Devlet vatandaşa adil davranmalı

Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz, Hukuk devletinin başlıca özelliklerini yerine getirmesi şart. Devletin kurumsal olarak vatandaşına adil davranması gerekiyor dedi

Devlet vatandaşa adil davranmalı

Samsun Barosu Başkanı Av. Kerami Gürbüz ve Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Can Karacan, Haberaks TV de yayınlanan Haber Gazetesi Yazarı Osman Kara nın hazırlayıp sunduğu Osman Kara ile Farklı Bakış programının konuğu oldu. 

ZULMÜN SEMBOLÜ OLDULAR
Programda yaptığı açıklamada hukuk ve devlet ilişkisine değinen Gürbüz, Kendilerini devlet olarak tanımlamış, hatta cumhuriyetler olarak tanımlamış devlet örnekleri var ama bunlar tarihte hem kendi vatandaşları açısından hem de insanlık açısından zulmün sembolü haline geldiler. İşte Hitler Almanyası, Mussolini İtalyası, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği dönemindeki demir perde ülkeleri. Şimdi hukuk devletiyle kanun devletinin, hukuk devletiyle de polis devletin farkı burada ortaya çıkıyor. Dolayısıyla hukuk devletinin başka özellikleri de yerine getirmesi gerekiyor. Gerçekten devletin bir kere kurumsal olarak vatandaşına adil davranması gerekiyor diye konuştu.

ÖZEL DEĞİL GENEL OLMALI
Vatandaşın devletin bünyesindeki bütün kurumlardan adil yaklaşım görmesi gerektiğini ifade eden Gürbüz, sözlerini şöyle sürdürdü: Hukuk devletinde bir yasa çıkarıldığı zaman yasanın kişiye ve kuruma özel o dönemdeki konjektöre ve güç sahibine özel olmaması gerekiyor. Yasanın soyut olması gerekiyor. Yasanın hem ruh hem de kelime olarak yorumlanması var. Bir yasa, ülkenin en ücra köşesindeki bir vatandaş ile, en popüler noktasındaki vatandaş arasında en ufak bir yasa ayrımını öngörmemeli, herkesçe açık ve seçik biçimde bilinmeli. Herkes yasaları bir hukukçu kadar bilmek zorunda değil, ama istediği zaman hangi yasa ile muhattap olacağını, bir eylem karşısında hangi yasa ile yargılanacağını veya neyle karşı karşıya kalacağını biliyor olması gereklidir.

Zerrin SOMUNCU, Dilber BAHADIR EN ÇOK OKUNANLAR

Ünlü iş adamı Samsun'da hayatını kaybetti

1 Ünlü iş adamı Samsun'da hayatını kaybetti

Samsun'da bir tabanca ortalığı karıştırdı

2 Samsun'da bir tabanca ortalığı karıştırdı

Baykal'ın tedavisi Samsunlu cerrahın kontrolünde

3 Baykal'ın tedavisi Samsunlu cerrahın kontrolünde

Samsun'da korkunç ölüm!

4 Samsun'da korkunç ölüm!

Samsun'da belediye binasında intihar girişimi!

5 Samsun'da belediye binasında intihar girişimi!

Benimle birlikte kulübede oturur

6 Benimle birlikte kulübede oturur

Kendisi istemiş

7 Kendisi istemiş

Askeri üsse saldırı: 41 ölü

8 Askeri üsse saldırı: 41 ölü

Tavukçulukta kafalar karıştı

9 Tavukçulukta kafalar karıştı

Hazır değil

10 Hazır değil