Kısa sürede konforlu operasyon

Samsun Özel Liman Hastanesi KBB Uzmanı Op. Dr. Cavit Akkurt, Estetik Burun (rinoplasti) ameliyatının artık kısa sürede, çok daha konforlu bir şekilde yapılabildiğini söyledi

Kısa sürede konforlu operasyon

Samsun Özel Liman Hastanesi KBB Uzmanı Op. Dr. Cavit Akkurt, Estetik Burun (rinoplasti) ameliyatı hakkında Haber Gazetesi’nin sorularını yanıtladı.

HABER: Rinoplasti operasyonlarında (Estetik burun ameliyatı) ortalama süre ve zorluk derecesi nedir?

CAVİT AKKURT: Cerrahi tekniklerin küresel anlamda hızla gelişmesi, bu gelişim ve deneyim birikiminin medya olanaklarıyla  paylaşımının kolaylaşması sayesinde rinoplasti ameliyatları eskiye oranla çok daha hızlı bir gelişim göstermiştir. Bu deneyim- teknoloji birikimini yakalayan merkezlerde ve doğru ellerde rinoplasti ameliyatları artık süre olarak kısa, çok daha konforlu ve sonuçları itibariyle eskiye oranla çok çok daha güvenilir hale gelmiştir.

HABER: Rinoplasti ameliyatı için doğru branş ya da hekim seçimi nasıl yapılabilir?

CAVİT AKKURT: Rinoplasti ameliyatları Kulak Burun Boğaz ve Plastik Cerrahi Bilim Dalı hekimlerince yapılmakla birlikte diğer birçok cerrahi uygulamaya oranla oldukça spesifik bir deneyim gerektirdiğinden özellikle bu alanda birikimi olan bir hekim seçimi sonuç açısından oldukça belirleyici olabilir.

HABER: Burun ameliyatlarında şişlik ve morluklar her zaman oluşur mu ve ne kadar sürer?

CAVİT AKKURT: Ameliyat sonrası oluşan ödem ve ekimoz (şişlik - morluklar) operasyon sürecindeki doku travmasına bağlı olup günümüzdeki teknik ve deneyim gelişimi sayesinde son derece aza indirgenmiştir. Kişiye bağlı aşırı bir doku hassasiyeti yok ise 4-5 gün içerisinde günlük hayata dönebilecek düzeye inmektedir.

HABER: Estetik burun ameliyatı sonrası yıllar içerisinde çökme-eğilme gibi deformitelerin gelişme olasılığı nedir?

CAVİT AKKURT: Bu noktada cerrahi deneyim uygulanan teknik çok önem kazanır. Doğru uygulanmış bir cerrahi süreç sonrası iyileşme dönemi boyunca hastanın da göstereceği dikkat ve özenle birlikte oluşan yeni burun yapısı yaşam boyu kalıcıdır. Yıllar içerisinde yaşlanmaya bağlı oluşabilecek doğal bazı değişimler dışında hiçbir deformasyon olmayacağı gibi, muhtemel travmalar karşısında da dayanıklılığını hiç dokunulmamış bir burun gibi koruyabilecektir.

HABER: Rinoplasti sonrası yüz ve burundaki doğal görünüm ne kadar korunabilir?

CAVİT AKKURT: Aslında estetik operasyonlarda yapılan işlem sadece mevcut yapıdaki orantısızlıkları ve deformiteleri gidermektir. Mevcut organı atıp yerine yenisini koymayız. Cerrahi işlem ne kadar deneyim ve hassasiyetle uygulanırsa ortaya çıkacak sonuç da o oranda doğal ve yüzle uyumlu olacaktır. Bu noktada, ameliyat öncesi iyi bir estetik değerlendirmeyle yüz oranları ve burundaki sorunların yeterince iyi analiz edilmesi, cerrahi planlamanın hastanın beklentileriyle örtüşmesi ve en önemlisi beklentilerin makul sınırlarda kalması son derece önemlidir.

HABER: Ameliyat sonrası burunda fonksiyon bozukluğu (nefes ya da koku alamama) ihtimali var mıdır?

CAVİT AKKURT: Burun fonksiyonlarında hiçbir bozulma olmayacağı gibi, var olan tıkanıklık sorunları da rinoplasti ameliyatı sırasında giderilebilir. Fonksiyonel düzeltme için ilave bir işleme gerek kalmaz.

HABER: Burun ameliyatlarında tampon mutlaka kullanılır mı?

CAVİT AKKURT: Burun tamponlama her hastada gerekli olmadığı gibi, bazı durumlarda da kısa süreli (12 saat gibi) ve çok hafif özel tampon uygulamaları yapılmaktadır.

HABER: Rinoplasti operasyonlarından sonra tekrar ameliyat gerekme olasılığı nedir?

CAVİT AKKURT: Revizyon (yeniden gözden geçirme) ameliyatları nadiren de olsa gerekmekle  birlikte kaliteli-özenli yapılmış bir ameliyatın sonrasında son derene nadir ihtiyaç duyulan bir durumdur. Çoğu zaman da sadece minimal rötuşlamalar şeklinde olmaktadır.

 

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor taraftarına müjde

1 Samsunspor taraftarına müjde

Samsunspor kalesi emin ellerde

2 Samsunspor kalesi emin ellerde

Samsun Eğitim ve Araştırma'nın Başhekimi'nden Haber Gazetesi'ne özel açıklamalar

3 Samsun Eğitim ve Araştırma'nın Başhekimi'nden Haber Gazetesi'ne özel açıklamalar

Samsun'da silahlı saldırı

4 Samsun'da silahlı saldırı

Samsun'da trafik kazası: 4 yaralı

5 Samsun'da trafik kazası: 4 yaralı

Başkan İsmail Uyanık: 'Şampiyonluk için yola çıktık'

6 Başkan İsmail Uyanık: 'Şampiyonluk için yola çıktık'

17 Temmuz Çarşamba Samsun hava durumu

7 17 Temmuz Çarşamba Samsun hava durumu

Samsun'da sahte MİT'çiye suçüstü

8 Samsun'da sahte MİT'çiye suçüstü

İmamoğlu'ndan istifa etmeyen yöneticilerle ilgili çarpıcı açıklama

9 İmamoğlu'ndan istifa etmeyen yöneticilerle ilgili çarpıcı açıklama

Bir kadın cinayeti daha! Vahşice öldürüldü

10 Bir kadın cinayeti daha! Vahşice öldürüldü