Her Samsunlunun camide çivisi olsun

Canik Belediyesi öncülüğünde Canik Merkez Camii Yaptırma ve yaşatma Derneği tarafından yaptırılan 3 bin kişi kapasiteli Samsun’un en fonksiyonel camisi ve 150 araçlık otopark için dayanışma etkinliği düzenlendi.

 Her Samsunlunun camide çivisi olsun

Canik Belediyesi yeni hizmet binası ve Adnan Menderes Demokrasi Meydanı’nın yanında inşa edilen Canik Merkez Camii için Canik Belediyesi ile Canik Merkez Camii Yaptırma ve yaşatma Derneği tarafından dayanışma etkinliği yapıldı. Büyük ilgi gören etkinliğe Canik Belediye Başkanı Osman Genç’in yanı sıra, Canik İlçe Müftüsü Mukadder Arif Yüksel, başkan yardımcıları, meclis üyeleri, dernek yetkilileri ve üyeleri ile muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Etli pilavın dağıtıldığı etkinlikte cami inşaatına beton döken Genç, işçilerle de sohbet etti.

“HER SAMSUNLUNUN CAMİDE ÇİVİSİ OLSUN”

Samsun’un en büyük ve en fonksiyonel camisi hakkında bilgi veren Canik Belediye BaşkanıOsman Genç, cami içinde engelli vatandaşlar için de 100 kişilik özel bölüm olacağını söyledi. Abdesthanelerin bilinenden farklı olacağını da ifade eden Başkan Genç, mimarisiyle dikkat çeken camide bayanların da 5 vakit namaz kılabileceğini dile getirdi. Caminin el birliğiyle tamamlanacağına işaret eden Genç, Canik Merkez Camii’nin, şehrin en büyüğü olması büyük bir ihtiyacı da karşılayacak. Biz istiyoruz ki bu camimiz el birliğiyle, birlikte tamamlansın. Çünkü her şey birlikte yapıldığında daha güzel. Her Samsunlunun bir çivisi olsun istiyoruz dedi.

“CAMİLER EĞİTİM YUVASIDIR”

Camilerin sadece namaz kılınan ibadethane değil, aynı zamanda birer eğitim yuvası olduğuna dikkat çeken Genç, Bizim medeniyetimizde şehirler meydan, yönetim binası ve ibadethanenin etrafında gelişir. Meydan ve belediye binamızı yaptık, bunu bu camimizle tamamlamak istiyoruz. Canik’in bir merkez camisi yoktu. İnşallah bu eksikliği de gideriyoruz. Belediye olarak özellikle yeni mahallelerdeki okul ve camilerde çevre düzenlemeleri ve tadilatlar yaptık. Camilerimiz halkımızın buluşma noktasıdır. Geçmişimizde camilerimiz insanların sohbet ettiği, Kur’an öğrendiği, birer eğitim yeridir. Biz de bu inançla yeni medeniyet tasavvuru çerçevesinde tıpkı okullarımız gibi camilerimize de ayrı bir önem veriyoruz diye konuştu.

“YENİ MEDENİYET TASAVVURU”

Bir şehrin geleceği için eğitim yuvalarının ve ibadethanelerin öneminin büyük olduğuna vurgu yapan Genç, Yeni medeniyet tasavvuru ve yeni neslin inşasında okul ve camilerimizi asla ayıramayız. Çocuklarımız eğitim yuvalarında çok daha iyi şartlarda ilim, irfan öğrenirken, camilerimiz de ahlaki ve manevi değerlerimizin korunduğu, öğretildiği yerlerdir. Ahlaki ve manevi değerleriyle birlikte büyüyen bir şehir hedefimiz çerçevesinde, camilerimize yaptığımız yatırımları çok önemsiyoruz. Mahallelerimize Sıbyan Okulları ve Hanımlar Konağı da yapıyoruz. Çünkü kadınlar ve çocuklarımız ailenin yapı taşıdır. Aile mutlu olursa şehir mutlu olur. Yaptığımız her şey geleceğimiz için diye konuştu.

Her

“EL BİRLİĞİYLE YAPILMALIDIR”

Törende konuşan Canik İlçe Müftüsü Mukadder Arif Yüksel de, camilerin Müslüman ülkelerin kimliğini yansıttığını belirterek, Canik’e ve Samsun’a böyle bir cami yakışır. Türkiye’de 85 bine yakın cami bulunuyor. Bütün bu ibadethaneleri halkımız kendisi yapmıştır. İnanıyorum ki Samsun’un en büyük camisine de katkı verecektir. El birliğiyle, halkın da desteğiyle Canik Merkez Camii’nin kısa zamanda tamamlanacağını umuyorum. Böyle hayırlı bir işe vesile olduğu için Başkanımızı tebrik ediyorum şeklinde konuştu. Etkinlikte konuşmaların ardından katılımcılara etli pilav dağıtıldı.

ENGELSİZ CAMİNİN ÖZELLİKLERİ

Canik Merkez Camii 3 bin kişi kapasiteli kapalı bölümüyle Samsun’un en büyüğü olacak. Çift minaresi bulunacak olan caminin altında yapılacak olan 150 araç kapasiteli otopark ise trafik sorununu çözecek. Toplam 6 bin 150 metrekare üzerine planlanan camide engelli cemaat için 100 kişilik özel bölüm yapılacak. Engelli vatandaşlar kendileri için özel bölümde abdestlerini rahatlıkla alabilecek.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Kağızman'da yaralanan 3 asker Kars'a getirildi

1 Kağızman'da yaralanan 3 asker Kars'a getirildi

Otomobil ile kamyon çarpıştı 2'si ağır 4 kişi yaralandı

2 Otomobil ile kamyon çarpıştı 2'si ağır 4 kişi yaralandı

İskenderun körfezinde şiddetli yağmur ve fırtına balıkçıları canından ediyordu

3 İskenderun körfezinde şiddetli yağmur ve fırtına balıkçıları canından ediyordu

60'lık öğrencilerin üniversite heyecanı

4 60'lık öğrencilerin üniversite heyecanı