Sezaryenden sonra normal doğum

Samsun da 18 ay önce sezaryen doğumla bir erkek bebek sahibi olan 26 yaşındaki Reyhan Gökmensaban, ikinci bebeğini Liman Hastanesi nde normal doğumla dünyaya getirdi

Sezaryenden sonra normal doğum

Samsun da 18 ay önce sezaryen doğumla bir erkek bebek dünyaya getiren Reyhan Gökmensaban (26), ikinci erkek bebeğini Samsun Liman Hastanesi nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Alaaddin Balcı kontrolünde normal doğumla dünyaya getirdi.

İYİLEŞME SÜRECİ HIZLI
Normal doğumun sezaryene göre çok avantajlı olduğunu ifade eden genç anne Gökmensaban, İlk araştırmalarımı internet üzerinden yaptım ve sosyal medya üzerinden SSVD grubuyla ve oradaki 14-18 ay arayla sezaryen sonrası normal doğum yapan kadınlarla tanışıp doktorumuz Alaaddin Balcı ya ulaştım. Her şey normal giderse doğumun normal olabileceğini söyledi, hamilelik sürecim de normal geçti ve denedik, Allah da nasip etti oldu dedi.

TİCARİ KAYGILARDAN KURTULSUNLAR
Sezaryen doğumdan sonra normal doğum olmaz düşüncesinin kadın ve doğum uzmanlarının ön plana çıkardığı bir düşünce olduğunu ifade eden Opr. Dr. Alaaddin Balcı   Normal doğum bazen tehlikeli ve riskli. Ancak rahim yırtılma riski bir kez sezaryen doğum yapmış annede yüzde 10 dan daha fazla değildir. Bunu da izlemek lazım. Kadın doğum uzmanı ve doğumhane ekibi doğumu izliyor ve yakından takip ediyorsa bu risk sıfıra iner. Biz hiçbir şekilde annenin de bebeğin de hayatını riske edemeyiz. Dolayısıyla yapılamaz değil, yapılır. Ancak normal doğum zor bir iştir. Günümüzde birçok kadın doğum uzmanının denemediği bir olay haline geldi. Eğer isterlerse, zaman ayırırlarsa ve ticari kaygılardan kurtulurlarsa gayet güzel normal doğum yaptırabilirler dedi.

BAŞARILI BİR DOĞUM GEÇİRDİK
Liman Hastanesi olarak normal doğumu destekleyen öncü hastanelerden birisi olduklarını ifade eden Balcı, Son yıllarda birçok anne adayı biraraya gelerek, sezeryan doğum sonrası normal doğumu gerçekleştirmek için Sezaryen Sonrası Vaginal Doğum (SSVD) adında bir dernek kurmuşlar. Bu örnekteki hastamız da daha önce elinde olmayan sebeplerden sezaryen doğum yapmış, bu sefer normal doğum için geldiğinde yaptığımız muayenelerde normal doğum için bir engel olmadığını gördük ve son derece doğal yollardan normal doğumunu gerçekleştirdik. Anne de bebek de son derece sağlıklı ve biz anneye hiç ağrı çektirmedik. Dolayısıyla anne, bundan sonraki bebeklerini de inşallah normal doğum olarak gerçekleştirecektir. Bunun yapılabildiğini anne adaylarımıza duyurmak istiyoruz

Zerrin SOMUNCUEN ÇOK OKUNANLAR

18 Temmuz Perşembe Samsun hava durumu

1 18 Temmuz Perşembe Samsun hava durumu

Samsunlu Emniyet Genel Müdürüne yeni görev

2 Samsunlu Emniyet Genel Müdürüne yeni görev

Camiye gelmeyince öldüğü ortaya çıktı

3 Camiye gelmeyince öldüğü ortaya çıktı

Köpek saldırısı sonucu dağda mahsur kalan vatandaş 5 saat süren operasyonla kurt

4 Köpek saldırısı sonucu dağda mahsur kalan vatandaş 5 saat süren operasyonla kurt

Cinayet zanlısının üzerinden cephanelik çıktı

5 Cinayet zanlısının üzerinden cephanelik çıktı

Kazada yaralanan şahıs yaşam savaşını kaybetti

6 Kazada yaralanan şahıs yaşam savaşını kaybetti

Sincan Belediyesi'nin AKP'li Meclis üyesi trafik kazası geçirdi

7 Sincan Belediyesi'nin AKP'li Meclis üyesi trafik kazası geçirdi

Yücel Uyar: 'Daha hızlı yol alacağız'

8 Yücel Uyar: 'Daha hızlı yol alacağız'

Tekirdağ'da korkutan yangın

9 Tekirdağ'da korkutan yangın

Yolcu otobüsünün çarptığı otomobil takla atıp karşı şeride geçti: 2 yaralı

10 Yolcu otobüsünün çarptığı otomobil takla atıp karşı şeride geçti: 2 yaralı