1300 lira vereceksin

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Büyük Anadolu Otel de düzenlenen Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu 22. Olağan Genel Kurulu nda konuştu.

 1300 lira vereceksin

Türkiye nin en büyük iş sendikası olan Türk-İş in 22. Genel Kurulu nun hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, Emekleriyle alın teriyle bu ülkenin gelişmesine, kalkınmasına, büyümesine, güçlenmesine katkıda bulunan işçi kardeşlerimizin o her birinin o pak alınlarından öpüyorum dedi.

Bizim inancımızda emek kutsaldır diye konuşan Erdoğan,Çalışanın hakkının alın teri kurumadan tam ve zamanında verilmesini tavsiye eden bir dinin mensuplarıyız. Kültürümüzde de aynı yönde güçlü anlayış vardır. Türkiye nin en köklü işçi sendikaları konfederasyonu olan Türk-İş bu bakımdan büyük bir misyonun sahibidir. Türk-İş, ideolojik saplantıların değil işçilerin hakkını, hukukunu emeğin gücüyle ve meşruiyet sınırları dahilinde koruduğu sürece inanıyorum ki çok daha güçlü çok daha etkili yapı olacaktır ifadelerini kullandı.

MAKSAT ÜZÜM YEMEK DEĞİL BAĞCIYI DÖVMEK

Türkiye nin bu konuda çok acı tecrübeler yaşadığını hatırlatan Erdoğan, şunları söyledi:
Bu ülke işçinin hakkını savunmak yerine işçiyi istismar edenleri gördü. Sendikalar, konfederasyonlar, sendika ağaları gördü. Ülkemizdeki işçilerin sadece yüzde 11,2 sinin sendikalı olmasında, sendikalara duyulan bu güvensizliğin hiç mi rolü yoktur? Türkiye uzun yıllar 1 Mayıs krizleri yaşadı. Bunu hepimiz biliyoruz. 1 Mayıs ın İşçi Bayramı olarak kutlanması için pek çok girişim yapıldı, pek çok mücadele verildi. Bu çabaların çoğunda 1 Mayıs bir bahane, bir araç olarak kullanılmıştır. Bu konu samimi olarak hükümetin gündemine getirildiğinde işin rengi değişmiştir. Biliyorsunuz Başbakanlığım döneminde bu meseleye sahip çıktık. Gerekli yasal düzenlemeleri yapıp 1 Mayıs ı resmen İşçi Bayramı olarak ilan ettik. Fakat 1 Mayıs bahanesiyle ülke ve milletin huzurunu kaçırmak için uğraşanları ne yazık ki bu da durdurmadı. Resmen kabul edilmiş bir bayram olmasına, bu çerçevedeki her türlü etkinliğe izin verilmesine rağmen yine ortalığı yakıp yıkanlar, cam, çerçeve indirenler, polise saldıranlar var. Çünkü bunların 1 Mayıs ı bir işçi bayramı olarak görmek diye bir dertleri yok. Zaten çoğu işçi falan da değil. Üniforma giyerek, marjinal örgütlerin flamalarını taşıyarak, yüzlerini gizleyerek, ellerinde molotoflarla, sopalarla, taşlarla yollara düşen bu kişilerin amacı en başından belli zaten. Kaos çıkarmak, terör estirmek ve bu şekilde dikkat çekmek, amaçları bu. Maalesef bizim medyamız ve aralarında sendikaların da bulunduğu bir takım sivil toplum kuruluşlarımız da bu güruha sahip çıkıyor, onlara eylem zemini hazırlıyor. Halbuki medya bu şovları görmese, bunları parlatmasa diğer gruplar bu provokatörleri aralarına sokmasa inanın hiçbirisi sokağa inmeye dahi cesaret edemezler. Tabii maksat üzüm yemek değil, ülkede 1 Mayıs bayramını kutlamak değil bağcıyı dövmek.

TÜRKİYE NİN YARINI BUGÜNÜNDEN DAHA İYİ OLACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı kutlamalarında her yıl maalesef her yıl istenmedik, arzu edilmedik görüntülere şahit olunduğuna dikkat çekerek, Ülkemizde medya ve sivil toplum örgütleri dahil tüm kurumlarımız gerçekten demokrasinin ve özgürlüklerin yanında yer aldığında inşallah bu sıkıntıyı da hep birlikte aşacağız. Bundan endişem yok. Ben bu konuda umutluyum. Türkiye nin sadece geçtiğimiz 13 yılında yaşanan hadiseleri şöyle bir gözümüzün önünden geçirdiğimizde umutlu olmak için çok sebebimiz var. Türkiye nin bugünü dününden daha iyi. İnşallah yarını da bugününden daha iyi olacak dedi.

ASGARİ ÜCRET VE EMEKLİ MAAŞLARI

Asgari ücret ve emekli maaşlarına ilişkin yapılması öngörülen düzenlemeyi değerlendiren Erdoğan,2002 yılında bu ülkede asgari ücret 184 liraydı, bugün bin lira. Şimdi yılbaşından sonra bin 300 liralık asgari ücreti konuşuyoruz. Tabi burada bir şeyi özellikle ifade etmem lazım. Asgari ücreti ne olarak tanımlıyoruz? Bin 300 liranın altında hiçbir işveren yanında çalıştırdığına ücret ödeyemez. En az vermesi rakam nedir? Bin 300 liradır. Bu ister batıda olsun, ister doğuda olsun her yerde bunu vermek durumunda. Efendim, Güneydoğu da, Doğu da geçim şartları daha kolay. Dolayısıyla 600 lira, 700 liraya da burada çalışan var diyemezsin. Bin 300 lira vereceksin. Olayın aslı bu. 2002 yılında ülkemizde emekli maaşlarının tabanları 66 lira ile 376 lira arasında değişiyordu. Bugün 785 lira ile bin 514 lira arasında değişen bir taban emekli maaşı var. Yılbaşından sonra öyle sanıyorum ki emekli maaşlarının tabanında da bin lira ile ki alt sınır haline gelecek. İnanıyorum ki bu sorun daha da hafiflemiş olacak. İşte emekçi dostu olmak budur. Burada bir şey daha var, bu tabandır. Tavan noktasında bir sınır var mı? Yok. Ne veriyorsan bunu ver ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DAN İŞVERENE YENİ MODEL: BEREKET EKONOMİSİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya da düzenlenenG-20 Liderler Zirvesi nde işçi ve emekçilere dönük alınan kararları hatırlatarak, şunları kaydetti:

Az önce değerli arkadaşlarım, G-20 de yaptığım konuşmayı burada ifade ettiler. Evet, buna böyle inandığım için bunu söylüyorum. Buna ben bir taraftan paylaşımcılık derken diğer taraftan da Gelin bizim değerlerimizin içerisinde bir kanaat var. Kanaati her zaman işçiden beklemeyin. İşveren olarak siz de kanaat ekonomisini bir öğrenin. Kanaatten yana olun diyorum. Eğer işverenler olarak bu kanaat ekonomisine inanırsak o zaman inanıyorum ki terini kendine sermaye, kazanç edindiğin bu insanlarla o paylaşıma girdiğin andan itibaren kazancın da daha da bereketlenecektir. Buna aynı zamanda ben bereket ekonomisi diyorum. Çalışırken de emekli olduğunda da vatandaşımızın geçinebileceği asgari ücreti alabilmesi için gayret ettik, hamdolsun bugünlere geldik. İnşallah önümüzdeki yıllarda çok daha iyisi olacak. Milletçe güçleneceğiz. Türkiye geliştikçe, büyüdükçe, kazandıkça bundan her kesim gibi işçilerimiz de hak ettikleri payı alacaklardı. Pastayı büyütmezsek kendimize düşen dilimi de büyütemeyiz. Hele pastayı tahrip etmek için uğraşırsak elimizdekinden de oluruz. Bunun için hepimizin aynı gemide olduğu bilinciyle hareket etmeliyiz. Ülkemizi ne bölücü terör örgütüne, ne paralel devlet yapılanması çetesine, ne dış düşmanlarımıza ne de sadece kendi çıkarları ve hırsları için bunlara destek olanlara bırakmayacağız. Türkiye bizim, hepimizin. Bu ülkede ne varsa hepimizin. Bu ülkeden giden her şey de unutmayalım hepimizden gidiyor. Onun için bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Bunu başarmaya mecburuz.  EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da Ahmethan'da mutlu son, Yalçın beklemede

1 Samsunspor'da Ahmethan'da mutlu son, Yalçın beklemede

18 Temmuz Perşembe Samsun hava durumu

2 18 Temmuz Perşembe Samsun hava durumu

Samsunlu Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya görevden alındı

3 Samsunlu Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya görevden alındı

Samsun'da hastane otoparkını yasa dışı işleten 7 şüpheli adliyede

4 Samsun'da hastane otoparkını yasa dışı işleten 7 şüpheli adliyede

Ortalık fena karıştı! Linç etmek istediler

5 Ortalık fena karıştı! Linç etmek istediler

Samed'le özel görüşme

6 Samed'le özel görüşme

Samsun'daki cezaevi kapatıldı

7 Samsun'daki cezaevi kapatıldı

Samsunspor'da yenilikler devam ediyor

8 Samsunspor'da yenilikler devam ediyor

Samsun'daki su zammının gerekçesi açıklandı

9 Samsun'daki su zammının gerekçesi açıklandı

Samsun'da hastane otoparkı operasyonunda yeni gelişme

10 Samsun'da hastane otoparkı operasyonunda yeni gelişme