13 yıl öncesini arar olduk

MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, ülke ekonomisinin bazı konularda 13 yıl öncesini arar durumda olduğunu ileri sürdü

13 yıl öncesini arar olduk

Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, TBMM Genel Kurulu nda partisi adına değerlendirmelerde bulundu. Usta, çok partili siyasi hayatta 13 yıl gibi uzun süreli bir tek başına iktidarın kimseye nasip olmadığını, ancak bugün birçok konuda Türkiye ekonomisinin 13 yıl öncesine göre daha iyi durumda olmadığını söyledi.

BORÇ YÜKÜ AĞIR
Ülke ekonomisinin bazı konularda 13 yıl öncesini arar durumda olduğunu kaydeden Usta, Yaşanan temel sorunlar akabinde makroekonomide ekonomide kırılganlık, düşük ve istikrarsız büyüme, yetersiz imalat sanayii üretimi, yüksek işsizlik, düşük gelir ve adaletsiz gelir dağılımı, düşük büyüme ve petrol fiyatlarına rağmen yüksek cari açık, ekonomi genelinde ve işletmelerde düşük verimlilik, özel firmaların artan dış borcu ve açık pozisyonu ortaya çıkmaktadır. Buna örnek verecek olursak, özel sektör dış borç 2002 yılında 43,1 milyar dolar iken 2015 ikinci çeyreğinde 287,5 milyar dolara ulaşmıştır. Firmaların varlık ve yükümlülük farkı, 2015 Eylül ayında 175,3 milyar dolar olmuştur. Hane halkının hızlı artan ve yüksek boyutlara ulaşan borç yükü altında kalmıştır” diye konuştu.

GELİR DÜŞÜRÜLÜYOR
Usta, konuşmasını şöyle sürdürdü: Türkiye ekonomisi 2008 sonrası çok kötü bir performans göstermektedir. 2008 yılında 10.400 dolar kişi başına gelire ulaşıldığı halde 2015 yılında Hükümetin kişi başı gelir tahmini 9.082 dolardır. Daha da vahimi 2016 yılında kişi başı gelirin 8.834 dolara gerilemesi hedeflenmektedir. Bugüne kadar ekonomi alanında reform yapma iradesi gösteremeyen Adalet ve Kalkınma Partisi tıkanan Türkiye ekonomisinin önünü açmak için bir an evvel reformlara başlamalıdır. Türkiye için, milletimiz için faydalı her işe destek vereceğimizi burada ifade etmek istiyorum. Türkiye’nin temel sorunlarını çözmeye yönelik unsurlar içermemesi, bir bütçe mantığı içinde hazırlanmaması, oturduğu makroekonomik çerçevenin belirsizliği ve mali disipline riayet etmemesi nedeniyle 2016 yılı Merkezi Yönetim Geçici Bütçe Kanun Tasarısına ret oyu kullanacağımızı belirtirim.

 EN ÇOK OKUNANLAR