Canik’ten kardeşlik köprüsü

Kurduğu Dış İlişkiler Birimi ile uluslararası projelere imza atan Canik Belediyesi, Azerbaycan’da yaşayan Çeçen mülteciler için TİKA ile ortaklaşa meslek edindirme kursu düzenleyecek.

Canik’ten kardeşlik köprüsü

Canik Belediyesi Dış İlişkiler Birimi’nin koordinesinde daha önce Bangladeş, Çad ve Somali’de su kuyuları açan, Suriye’ye iki kez yardım gönderen Canik Belediyesi, şimdi de Canik ile Azerbaycan arasında kardeşlik köprüsü kuruyor. Canik Belediyesi, 1994 yılında savaşın başlamasıyla birlikte Azerbaycan’a göç eden Çeçen mülteciler için TİKA ile birlikte meslek edindirme kursu düzenleyecek.

EVRENSEL BELEDİYECİLİK
Amaçlarının, şehirlerin yarıştığı yüzyılda Samsun u bir dünya şehri yapmak olduğunu ifade eden Genç, Daha önce Bangladeş ve Suriye deki Müslüman kardeşlerimiz için çalışmalar yaptık. Şimdi ise evrensel belediyecilik yaparak Azerbaycan’da örnek bir çalışmaya imza atıyoruz. Geliştirdiğimiz proje sayesinde Azerbaycan’da gelişen sanayiye nitelikli işçi kazandırılarak, bireylerin kendi zaruri ihtiyaçlarını karşılamaları ve bulundukları ülkede kendi kültürlerini yaşamaları, değerlerini koruyarak gelecek nesillere aktarmaları sağlanmış olacaktır” dedi.

TECRÜBEMİZİ PAYLAŞIYORUZ
Başkan Genç, Canik Belediyesi olarak şehrimizde hayata geçirdiğimiz projelerden biri de meslek edindirme kurslarıdır. Katma değer sağladığına inandığımız bu tecrübeyi Türkiye’nin dünyaya yansıyan yüzü olan TİKA ile yurt dışına taşıyarak, Çeçen kardeşlerimiz için dünyayla paylaşıyoruz. Barışın, huzurun ve refahın çok yönlü bir kalkınma ile mümkün olacağına inanıyoruz. Projenin hayata geçmesiyle beraber mülteci Çeçen aileler sosyal ve ekonomik yönde daha güvende olacaklar ve yaşam standartlarını yükselterek, hayatlarında uzun vadeli programlar yapabileceklerdir” diye konuştu.

BAKÜ ZİYARETİYLE BAŞLADI
Haziran ayında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye gerçekleştirdikleri ziyarette projeye start verdiklerini belirten Genç, sözlerini şöyle sürdürdü: Projeyi başlatmak üzere gittiğimiz Bakü’de Çeçen mülteciler ve Ahıska Türkleriyle biraraya geldik. Ayrıca Canik Belediyesi olarak kurduğumuz Tiyatro Okulu da, Azeri çocuklara Hacivat-Karagöz oyununu sahneledi. Ayrıca orada Türk ve Azeri yatırımcılarla da buluştuk. Son derece faydalı bir ziyaret olmuştu. Şimdi o ziyaretin meyvelerini alıyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Dış İlişkiler Birimimiz vasıtasıyla dünyaya örnek olacak çok daha güzel projelere imza atacağımıza inanıyorum.

acbkeccmylea.gifEN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da ikisi de olmayacak

1 Samsunspor'da ikisi de olmayacak

Kaldırım aday adayı

2 Kaldırım aday adayı

Samsun'da 'uçan imam' hapiste

3 Samsun'da 'uçan imam' hapiste

Meşaleni al formanı giy sende bu yürüyüşe katıl

4 Meşaleni al formanı giy sende bu yürüyüşe katıl

Samsun'a yeni üniversite kuruluyor

5 Samsun'a yeni üniversite kuruluyor

Samsunspor'da Muhammet Beşir'in durumu maç saati beklenecek

6 Samsunspor'da Muhammet Beşir'in durumu maç saati beklenecek

Yaşam savaşını kaybetti

7 Yaşam savaşını kaybetti

Şaşırmayın!..

8 Şaşırmayın!..

Ahmet Güral Karayılmaz: 'Takım düşerse şehirde düşer'

9 Ahmet Güral Karayılmaz: 'Takım düşerse şehirde düşer'

Samsun'da bakkalını 68 yıldır güler yüzle açıyor

10 Samsun'da bakkalını 68 yıldır güler yüzle açıyor