Bir mücadele örneği: ÖRÜMCEK USTA

Samsun un Çarşamba İlçesi nde yaşayan bedensel engelli Mustafa Özcan, engeline rağmen yıllardır traktör ve lastik tamirciliği gibi zor bir işi başarıyla sürdürüyor

Bir mücadele örneği: ÖRÜMCEK USTA

Samsun un Çarşamba İlçesi Gülören Mahallesi nde kendine ait iş yerinde traktör ve lastik tamirciliği yapan 38 yaşındaki Mustafa Özcan,  bir yaşında geçirdiği hastalık sonucu bedensel engelli olduğunu söyledi. Bu işe 13 yaşında lastik tamir ederek başladığını anlatan Özcan, engeline rağmen kimseye muhtaç olmadan yaşamını sürdürmeye çalıştığını kaydetti. Çalışıp ekmeğini kazandığını vurgulayan Özcan, Bu işe kendi kendime lastik tamiri yaparak başladım. Sonra ufak ufak tamir işleri yaparak kendimi geliştirdim. Bu işlerin hepsini kendim öğrendim, kimsenin yanında öğrenmedim. Bu iş zor olabilir ama ben yapabiliyorum. İş yerime gelen insanlara da yapabileceğimi söylüyorum ifadelerini kullandı. 

o-002.jpg

İŞİMİ TEMİZ YAPARIM 
İş yerinin arka tarafındaki odada kaldığını, böylece gününün tamamının dükkanında geçtiğini dile getiren Özcan, İşimi en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum. Yaptığım işleri temiz yapmaya çalışırım, bundan dolayı engelli olmama rağmen insanlar bana gelir. Yüzlerce kilogram ağırlığındaki traktör parçalarını aletlerinin yardımıyla söküp tamir ediyorum. İş yerimin arkasındaki tek göz odada yatıyorum. Boş zamanlarımda bağlama çalarak vakit geçiriyorum diye konuştu.

oo.jpg

ÖRÜMCEK USTA
Özcan, iş yerini ilk açtığı dönemde zihinsel engelli bir gencin emekleyerek yürümesi nedeniyle kendisinden örümcek geliyor şeklinde söz ettiğini anlatarak, lakabının o günden sonra Örümcek usta diye kaldığını söyledi. Kartvizitine de Örümcek usta diye yazdırdığını bildiren Özcan, Fiziksel özelliğim benim için önemli değil. Bazen bununla dalga bile geçiyorum, bu konuda bana laf atanlara da alınmıyorum dedi.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Fındıkta son durum ne Fındık fiyatları ne kadar İşte güncel fındık fiyatları

1 Fındıkta son durum ne? Fındık fiyatları ne kadar? İşte güncel fındık fiyatları

Terör listesinde 5 Karadenizli

2 Terör listesinde 5 Karadenizli

Samsun'da ByLock operasyonu: 11 gözaltı

3 Samsun'da ByLock operasyonu: 11 gözaltı

Samsunlu akademisyen yaşam savaşını kaybetti

4 Samsunlu akademisyen yaşam savaşını kaybetti

İş yerinde kanlı infaz

5 İş yerinde kanlı infaz

Samsun masum sayılır

6 Samsun masum sayılır...

Samsun'da nefes aldıracak proje

7 Samsun'da nefes aldıracak proje

Sifakis hırslandı

8 Sifakis hırslandı

Sevgilisini öldürüp cesedini gezdirdi

9 Sevgilisini öldürüp cesedini gezdirdi

Samsunspor'da iç saha özlemi

10 Samsunspor'da iç saha özlemi