İller Bankası nda Mobbing semineri

Halk Sağlığı Müdürlüğü Psikologu Sema Kahveci Kaanoğlu, Mobbing’in TBMM komisyonunun araştırmasına göre, en çok 30-40 yaş kadın ve erkeklerde görüldüğünü söyledi

İller Bankası nda Mobbing semineri

 Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü” nedeniyle İller Bankası Samsun Bölge Müdürlüğü çalışanlarına seminer düzenledi. Bankanın konferans salonunda düzenlenen seminere İller Bankası Bölge Müdürü Osman Nuri Başaran, Şube Müdürleri Kadir Habip, Zeki Uyar, Münirbey Şirin, Fevzi Meral, banka personeli katıldı.
İl İnsan Hakları Kurulu Üyesi ve Türk Kızılayı Samsun Şube Başkanı Mehmet Levent Sürek ve Halk Sağlığı Müdürlüğü Psikologu Sema Kahveci Kaanoğlu katılımcılara “İnsan Hakları ve Mobbing” hakkında bilgiler verdi.

İNSAN HAKLARINI ANLATTI 
İlk sunumu yapan İl İnsan Hakları Kurulu Üyesi ve Türk Kızılayı Samsun Şube Başkanı Mehmet Levent Sürek, katılımcılara insan hakları ve insan hakları kurulların ne şekilde oluştuğu hakkında bilgiler verdi. Sürek, “İnsan hakları kavramı ilk çağlardan beri bulunmuş ama kurallara bağlandıkça insan hakları kavramı gelişmiş ve bazı şeyler temel ilkeler haline gelmiştir. İnsan hakları kavramı insanın doğumu ile ortaya çıkan temel hakları kapsamaktadır. Burada ırk, cins, din, milliyet kavramı olmadan bütün insanların doğumu ile kazanıldığı hiçbir şekilde de farklı alanlara terk edilmeyen, devredilmeyen hakları anlatmaktadır” dedi.

KÖTÜ NİYETLİ DAVRANIŞLAR BÜTÜNÜ
Mobbingin psikolojik şiddet, baskı, ayrımcılık, gücü elinde bulunduran kişi ya da grubun diğerlerine psikolojik yollardan uzun süreli sistematik olarak baskı uygulaması olduğunu ifade eden Halk Sağlığı Müdürlüğü Psikologu Sema Kahveci Kaanoğlu, “Bir kez uygulandığında bu mobbing olmuyor. Mobbing, bir veya birden fazla kişi tarafından kişi ya da kişilere yönelik gerçekleştirilen en az 6 ay sistematik biçimde devam eden yıldırma, pasifize etme veya işten uzaklaştırmayı amaçlayan kişilik değerlerine, mesleki durumlarına, sosyal ilişkilerine veya sağlıklarına zarar veren, kötü niyetli, zararlı davranışlar bütünüdür. 6 aydan kısa olanlara yasal olarak mobbing diyemiyoruz. Mobbing erkeklerde doğrudan, kadınlarda örtük şiddet şeklindedir. TBMM komisyonu mobbing araştırmasına göre, en çok 30-40 yaş kadın ve erkeklerde görülüyor. Daha çok amirlerden aşağı mobbing görülüyor. Sürekli dozda stres hasta ediyor. Sistematik olarak biz her gün iş yerinde 8 saat stres alırsak önce mide, sonra bağırsaklar, daha sonra cilt, strese bağlı baş ağrılarını görmemiz yüksektir” diye konuştu.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Dünkü Çocuklar'dan THM konseri

1 Dünkü Çocuklar'dan THM konseri

Real Madrid tur kapısını araladı

2 Real Madrid tur kapısını araladı

Kızılcahamamlı çiftçiye tohum desteği

3 Kızılcahamamlı çiftçiye tohum desteği

Fatih'teki cinayetin şüphelisi gözaltına alındı

4 Fatih'teki cinayetin şüphelisi gözaltına alındı