Samsun AB projelerinde 3.sırada

Samsun’un, AB projelerinden yararlanmada Türkiye’deki ilk 3 ilden birisi konumuna geldiğini söyleyen Vali Aksoy, "Kayıt dışı istihdamla mücadele, kadınların istihdamı gibi birçok alanda Samsun’da önemli projeler gerçekleştirildi" dedi

Samsun AB projelerinde 3.sırada

\n  

\n
\n Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koordinasyonunda İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı kapsamında sektörel yatırım alanlarında genç istihdamının desteklenmesi hibe programı bilgilendirme toplantısı Türk-İş Eğitim Merkezi’nde yapıldı. Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Atakum Kaymakamı Salim Demir ve İŞKUR İl Müdürü Hasan Kılıçaslan'ın yanı sıra çok sayıda vatandaşın katıldığı bilgilendirme toplantısında Samsun'un durumu değerlendirdildi.
\n
\n  
\n
\n BİRİKİMLER VAR
\n
\n AB süreci içersinde Türkiye’nin farklı fonlardan ve kaynaklardan faydalanarak birçok alanda yeni çalışmalar gerçekleştirdiğini belirten Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, “Bu kapsamda birçok kurum ve kuruluşun AB kaynaklarından yararlanmak suretiyle gerçekleştirdiği projeler var. Samsun’da da bu kapsamda birçok kurum ve kuruluşumuz ilgili kurumlara başvuruda bulunarak bu kaynaklardan yararlanma adına önemli çalışma ve projeler gerçekleştirdi. Kayıt dışı istihdamla mücadele, kadınların istihdamı gibi birçok alanda Samsun’da önemli projeler gerçekleştirildi. Samsun AB projelerinden yararlanma adına Türkiye’deki ilk 3 ilden birisi konumuna geldi. Bu konuda Samsun’da önemli kurumlarımızda önemli birikimler var” diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n BÜTÇESİ 24 MİLYON AVRO 
\n
\n Genç istihdamını destekleyecek projelere 24 milyon avroluk finansman sağlanacağını ve gençler gelişen sektörlere göre eğitilerek istihdam edileceğini belirten İŞKUR İl Müdürü Hasan Kılıçaslan, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği (AB) Koordinasyon Dairesi Başkanlığı (İKG PRO), ‘Sektörel Yatırım Alanlarında Genç İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı’na yönelik teklif çağrısını 20 Aralık 2012’de yayımladı. Söz konusu hibe programı kapsamında uygulanacak projeleri finanse etmek üzere 24 milyon avroluk bir bütçe ayrıldı. Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) operasyon faydalanıcısı olarak yürüteceği hibe programı kapsamında gençlerin istihdam edilmesine, girişimcilik becerilerinin arttırılmasına, arz talep arasındaki uyuma katkı sağlanmasına, ilgili aktörler arasında işbirliğinin geliştirilmesine, aktif işgücü piyasası politikaları oluşturulmasına, gençler için oryantasyon, profil çıkarma, danışmanlık, staj, eşleştirme gibi hizmetler sağlanmasına, okul sonrası işe geçişin kolaylaştırılmasına, üniversite ve sanayi arasında daha güçlü işbirliği bağlarının oluşturulmasına yönelik tasarlanan projeler finanse edilecek” diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n 200-400 BİN AVRO HİBE
\n
\n İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı’nın (İKG OP), ‘İstihdam Önceliği’ çerçevesinde uygulanacağını ifade eden İKG PRO Temsilcisi Alper Zeytun,  ‘Sektörel Yatırım Alanlarında Genç İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı’ kapsamında, üniversite veya lise mezunu işsiz gençlerin, daha düşük öğrenim düzeyine sahip işsiz gençlerin, okulu terk edenlerin, eğitimine devam eden gençlerin ve engelli gençlerin istihdamlarını ve istihdamda kalmalarını sağlayacak çalışmalar yürütüleceğini söyledi. Zeytun şunları söyledi: "İstihdam alanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar, üniversiteler, meslek okulları, kamu yararına çalışan sivil toplum kuruluşları, sendikalar, konfederasyonlar, kamu kurumları yerel yönetimler gibi kar amacı gütmeyen tüzel kişilik sahibi kuruluşlar hibelerden yararlanabilecek. 24 milyon avro bütçeli hibe programı çerçevesinde sunulacak hibe projeleri için 200 bin ile 400 bin avro arasında hibe desteği sağlanacak." 
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

8. Malatya Uluslararası Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

1 8. Malatya Uluslararası Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu