Hamsi el yakıyor

Karadeniz’i etkisi altına soğuk hava, denizcileri de zor durumda bıraktı. Balıkçılar dalgalar yüzünden teknelerle denize açılamayınca balıkçı tezgahları boş kaldı.

Hamsi el yakıyor

Samsun’da Karadeniz’deki fırtına nedeniyle balıkçılar denize açılamayınca hamsinin kilosu 8 liraya kadar çıktı.

Geçen günlerde tezgahlarda balık bolluğu yaşanırken, bugünlerde ise tezgahlarda az sayıda balık bulunuyor. Hamsinin fiyatının bir anda iki kat artmasını değerlendiren Samsunlu balıkçı Ayhan Lima, “Aslında hamside azalma olmadı. Havalar son 2-3 gündür estiği için balıkçılar denize çıkamıyor. Balıkçılar denize çıkamadığı için de balıklar azalmaya başladı. Havalar tekrar düzeldiği zaman hamsi fiyatlarının tekrardan 3-4 liraya düşeceğine inanıyorum. Vatandaşlar, hamsinin fiyatını bu şekilde görünce şaşırıyor. Ucuz fiyata hamsi yemeye alışan insanlar, bir anda fiyatların 7-8 liraya çıktığını görünce bize tepki gösteriyor” dedi.

“HAMSİNİN ZAMLANMASI DİĞER BALIKLARA DA YANSIDI”

25 yıldır Samsun’da balıkçılık yapan Yaşar Köse ise, hamsinin zamlanmasının diğer balıklara da yansıdığını belirterek, “Havaların kötü gitmesi yüzünden balıkçılar, dalgalı denizde balığa çıkamıyor. Avlanmaya çıkan balıkçılar da az balık yakalıyor. Durumun böyle olması da direkt olarak fiyatlara yansıyor. Az da olsa tezgahlarımızda balık var. Yine insanlara balık yeme zevkini tattırıyoruz. İnsanlarda hamsiye kar suyu değince yenir diye bir düşünce vardı. Ama bu düşünce son 10 senedir kalmadı. Kar yağdıktan sonra hamsi yeme işleri artık bitti. Denizde hamsi varsa yiyeceğiz artık. Havalar düzeldiği zaman tekneler tekrar balık tutmak için açıldığında fiyatların düşeceğine inanıyoruz. Hamsinin fiyatlarının artması, diğer balıkların fiyatlarının da artmasına neden oldu. Barbun balığının kilosu önceden 5-15 lirası arasında değişirken, şimdi 10-20 lira arasında değişiyor. Diğer balıkların da fiyatlarında bu nedenden dolayı artış yaşandı” diye konuştu.

Balıkçılar, havaların düzelmesiyle beraber balık fiyatlarının tekrar düşeceğini umut ediyor.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da yıkım!

1 Samsunspor'da yıkım!

Samsunspor - Denizlispor maçı canlı anlatım

2 Samsunspor - Denizlispor maçı canlı anlatım

Samsunspor maçından sonra taraftarlar birbirine girdi

3 Samsunspor maçından sonra taraftarlar birbirine girdi

Haberaks TV canlı yayınlayacak

4 Haberaks TV canlı yayınlayacak

Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

5 Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

6 Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

Samsunpor'a çılgın prim...

7 Samsunpor'a çılgın prim...

Samsun'a yeni hastane

8 Samsun'a yeni hastane

15 CHP milletvekili İyi Parti'ye geçiyor! İşte o isimler

9 15 CHP milletvekili İyi Parti'ye geçiyor! İşte o isimler

8 puanımız çalındı

10 8 puanımız çalındı