İhracat rekorla kapattı

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ihracatın 2012 yılını rekorla kapattığını açıkladı

İhracat rekorla kapattı

\n  

\n
\n Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ''Aralık ayı ihracatı 11,9 milyar dolar oldu. 2012 yılı ihracatımız 2011 yılına göre yüzde 12,6 oranında artarak 151,9 milyar dolara ulaştı'' dedi. Çağlayan, bu ay açıklanacak TÜİK verileriyle ihracatın 153 milyar dolara doğru ilerleyeceğini söyledi.
\n
\n  
\n
\n OTOMOTİV SEKTÖRÜ TOPARLAYACAK
\n
\n TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2012 yılı ihracat rakamlarını Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'la birlikte Shreton Otel'de düzenlediği toplantıda açıkladı. Toplantıda konuşan Zafer Çağlayan, 2012 yılında 66 ülkede 37 fasılda ihracatta rekor kırıldığını belirterek, 1 milyar doların üzerinde ihracatı olan il sayısının 16'ya ulaştığını anlattı. Bakan Çağlayan, faizlerin daha da düşmesi gerektiğini her fırsatta söylediğini belirterek, ''25 baz puanlık düşüş yetmez. 2012'nin dördüncü çeyrek büyüme rakamı, OVP'de 2012 için öngörülen büyüme rakamından daha büyük bir rakam olacaktır'' diye konuştu. Çağlayan, 2013 yılında otomotiv sektörünün kendisini toparlayacağını belirterek, ''2013'te inşallah babayiğidin de ortaya çıkmasını istediğimizi ifade etmek istiyorum'' dedi.
\n
\n  
\n
\n EN FAZLA İHRACAT YAPAN İLLER
\n
\n 2012 yılında en fazla ihracat yapan ilimiz İstanbul olduğunu belirten Büyükekşi, İstanbul'un ihracatını yüzde 3 artırarak 61 milyar dolara çıkardığını söyledi. Büyükekşi, İstanbul'u 13 milyar dolar ihracat ile Kocaeli, 11,9 milyar ihracat gerçekleştiren Bursa'nın takip ettiğini anlatarak, bu üç ilin devamında ilk 10 il arasında en fazla ihracat gerçekleştiren illerin sırasıyla İzmir, Ankara, Gaziantep, Manisa, Denizli, Hatay ve Adana olduğunu dile getirdi. En fazla ihracat yapan ilk 10 il arasında ihracatını en fazla artıran ilin Gaziantep olduğunu vurgulayan Büyükekşi, Gaziantep ilinin 2012 yılında ihracatını geçtiğimiz yıla göre yüzde 19 artırdığını dile getirdi. Büyükekşi, Gaziantep ilini yüzde 10 ihracat artışı ile Ankara, yüzde 8 ile Adana, yüzde 5 ile İzmir yüzde 4 ile Kocaeli, yüzde 3 ile İstanbul ve yüzde 1 ile Manisa'nın takip ettiğini ifade etti. Denizli'nin ihracatı yüzde 1, Hatay'ın yüzde 3, Bursa’nın yüzde 5 azaldığını belirten Büyükekşi, 2012 yılında ihracatını en fazla artıran ilin yüzde 1971 ile Gümüşhane olduğunu ve Gümüşhane ilinin yüzde 372 artışla Bitlis ve yüzde 169 artışla Kars'ın takip ettiğini anlattı. 
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da polis memuru ölü bulundu!

1 Samsun'da polis memuru ölü bulundu!

Metincan Cici isyan etti

2 Metincan Cici isyan etti

Samsun'da trafik kazası: 6 yaralı

3 Samsun'da trafik kazası: 6 yaralı

Samsun'da öğrenci servisi kaza yaptı: 4'ü öğrenci, 5 yaralı

4 Samsun'da öğrenci servisi kaza yaptı: 4'ü öğrenci, 5 yaralı

CHP'de Atakum'a 5'inci aday

5 CHP'de Atakum'a 5'inci aday

Ahmet Altın yıkıldı

6 Ahmet Altın yıkıldı

Kritik hafta

7 Kritik hafta

Samsun'da dehşet saçmıştı... Ruh sağlığı hastanesine sevk edildi

8 Samsun'da dehşet saçmıştı... Ruh sağlığı hastanesine sevk edildi

Pilot Hamdi Yılmaz'ın meslektaşları yasta

9 Pilot Hamdi Yılmaz'ın meslektaşları yasta

20 Kasım Salı Samsun hava durumu! Soba zehirlenmelerine dikkat

10 20 Kasım Salı Samsun hava durumu! Soba zehirlenmelerine dikkat