Devlet vatandaşa adil davranmalı

Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz, Hukuk devletinin başlıca özelliklerini yerine getirmesi şart. Devletin kurumsal olarak vatandaşına adil davranması gerekiyor dedi

Devlet vatandaşa adil davranmalı

Samsun Barosu Başkanı Av. Kerami Gürbüz ve Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Can Karacan, Haberaks TV de yayınlanan Haber Gazetesi Yazarı Osman Kara nın hazırlayıp sunduğu Osman Kara ile Farklı Bakış programının konuğu oldu. 

ZULMÜN SEMBOLÜ OLDULAR
Programda yaptığı açıklamada hukuk ve devlet ilişkisine değinen Gürbüz, Kendilerini devlet olarak tanımlamış, hatta cumhuriyetler olarak tanımlamış devlet örnekleri var ama bunlar tarihte hem kendi vatandaşları açısından hem de insanlık açısından zulmün sembolü haline geldiler. İşte Hitler Almanyası, Mussolini İtalyası, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği dönemindeki demir perde ülkeleri. Şimdi hukuk devletiyle kanun devletinin, hukuk devletiyle de polis devletin farkı burada ortaya çıkıyor. Dolayısıyla hukuk devletinin başka özellikleri de yerine getirmesi gerekiyor. Gerçekten devletin bir kere kurumsal olarak vatandaşına adil davranması gerekiyor diye konuştu.

ÖZEL DEĞİL GENEL OLMALI
Vatandaşın devletin bünyesindeki bütün kurumlardan adil yaklaşım görmesi gerektiğini ifade eden Gürbüz, sözlerini şöyle sürdürdü: Hukuk devletinde bir yasa çıkarıldığı zaman yasanın kişiye ve kuruma özel o dönemdeki konjektöre ve güç sahibine özel olmaması gerekiyor. Yasanın soyut olması gerekiyor. Yasanın hem ruh hem de kelime olarak yorumlanması var. Bir yasa, ülkenin en ücra köşesindeki bir vatandaş ile, en popüler noktasındaki vatandaş arasında en ufak bir yasa ayrımını öngörmemeli, herkesçe açık ve seçik biçimde bilinmeli. Herkes yasaları bir hukukçu kadar bilmek zorunda değil, ama istediği zaman hangi yasa ile muhattap olacağını, bir eylem karşısında hangi yasa ile yargılanacağını veya neyle karşı karşıya kalacağını biliyor olması gereklidir.

Zerrin SOMUNCU, Dilber BAHADIR EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

1 Samsun'daki eski hastaneye Bakanlık talip oldu

Samsun'da UBFED'de deprem

2 Samsun'da UBFED'de deprem

Bir Allah'ın kulu olmaz mı?..

3 Bir Allah'ın kulu olmaz mı?..

Samsun'da anlamlı proje

4 Samsun'da anlamlı proje

Yer Harput;Taşı çektiler binlerce madeni para döküldü

5 Yer Harput;Taşı çektiler binlerce madeni para döküldü

 Şehit Şahin, Bafra'da dualarla anıldı

6 Şehit Şahin, Bafra'da dualarla anıldı

Samsunspor Kayyum Başkanı Ahmet Güral Karayılmaz: '4 puan bize yeter'

7 Samsunspor Kayyum Başkanı Ahmet Güral Karayılmaz: '4 puan bize yeter'

Nükleer, Karadeniz'i bitirir

8 Nükleer, Karadeniz'i bitirir

Aracını vermek istemeyince bıçaklandı

9 Aracını vermek istemeyince bıçaklandı

Emin Kar yakın takipte

10 Emin Kar yakın takipte