REKTÖR AKAN: “BALKAN BİRLİĞİ KURULMALI”

Samsun’da “9. Uluslararası Mübadele ve Balkan Türk Kültürü Araştırmaları Kongresi” düzenlendi

REKTÖR AKAN: “BALKAN BİRLİĞİ KURULMALI”

İlkadım Belediyesi, Samsun Mübadele Derneği, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Kültür ve Turizm Bakanlığı ortaklığında Serra Otel’de gerçekleştirilen 9. Balkan Türk Kültürü Araştırmaları Kongresi başladı. Kongreye, eski Makedonya Devlet Bakanı ve Türk Harekat Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Adnan Kahıl, Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi Milletvekilleri Hüseyin Hafızov ve Şaban Ali Durmuş, Kosova Milletvekili Müferra Şinik, Samsun Vali Yardımcısı Recep Yüksel, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Lozan Mübadele Vakfı Başkanı Ümit İşler, Samsun Mübadele Derneği Başkanı Erdoğan Özoral, yerli ve yabancı akademisyenler, vakıf dernek başkanları ve yöneticileri ile mübadiller katıldı.

SULTAN 2. ABDÜLHAMİT HAN FOTOĞRAF SERGİSİ

Kongre öncesi İlkadım Belediyesi tarafından Sultan 2. Abdulhamit Han’ın kendi döneminde çektirdiği fotoğraf koleksiyonundan oluşan Balkan Fotoğraf Sergisi’nin açılışı yapıldı.

Kongrede Samsun Mübadele Derneği Başkanı Erdoğan Özoral ve Lozan Mübadele Vakfı Başkanı Ümit İşler’in açılış konuşmasından sonra kürsüye çıkan İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, “Kültür bir milletin maddi ve manevi değerleridir. Bir milletin inançları, örf ve adetleri, yaşama biçimi, anlayış ve davranışlarının toplamı o milletin kültürüdür. Balkanlar dünyanın en büyük medeniyetlerinin kesiştiği, dinamik çok katmanlı bölgedir. Ecdadımız Balkanlarda 1371-1912 yılları arasında 541 yıl hüküm sürdüğü asırda günümüze önemli bir kültürel miras bırakmıştır. Bu miras aynı zamanda tüm hakların ve ulusların da ortak mirasıdır. Bu miras yaşam tarzı ve aile yapısıyla da bu bölgede silinmesi mümkün olmayan bir kültür hazinesidir” dedi.

REKTÖR AKAN: “BALKAN BİRLİĞİ KURULMALI”

Balkanlardaki gezdiği ülkelerden örnekler vererek konuşmasına başlayan OMÜ Rektörü Prof.Dr. Hüseyin Akan, “Türkiye, Balkanlardaki ülkeler için güvenli coğrafyadır. Burası anavatan. Allah Türkiye’ye dirlik ve düzen versin. Çünkü burası da bozulursa gideceğimiz yer yok. Dünyada en rahat kurulabilecek, bir birlik Balkan Birliği’dir. Çünkü kültürümüz, hayat tarzımız, birçok şeyimiz benziyor. 600 yıldır bir problem olmadan birlikte yaşamışız. Belki bu balkan birliği bütün bu balkan ülkelerini bir arada ekonomik olarak, hatta siyasi olarak daha güçlü hale getirebilir ve dünyada da önemli bir güç oluşturabilir” diye konuştu.

Türk kavramının, Türk olgusunun, Türk mührünün olabildiği her yerde huzurun, barışın, işbirliğinin, sevginin ve saygının görüldüğünü belirten Vali Yardımcısı Recep Yüksel, “Bunların çok hafiflediği yerlerde bizim dışımızdaki biraz daha sert kafaların, hoş görmeyen kafaların müdahaleleri var. Balkanlarda aklı eren herkes ‘biz 541 yıl sizlerle beraber, sizlerin sayesinde barış içersinde yaşadık’ diyebiliyor. Bugün Orta Doğu ve Kafkasya coğrafyasında da aynı şeyi görebiliyoruz. Etkimizin azaldığı, bizim kültürel ışığımızın azaldığı her yerde bozulmayı da görüyoruz. Bununla ne kadar övünsek azdır. Bizim felsefemiz ‘gelin tanış olalım, işi kolay kılalım’dır. Rektörümüzün önerisi güzel bir öneridir. Sıcak siyaset coğrafyasında hemen gerçekleştirilebilecek bir öneri değil ama 1930’lu yıllarda Atatürk’ün Balkan barışını devam ettirmek üzere ortaya koyduğu Balkan antlaşmalarını bir kez daha önümüze koyup, aslında önümüzdeki zamanlarda özellikle Avrupa Birliği ile ilgili sorunların yaşandığı dönemlerde biraz daha alt ölçekte böyle birlik çalışmalarına yönelik düşünce ve dış dünyamızı sıcak tutmakta bende yararlı görüyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından kongrenin oturumları yapıldı. 05-06 Aralık 2015 tarihleri arasında sürecek olan kongrede 8 oturum yapılacak.

REKTÖR

REKTÖR

REKTÖREN ÇOK OKUNANLAR

Kötü kokular gelen dairede yaşlı adamın cesedi çıktı

1 Kötü kokular gelen dairede yaşlı adamın cesedi çıktı

Kazada otomobilin kopan kapısından yola savrulan kadın hayatını kaybetti

2 Kazada otomobilin kopan kapısından yola savrulan kadın hayatını kaybetti

Osmaniye polisi şok uygulamada esrar ele geçirdi

3 Osmaniye polisi şok uygulamada esrar ele geçirdi

Otomobil şarampole devrildi: 2 yaralı

4 Otomobil şarampole devrildi: 2 yaralı

Hatay'da otomobil şarampole devrildi: 2 yaralı

5 Hatay'da otomobil şarampole devrildi: 2 yaralı

Hatay'da otomobil şarampole devrildi: 2 yaralı

6 Hatay'da otomobil şarampole devrildi: 2 yaralı

Otomobil şarampole devrildi: 2 yaralı

7 Otomobil şarampole devrildi: 2 yaralı

Gece yarısı şok operasyon: 50 kaçak göçmen yakalandı

8 Gece yarısı şok operasyon: 50 kaçak göçmen yakalandı

Gece yarısı şok operasyon: 50 kaçak göçmen yakalandı

9 Gece yarısı şok operasyon: 50 kaçak göçmen yakalandı

Osmaniye polisi şok uygulamada esrar ele geçirdi

10 Osmaniye polisi şok uygulamada esrar ele geçirdi

hızWeb