Almanya da IŞİD i vuracak

Alman parlamentosu, Suriye de IŞİD operasyonlarına katılıma yetki veren tezkereyi onayladı. Almanya, bölgeye 1200 asker, keşif uçakları ve savaş gemilerini gönderecek.

Almanya da IŞİD i vuracak

Almanya Federal Meclisi nde, hükümete IŞİD ile mücadelede uluslararası koalisyona destek vermek için askeri unsurların Suriye ye gönderilmesi yetkisi veren tezkere kabul edildi.

445 EVET, 146 HAYIR

Meclis te yapılan oylamada 445 milletvekili tezkereye onay verirken, 146 milletvekili karşı yönde oy kullandı. 7 milletvekili de çekimser kaldı. Böylelikle Suriye de görev yapacak 6 Tornado keşif uçağı, Fransız uçak gemisi Charles de Gaulle ü korumak için bir firkateyn ve bir yakıt ikmal uçağından sorumlu bin 200 personelin görev süresini bir yıl olarak belirleyen tezkere kabul edildi.

Toplam 598 milletvekilinin katıldığı oylamada hükümeti oluşturan Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) tezkere için evet oyu kullandı. Muhalefetteki Sol Parti ve Yeşiller Partisi ise karşı çıktı.

ERTELEME TALEBİ REDDEDİLDİ

Muhalefet partileri Sol Parti ve Yeşiller, Suriye ye askeri hareket kararının çok hızlı olduğunu belirterek, başlangıçta oylamanın ertelenmesini istedi. Ancak erteleme talebi reddedildi. Tezkere oylaması öncesi iki saat mecliste sert tartışmalar yaşandı.

SAVAŞ HER ŞEYİ DAHA BERBAT EDİYOR

Sol Parti Eş Grup Başkanı Sahra Wagenkencht, bugüne kadar Afganistan, Irak, Libya ya askeri müdahalelerden tam tersi sonuç alındığını belirterek, Savaş her şeyi daha berbat ediyor dedi.

Afganistan da bugün Taliban ın halk içinde daha geniş desteğe sahip olduğunu söyleyen Wagenknecht, Saddam ı devirdikten sonra bugün Irak ın yarısı IŞİD in hakimiyeti altında. Libya keza öyle ve IŞİD in etkisi altında diye konuştu.

Wagenknecht, Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye ye silah sevkiyatının durdurulmasını talep etti.

BİLGİLER TÜRKİYE İLE PAYLAŞILMASIN

Yeşiller Eş Grup Başkanı Anton Hofreiter, bu askeri harekette Türkiye nin rolü ne olacak? diye sordu. Hofreiter, Savunma Bakanı Ursula von der Leyen i, Tornado keşif uçaklarının kaydedeceği bilgilerin Türkiye yle paylaşılmasına karşı sıkı kurallar getirmeye çağırdı.

Türkiye nin bu bilgileri alması durumunda YPG yi bombalayacağını söyleyen Hofreiter, Savunma Bakanı na yönelik olarak, Bütün bunları iyi düşünmediğiniz ortada diye eleştirdi. Yeşiller Eş Grup Başkanı Hofreiter, Alman askeri hareketinde komuta hangi ülkenin elinde olacak , Esad ın askerleriyle işbirliği yapılacak mı , Rusya yla nasıl bir işbirliği olacak sorularını yöneltti ve bu soruların açık olduğunu eleştirdi.

ANAYASA MAHKEMESİ NDE ŞANSINIZ YOK

Büyük koalisyon ortakları Hıristiyan Birlik (CDU/CSU) ve SPD, kararın çok hızlı olduğu eleştirilerini reddetti. SPD dışpolitika sözcülerinden Rolf Mützenich, Paris teki saldırıların kamuoyu hafızasından çıkmayacağını söyledi ve Şimdi Avrupa nın dayanışma zamanı dedi.

CDU dışpolitika sözcüsü Norbert Röttgen, askeri hareketin Almanya nın savunması için olduğunu vurguladı. CDU lu Roderich Kiesewetter, Türkiye ile işbirliğinin doğru olduğuna vurgu yaptı.

SPD savunma politikaları sözcüsü Rainer Arnold, muhalefete askeri hareket kararına karşı anayasa mahkemesine başvurmayın uyarısında bulundu. Meclis te tartışılarak tezkereye karar verildiğini belirten Rainer Arnold, anayasa mahkemesinde itirazın bir şansı olmayacağını kaydetti.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da ikisi de olmayacak

1 Samsunspor'da ikisi de olmayacak

Meşaleni al formanı giy sende bu yürüyüşe katıl

2 Meşaleni al formanı giy sende bu yürüyüşe katıl

Samsun'da 'uçan imam' hapiste

3 Samsun'da 'uçan imam' hapiste

Samsunspor'da Muhammet Beşir'in durumu maç saati beklenecek

4 Samsunspor'da Muhammet Beşir'in durumu maç saati beklenecek

Şaşırmayın!..

5 Şaşırmayın!..

Ahmet Güral Karayılmaz: 'Takım düşerse şehirde düşer'

6 Ahmet Güral Karayılmaz: 'Takım düşerse şehirde düşer'

Samsunspor aşkına herkes stada gitmeli

7 Samsunspor aşkına herkes stada gitmeli

Samsunspor maçı için güvenlik kurulu toplandı

8 Samsunspor maçı için güvenlik kurulu toplandı

Samsun güzelleşiyor

9 Samsun güzelleşiyor

Samsun Müzesi açılmadan ödül aldı

10 Samsun Müzesi açılmadan ödül aldı