Fındığı emanete veren kendi önünü kesiyor

Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, fındığın emanete verilmemesi gerektiğini belirterek, Fındığı emanete veren üretici, kendi önünü kesmiş oluyor. Üretici ihtiyacı kadar, kademeli olarak satış yapmalı dedi

Fındığı emanete veren kendi önünü kesiyor

Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, Haberaks TV de hafta içi her gün Burcu Düzgün ün sunumuyla ekranlara gelen Haberin Sesi Programı na konuk oldu. Fındık fiyatlarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Tosun, üreticinin emanete fındık vermemesi gerektiğini belirterek, Fındığı emanete veren üretici, kendi önünü kesmiş oluyor. Üretici ihtiyacı kadar, kademeli olarak satış yapmalı. Dünyanın hiç bir yerinde fındığı minimum maliyetle, maksimum fiyattan satmak yok dedi.

FİYATLAR YENİDEN ARTACAK

Fındık fiyatlarının şuanda yaklaşık 11 liradan başlayıp, 13-14 liraya kadar çıktığını belirten  Tosun, Giresun Bölgesi nde fındık fiyatı 14-15 lira seviyesine kadar çıktı. Fiyatlarda 11 lira gibi bir gevşeme var. Ancak bu yurtdışındaki piyasanın hareketsizliğinden kaynaklanıyor. Yeni yılın ikinci haftasında ticaret yeniden hareketlenecek ve bu da fiyatlara artış olarak yansıyacak diye konuştu.

EMANET BÜYÜK SIKINTI

Fındık fiyatlarındaki en büyük sıkıntının, üreticilerin fındıklarını emanete vermeleri olduğunu ifade eden Tosun, Lisanslı depolama sisteminin hayata geçirilmesi önemli bir süreç. Bugün fındığı emanete bıraktığınız zaman, ürünü açığa veriyorsunuz. Ve verdiğiniz yerden kısa süreli ilişkileriniz içerisinde para alıyorsunuz. Ama ara ticareti yapan insanların elinde mevcut stok olduğundan onu kendi rezervi için kullanıyor ve netice negafif olarak yansıyor. Ziraat Odaları dahil, bizler, hatta devlet bu konuda gerekli açıklamaları yapıyor. Ama malesef üretici biraz daha duyarsız kalıyor. Aslında kendi menfaatine olacak olan ana tema şu ki; üretici özellikle ürününü emanete vermeyecek. Emanete vererek kendi önünü kesmiş oluyor. İhtiyacı kadar kademeli olarak satış yapmalı. Dünyanın hiç bir yerinde fındığı minimum maliyetle, maksimum fiyattan satmak yok. Dolayısıyla fındık üreticisi de nihayetinde kendi şartlarında ürün depolayabilir. Bunu profesyonelce de depolayabilir, kademeli olarak da yapabilir. Satacağı süre içersinde de hem kendi nakit akışını sağlar, hem de ürün fiyatı bu doğan boşluktan ve bu yanlış uygulamadan dolayı kendi aleyhine dönmez diye konuştu.

Pirsu DÜZGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da ustalıktan 58 ülkeye ihracat yapan firma patronluğuna

1 Samsun'da ustalıktan 58 ülkeye ihracat yapan firma patronluğuna

Samsun'daki yasak aşk intiharında flaş gelişme! 33 gün önce söylemişti...

2 Samsun'daki yasak aşk intiharında flaş gelişme! 33 gün önce söylemişti...

Samsun'da üniversite öğrencisinin şüpheli ölümü

3 Samsun'da üniversite öğrencisinin şüpheli ölümü

Samsun'da Demet öğretmene vefa

4 Samsun'da Demet öğretmene vefa

Ufuk Budak Almanya'da

5 Ufuk Budak Almanya'da

Samsun'da tavuk hırsızlığı

6 Samsun'da tavuk hırsızlığı

 İlkel ulaşım Meclis'te

7 İlkel ulaşım Meclis'te

Samsunspor'da personele 1 ay maaş

8 Samsunspor'da personele 1 ay maaş

Samsunspor ile Boluspor 59. randevuda

9 Samsunspor ile Boluspor 59. randevuda

Gözler Beşir'de

10 Gözler Beşir'de