İller Bankası nda Mobbing semineri

Halk Sağlığı Müdürlüğü Psikologu Sema Kahveci Kaanoğlu, Mobbing’in TBMM komisyonunun araştırmasına göre, en çok 30-40 yaş kadın ve erkeklerde görüldüğünü söyledi

İller Bankası nda Mobbing semineri

 Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü” nedeniyle İller Bankası Samsun Bölge Müdürlüğü çalışanlarına seminer düzenledi. Bankanın konferans salonunda düzenlenen seminere İller Bankası Bölge Müdürü Osman Nuri Başaran, Şube Müdürleri Kadir Habip, Zeki Uyar, Münirbey Şirin, Fevzi Meral, banka personeli katıldı.
İl İnsan Hakları Kurulu Üyesi ve Türk Kızılayı Samsun Şube Başkanı Mehmet Levent Sürek ve Halk Sağlığı Müdürlüğü Psikologu Sema Kahveci Kaanoğlu katılımcılara “İnsan Hakları ve Mobbing” hakkında bilgiler verdi.

İNSAN HAKLARINI ANLATTI 
İlk sunumu yapan İl İnsan Hakları Kurulu Üyesi ve Türk Kızılayı Samsun Şube Başkanı Mehmet Levent Sürek, katılımcılara insan hakları ve insan hakları kurulların ne şekilde oluştuğu hakkında bilgiler verdi. Sürek, “İnsan hakları kavramı ilk çağlardan beri bulunmuş ama kurallara bağlandıkça insan hakları kavramı gelişmiş ve bazı şeyler temel ilkeler haline gelmiştir. İnsan hakları kavramı insanın doğumu ile ortaya çıkan temel hakları kapsamaktadır. Burada ırk, cins, din, milliyet kavramı olmadan bütün insanların doğumu ile kazanıldığı hiçbir şekilde de farklı alanlara terk edilmeyen, devredilmeyen hakları anlatmaktadır” dedi.

KÖTÜ NİYETLİ DAVRANIŞLAR BÜTÜNÜ
Mobbingin psikolojik şiddet, baskı, ayrımcılık, gücü elinde bulunduran kişi ya da grubun diğerlerine psikolojik yollardan uzun süreli sistematik olarak baskı uygulaması olduğunu ifade eden Halk Sağlığı Müdürlüğü Psikologu Sema Kahveci Kaanoğlu, “Bir kez uygulandığında bu mobbing olmuyor. Mobbing, bir veya birden fazla kişi tarafından kişi ya da kişilere yönelik gerçekleştirilen en az 6 ay sistematik biçimde devam eden yıldırma, pasifize etme veya işten uzaklaştırmayı amaçlayan kişilik değerlerine, mesleki durumlarına, sosyal ilişkilerine veya sağlıklarına zarar veren, kötü niyetli, zararlı davranışlar bütünüdür. 6 aydan kısa olanlara yasal olarak mobbing diyemiyoruz. Mobbing erkeklerde doğrudan, kadınlarda örtük şiddet şeklindedir. TBMM komisyonu mobbing araştırmasına göre, en çok 30-40 yaş kadın ve erkeklerde görülüyor. Daha çok amirlerden aşağı mobbing görülüyor. Sürekli dozda stres hasta ediyor. Sistematik olarak biz her gün iş yerinde 8 saat stres alırsak önce mide, sonra bağırsaklar, daha sonra cilt, strese bağlı baş ağrılarını görmemiz yüksektir” diye konuştu.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Adana'da meyhaneye silahlı saldırı: 3 yaralı

1 Adana'da meyhaneye silahlı saldırı: 3 yaralı

Samsun şehit binbaşı Zafer Akkuş'u karşıladı

2 Samsun şehit binbaşı Zafer Akkuş'u karşıladı

Düğünde çıkan silahlı kavgada iki çocuk yaralandı

3 Düğünde çıkan silahlı kavgada iki çocuk yaralandı

20 Temmuz Cumartesi Samsun hava durumu

4 20 Temmuz Cumartesi Samsun hava durumu

Asfalta yapışan keçiyi kurtarma operasyonu

5 Asfalta yapışan keçiyi kurtarma operasyonu

Mimarlar Odası Samsun Şubesi Başkanı İshak Memişoğlu: 'İmarlar iptal edilmeli'

6 Mimarlar Odası Samsun Şubesi Başkanı İshak Memişoğlu: 'İmarlar iptal edilmeli'

Trafik ışığına çarpan otomobil takla attı: 1 yaralı

7 Trafik ışığına çarpan otomobil takla attı: 1 yaralı

Başkent'te 'sahte içki' operasyonu

8 Başkent'te 'sahte içki' operasyonu

Başkent'te kamyonet, önündeki tıra ok gibi saplandı: 1 ölü

9 Başkent'te kamyonet, önündeki tıra ok gibi saplandı: 1 ölü

Samsunlu genç balerinler Türkiye'nin gururu oldu

10 Samsunlu genç balerinler Türkiye'nin gururu oldu