Samsun'da 22 milyon TL'lik proje

Samsun’da geçen yıl yaşanan sel felaketi sonrası hazırlanan ve maliyeti 22 milyon TL olan “Sel Kontrol Uygulama” projesi kapsamında 7 bin 500 hektarlık alana 1 milyon 617 bin fidan dikilecek

Samsun'da 22 milyon TL'lik proje

\n  

\n
\n Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında Samsun’da yaşanan sel felaketi sonrasında Orman Genel Müdürlüğü ile Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü ekiplerinin yaptıkları incelemeler sonrasında geliştirdikleri “Sel Kontrol Uygulama” projesi Canik ve İlkadım ilçelerinde hayata geçiriliyor. Proje kapsamında, Canik ve İlkadım ilçelerinde toplam 25 köyde 7 bin 500 hektarlık alana akasya, ıhlamur, badem, ceviz ve kızılçam türlerinde 1 milyon 617 bin fidan dikilecek. Türkiye’de ilk kez kamu arazisi dışında uygulanacak projenin maliyeti 22 milyon TL. 
\n
\n  
\n
\n AVDAN KÖYÜNDE İNCELEME
\n
\n Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Sel Kontrol Uygulama projesinin yapılacağı Canik ilçesine bağlı Avdan köyünde incelemelerde bulundu. Amasya Orman Bölge Müdürü Ahmet Ceylan ve Samsun Orman İşletme Müdürü Hüseyin Özbay’dan proje hakkında bilgiler alan Valisi Hüseyin Aksoy, çalışmayla ilgili açıklamalarda bulundu.  
\n
\n  
\n
\n EROZYONLA MÜCADELE
\n
\n Aksoy, “Yaşanan sel afeti sonrası, sele neden olabilecek alanlar üzerinde çalışmalar başlatıldı. Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü projeleri hazırladı. Orman Genel Müdürlüğümüz ise diğer çalışmaları üstlendi. Projenin toplam işin maliyeti 22 milyon TL civarındadır. Bu kaynak teraslandırma, erozyonla mücadele ve ağaçlandırma amaçlıdır. Çalışmalarımız başladı. Bu bölge bundan sonraki çalışmalarımızda erozyonla mücadelede pilot bölgelerimizden biri olacak ve çalışmalarımız hızla devam edecek” dedi.
\n
\n  
\n
\n IRMAK HAVZALARINDA PLANLAMA
\n
\n Amasya Orman İşletme Müdürü Ahmet Ceylan, “Samsun'da yaşanan sel felaketinden sonra hızla Mert Irmağı, Yılanlı Dere ve Sağır Geçit havzalarını planladık. Alanlarda çalışmalarımız başladı. Bu alanlarda vatandaşlarımızla da çalışacağız. Böylece bu havzayı selin zararlarından koruyarak taşkınları önleyeceğiz. Bundan sonra hızla çalışmalarımız devam edecek" diye konuştu.Konuşmaların ardından Vali Hüseyin Aksoy, Avdan köyü girişinde bulunan bir araziye katılımcılar ve köy sakinleri ile birlikte çam fidanı dikti. Köylülerle bir süre sohbet eden Vali Aksoy, daha sonra köyde mezarı bulunan Tunceli’nin Ovacık ilçesinde şehit edilen Ovacık Başsavcısı Murat Uzun’un kabrini de ziyaret ederek dua etti.
\n
\n  
\n
\n Ayşe KUŞCU
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Kavga eden şahısları ayırmak isterken bıçaklandı: 1 yaralı

1 Kavga eden şahısları ayırmak isterken bıçaklandı: 1 yaralı

Çalan alarm yangının faciaya dönüşmesini önledi

2 Çalan alarm yangının faciaya dönüşmesini önledi

Karaman'da kerpiç evin çatısında çıkan yangın korkuttu

3 Karaman'da kerpiç evin çatısında çıkan yangın korkuttu

Asayiş uygulamasında direnen bir kişi polisi yaraladı

4 Asayiş uygulamasında direnen bir kişi polisi yaraladı

Cami lojmanı yandı: 2 yaralı

5 Cami lojmanı yandı: 2 yaralı

Havaya ateş açan kişi daha sonra kafasına sıkarak intihar etti

6 Havaya ateş açan kişi daha sonra kafasına sıkarak intihar etti