'Dayatmayı kabul etmiyoruz'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Koç, yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili herhangi bir dayatma içinde olmadıklarını, hiçbir dayatmayı da kabul etmeyeceklerini söyledi

'Dayatmayı kabul etmiyoruz'

\n Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında gerçekleştirilen MYK toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyen Genel Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Haluk Koç, yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili, "Herhangi bir dayatma içinde değiliz, hiç bir dayatmayı da kabul etmeyiz" dedi.

\n
\n  
\n
\n ERDOĞAN'IN 'CUMHURBAŞKANLIĞI' KAYGISI
\n
\n 2012 yılında çok değişik siyasi tartışmalara tanık olduklarını, tartışmaların temelinde ‘Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın (ben nasıl Cumhurbaşkanı seçilirim) kaygısının yattığı tartışma odakları olduğunu savunan Koç, “Bundan sonra gündeme oturacak tartışmalarında yine aynı kaygının, aynı beklentinin temel oluşturacağını görüyoruz. Başbakan önümüzdeki hedefine göre Türkiye’deki siyaset tartışmalarını bu şekilde öze oturtmuş oluyor. Buna yeni Anayasa çalışmalarındaki tartışmaları, terör sorunuyla ilgili gündemi, Kürt sorunuyla ilgili gelişmeleri ve dış politikadaki tüm gelişmeleri bu süreç içerisinde değerlendire biliriz” diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n YENİ ANAYASA SAKATLANMAMALIDIR
\n
\n Yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ettiğini hatırlatan Koç, Türkiye’nin 12 Eylül’le hesaplaşmasının ancak sivil, demokrat, özgürlükçü bir anayasa yapımı ile mümkün olacağını başından itibaren savunduklarını dile getirdi. Koç, bunun için en geniş toplumsal mutabakat metninde bir siyaset gerçekliğinin bunun taşıması gerektiğini ısrarla ifade ettiklerini belirtti. Oluşturulan Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun her siyasi partiden üç üyeyle çalışmaları sürdürdüğünü kaydeden Koç, konuşmasına şöyle devam etti:
\n
\n  
\n
\n “Bu konuda açıklıkla söylüyorum; herhangi bir dayatma içinde değiliz, ama hiçbir dayatmayı da kabul etmiyoruz. Sayın Cemil Çiçek’in bu komisyonun çalışmaları sırasındaki eşgüdüm görevinin zaman zaman Başbakanın ve yürütme organın müdahalesiyle sıkıntıya girdiğini de tespit ediyoruz. Şimdi dünyanın hiçbir yerinde bir tek kişinin hedeflerine göre, beklentilerine göre, siyaset meşrebine göre bir Anayasa çalışması gündeme gelmemiştir. Türkiye’de bu temel çelişkiyi maalesef bu çalışma sürecinde tanıklık ediyoruz. Zaman zaman sayın Başbakan kendi beklentilerine göre komisyon üzerine yürütmenin baskısını değişik defalar illetti, uyguladı. Bu tutumun komisyon çalışma sürecini de zaman zaman tartışmalı bir hale getirdiğini de tanıklık ettik. Hiç şüphesiz yeni Anayasa çalışması hem Türkiye’nin 12 Eylül faşizminin kalıntılarından kurtulması, hem de sağlık bir demokrasiye oturtulması için önemli bir toplumsal taleptir ve siyaset kurumunun da çözülmesi gereken en önemli görevlerden bir tanesidir. Ama, bir kere daha vurgulamak istiyorum, yeni Anayasa yapma süresi Sayın Başbakanın kişisel hırslarıyla, beklentileriyle, talepleriyle, ihtiraslarıyla hiçbir zaman sakatlanmamalıdır ve tıkanmamalıdır.”
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Kavga eden şahısları ayırmak isterken bıçaklandı: 1 yaralı

1 Kavga eden şahısları ayırmak isterken bıçaklandı: 1 yaralı

Çalan alarm yangının faciaya dönüşmesini önledi

2 Çalan alarm yangının faciaya dönüşmesini önledi

Karaman'da kerpiç evin çatısında çıkan yangın korkuttu

3 Karaman'da kerpiç evin çatısında çıkan yangın korkuttu