Canik’ten kardeşlik köprüsü

Kurduğu Dış İlişkiler Birimi ile uluslararası projelere imza atan Canik Belediyesi, Azerbaycan’da yaşayan Çeçen mülteciler için TİKA ile ortaklaşa meslek edindirme kursu düzenleyecek.

Canik’ten kardeşlik köprüsü

Canik Belediyesi Dış İlişkiler Birimi’nin koordinesinde daha önce Bangladeş, Çad ve Somali’de su kuyuları açan, Suriye’ye iki kez yardım gönderen Canik Belediyesi, şimdi de Canik ile Azerbaycan arasında kardeşlik köprüsü kuruyor. Canik Belediyesi, 1994 yılında savaşın başlamasıyla birlikte Azerbaycan’a göç eden Çeçen mülteciler için TİKA ile birlikte meslek edindirme kursu düzenleyecek.

EVRENSEL BELEDİYECİLİK
Amaçlarının, şehirlerin yarıştığı yüzyılda Samsun u bir dünya şehri yapmak olduğunu ifade eden Genç, Daha önce Bangladeş ve Suriye deki Müslüman kardeşlerimiz için çalışmalar yaptık. Şimdi ise evrensel belediyecilik yaparak Azerbaycan’da örnek bir çalışmaya imza atıyoruz. Geliştirdiğimiz proje sayesinde Azerbaycan’da gelişen sanayiye nitelikli işçi kazandırılarak, bireylerin kendi zaruri ihtiyaçlarını karşılamaları ve bulundukları ülkede kendi kültürlerini yaşamaları, değerlerini koruyarak gelecek nesillere aktarmaları sağlanmış olacaktır” dedi.

TECRÜBEMİZİ PAYLAŞIYORUZ
Başkan Genç, Canik Belediyesi olarak şehrimizde hayata geçirdiğimiz projelerden biri de meslek edindirme kurslarıdır. Katma değer sağladığına inandığımız bu tecrübeyi Türkiye’nin dünyaya yansıyan yüzü olan TİKA ile yurt dışına taşıyarak, Çeçen kardeşlerimiz için dünyayla paylaşıyoruz. Barışın, huzurun ve refahın çok yönlü bir kalkınma ile mümkün olacağına inanıyoruz. Projenin hayata geçmesiyle beraber mülteci Çeçen aileler sosyal ve ekonomik yönde daha güvende olacaklar ve yaşam standartlarını yükselterek, hayatlarında uzun vadeli programlar yapabileceklerdir” diye konuştu.

BAKÜ ZİYARETİYLE BAŞLADI
Haziran ayında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye gerçekleştirdikleri ziyarette projeye start verdiklerini belirten Genç, sözlerini şöyle sürdürdü: Projeyi başlatmak üzere gittiğimiz Bakü’de Çeçen mülteciler ve Ahıska Türkleriyle biraraya geldik. Ayrıca Canik Belediyesi olarak kurduğumuz Tiyatro Okulu da, Azeri çocuklara Hacivat-Karagöz oyununu sahneledi. Ayrıca orada Türk ve Azeri yatırımcılarla da buluştuk. Son derece faydalı bir ziyaret olmuştu. Şimdi o ziyaretin meyvelerini alıyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Dış İlişkiler Birimimiz vasıtasıyla dünyaya örnek olacak çok daha güzel projelere imza atacağımıza inanıyorum.

acbkeccmylea.gifEN ÇOK OKUNANLAR

2 gün önce evlenmişti! Evin banyosunda asılı halde bulundu

1 2 gün önce evlenmişti! Evin banyosunda asılı halde bulundu

Çocuk damadın en mutlu günü ölüm günü oldu

2 Çocuk damadın en mutlu günü ölüm günü oldu

24 Temmuz Çarşamba Samsun hava durumu

3 24 Temmuz Çarşamba Samsun hava durumu

Özel güvenlik görevlisi aracında uğradı silahlı saldırıda öldü

4 Özel güvenlik görevlisi aracında uğradı silahlı saldırıda öldü

Turizmciler tatil, sanayici üretim istedi! 9 günlük tatil ikilemi

5 Turizmciler tatil, sanayici üretim istedi! 9 günlük tatil ikilemi

İzmir'de 42 düzensiz göçmen yakalandı

6 İzmir'de 42 düzensiz göçmen yakalandı

D-100 Ankara istikametinde kaza: 4 yaralı

7 D-100 Ankara istikametinde kaza: 4 yaralı

Hakan Atilla Türkiye'ye gönderiliyor

8 Hakan Atilla Türkiye'ye gönderiliyor

Öğrenciler Samsun'dan memnun

9 Öğrenciler Samsun'dan memnun

Samsun'da tütün üreticileri destek bekliyor

10 Samsun'da tütün üreticileri destek bekliyor