da sinir krizi geçiren kadın ortalığı birbirine kattı

2 Samsun'da sinir krizi geçiren kadın ortalığı birbirine kattı

Düğün dönüşü şok olay! Gözyaşlarına boğuldular...

3 Düğün dönüşü şok olay! Gözyaşlarına boğuldular...

Samsunspor'a Batıpark mı Doğupark mı?

4 Samsunspor'a Batıpark mı Doğupark mı?

Yüksel Yıldırım: 'Yolumuz dikenli, ayağını seven gelmesin'

5 Yüksel Yıldırım: 'Yolumuz dikenli, ayağını seven gelmesin'

22 Temmuz Pazartesi Samsun hava durumu

6 22 Temmuz Pazartesi Samsun hava durumu

Samsun'da hastane yolunda kaza! 1 ölü, 3 yaralı

7 Samsun'da hastane yolunda kaza! 1 ölü, 3 yaralı

Samsunspor taraftarları her yerde

8 Samsunspor taraftarları her yerde

Yücel Uyar: 'Neşemiz yerinde'

9 Yücel Uyar: 'Neşemiz yerinde'

Yalçın Kılınç, Samsunspor'da

10 Yalçın Kılınç, Samsunspor'da