Samsun limanı foseptik çukuruydu

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 1999 yılında bir albayın Samsun limanının foseptik çukuruna döndüğünü kendilerine söylediğini ve hemen harekete geçerek limanı temizlediklerini söyledi

Samsun limanı foseptik çukuruydu

Samsun Valisi İbrahim Şahin ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve aynı zamanda TURMEPA Samsun Şubesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz TURMEPA Gönüllüleri ile buluştu. Programa Vali Şahin ve Başkan Yılmaz’ın yanı sıra Samsun İl Jandarma Komutanı Kıd. Albay Ercan Yaşin, Samsun Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, TURMEPA Karadeniz Bölge Koordinatörü Tuncer Ücüncüoğlu, Deniz Temiz Derneği/ TURMEPA Samsun Şubesi Yöneticileri Temel Uzlu ve Tevfik Sönmez, Deniz Temiz Derneği/ TURMEPA Genel Müdür Yardımcısı Mine Göknar da eşlik etti.

50 MİLYONA MALOLURDU
16 yıl önce Samsun limanının bir foseptik çukuru olduğunu ve bir albayın sözü ile işe başladığını belirten Başkan Yılmaz, “Denizaltı filosu Albayı Samsun limanına girerken çok büyük sıkıntı çektiklerini, 29 Ekim 1999 yılında liman içinin metan gazı ve çamurla kaplı olduğunu söyledi. Limana yaklaşmadan önce deniz derinliğini ölçtüklerini, hiç bir denizaltının Samsun limanına giremeyeceğini, Karadeniz’in en büyük limanının çok büyük bir foseptik çukuru olduğunu ifade etti.  Samsun liman içi 50 yıl boyunca atıkların toplandığı bir havuz olmuş.  Biz o yıllarda işi gücü bıraktık, iki sene buradaki çamuru açık denize dökmekle uğraştık. Bunu bugün ki şartlarda yapsak 50 milyon TL ye yapardık.  Samsun limanında çamuru temizledikten sonra buraya kanalizasyonun da akmamasını sağladık. Samsun limanında şimdi yüzülebiliyor ve balık tutulabiliyor. Bana 1999 yılında Samsun limanının metan gazı ve çamurla kaplı olduğunu söyleyen ve bizim bu limanı temizlememize neden olan o Albayı şükran ve minnetle anıyorum ifadelerini kullandı. 

YAYGINLAŞTIRMA ÇABAMIZ VAR
Samsun Valisi İbrahim Şahin de, Samsun’da başlattığımız 3-4 tane önemli proje var. Bunlardan bir tanesi de geleceğe kulaç atıyoruz projesi. Bunların fikir annesi TURMEPA. OMÜ’de bir etkinlik vardı. Orada çevre bilinci ve denizlerin kirletilmesi tartışılırken, denizleri temiz tutmanın yolunun denizi kullanmaktan geçtiğine karar verdik. Sonra bir proje hazırlayalım diye düşünürken, baktık ki Samsun’da yüzme bilen kişi sayısının çok az olduğu ortaya çıktı. Yüzde 80 kesim yüzme bilmiyor. Geleceğe kulaç atıyoruz projemizi başlattık ve aileler bu projemizi sahiplendi. Ailelerin bu projeye katıldıkları kadar hiçbir projeye katıldıklarına şahit olmadık. Nedeni de çocuklarını yüzmeye getirdiklerinde onları tirübünden izliyorlar. Bu projeyi büyüterek tüm Türkiye’de yaygınlaşması için çabalarımız var” dedi. 

 EN ÇOK OKUNANLAR

Park halinde yanan otomobil küle döndü

1 Park halinde yanan otomobil küle döndü

Kazada ağır yaralanan 2 kişi hastanede hayatını kaybetti

2 Kazada ağır yaralanan 2 kişi hastanede hayatını kaybetti

Manisa'da alkollü muhtar traktörle belediye önüne çıktı

3 Manisa'da alkollü muhtar traktörle belediye önüne çıktı

Denizli'de trafik kazası: 1 ölü

4 Denizli'de trafik kazası: 1 ölü

Bakan Özlü, 'Bizde kırgınlık olmaz'

5 Bakan Özlü, 'Bizde kırgınlık olmaz'

Devrek Belediyesi Sokak iftarları düzenleyecek

6 Devrek Belediyesi Sokak iftarları düzenleyecek

Sanatçı Yusuf Güney'den unutulmaz gece

7 Sanatçı Yusuf Güney'den unutulmaz gece

Jandarmadan uyuşturucu operasyonu

8 Jandarmadan uyuşturucu operasyonu

Kahramanmaraş'ta uyuşturucu operasyonu

9 Kahramanmaraş'ta uyuşturucu operasyonu

Başkan Yılmaz, İzmir'de Balıkesirliler ile buluştu

10 Başkan Yılmaz, İzmir'de Balıkesirliler ile buluştu