'Uzlaşma Bürosu' yükü hafifletiyor

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde kurulan uzlaşma bürosu, bir yıl içerisinde 25 ayrı suçtan çoğunluğu yaralamalı trafik kazası olan 967 dosyanın 483'nü, taraflarla görüşerek uzlaşma yoluyla çözdü

'Uzlaşma Bürosu' yükü hafifletiyor

\n  

\n
\n Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren kanunda uzlaşmanın bulunduğunu, ancak bu zamana kadar işletilemediğini dile getirerek, "Samsun'da 2011 yılı Eylül ayında uzlaşma bürosu kuruldu. Geçen yıl uzlaşmaya tabi suçlardan 967'sinde görevlilerimiz taraflarla görüştü. Bunlardan 483'ünde olumlu cevap alındı" dedi.
\n
\n  
\n
\n 25 AYRI SUÇTAN 967 DOSYA 
\n
\n 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 253'üncü maddesi bazı suçlarda tarafların uzlaşmasına olanak sağladı. Ancak bu madde gerek olaylar hakkında işlem yapan polisler, gerekse cumhuriyet savcıları tarafından yeterince uygulanamadı. Adalet Bakanlığı geçen zaman içerisinde illerin hepsinde Cumhuriyet Başsavcılığına bağlı uzlaşma bürosu kurdu. Samsun'da da 2011 yılı Eylül ayında uzlaşma bürosu kuruldu. İlk yıl 4 ay içerisinde 278 olaydan 116'sında tarafları uzlaştırarark çözdü. Geçen yıl ise kasten yaralama, trafik kazası, tehdit, konut dokunulmazlığını ihlal, işyeri ve çalışma hürriyetini ihlal, kişilerin huzur ve sükununu bozma, hakaret, kişi hatırasını hakaret, özel hayatın gizliliği, haberleşmenin gizliliği, suç eşyasını satın alma, yabancı devlet temsilcilerine karşı işlenen suçlar gibi 25 ayrı değişik suçtan 967 dosya uzlaşma bürosuna geldi. Cumhuriyet Savcısı Yakup Aydın'ın tayin ettiği hukukçu uzlaşmacılar bu dosyalardaki taraflarla bir araya gelerek anlaşmalarını sağlamaya çalıştı. 483 dosya da taraflar uzlaşarak dosya hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.
\n
\n  
\n
\n ADALET SİSTEMİNE GÜVEN ARTACAK
\n
\n Cumhuriyet Başsavcı Ali Yeldan uzlaşma etkili olan onarıcı adalet sisteminin Kanada, ABD, İngiltere, Yeni Zelanda ve Avustralya gibi ülkelerde yaygın olarak kullandığını Türkiye'de ise 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'un 253'üncü maddesiyle uzlaşmaya başvurulmasının öngürüldüğünü söyledi. Ancak geçen zaman içerisinde bu kanunun yeteri kadar kullanılmadığını belirten Yeldan, "Samsun'da 2011 yılı Eylül ayında uzlaşma bürosu kuruldu. Geçen yıl uzlaşmaya tabi suçlardan 967'sinde görevlilerimiz taraflarla görüştü. Bunlardan 483'ünde olumlu cevap alındı. Uzlaşma kapsamına giren suçlar genelde toplumdan çok bireysellik yönü ağır basan suçlardır. Uzun yargılamalar sonucunda failin ceza alması mağduru tatmin etmediği, suçun işlenmesinden hemen sonra mağdurun tatmin edilmesi daha çok önemlidir. Böylece sosyal barış tesis edilmekte yeni olayların yaşanması engellenmektedir. Mağdurun da intikam duygusu azalmaktadır. Şüpheli ise mahkumiyet kararı almayacak, sabıkasına işlenmeyecek, sosyal barışa katkısı olacaktır. Her iki tarafından adalet sistemine güveni artacak" dedi.
\n
\n  
\n
\n HEDEF YÜZDE 100 UZLAŞMA
\n
\n Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaşma Bürosu'ndan sorumlu savcı Yakup Aydın ise, gelinen noktanın çok önemli olduğunu dile getirdi. Aydın, uzlaşma bürosunda avukatların veya hukuk fakültesi mezunu olan ancak başka bir işte çalışan kişilerin görev yaptığını belirterek, "Uzlaşma ile kişilerin adliye koridorlarında zaman kaybetmesini önlediğimiz gibi, mahkemelerin işlerini de azaltmış oluyoruz. Kağıttan ve çalışan insanların mesaisinden tasarruf ediyoruz" dedi.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da ekmeğin fiyatı arttı

1 Samsun'da ekmeğin fiyatı arttı

Artık Samsun'da 1 liraya ekmek yok

2 Artık Samsun'da 1 liraya ekmek yok

Samsun'da yaşlı kadının feci ölümü

3 Samsun'da yaşlı kadının feci ölümü

Başkan İsmail Uyanık takipte

4 Başkan İsmail Uyanık takipte

İstanbul'da aranan doktor karı-koca Samsun'da yakalandı

5 İstanbul'da aranan doktor karı-koca Samsun'da yakalandı

Koloğlu sahaya indi!

6 Koloğlu sahaya indi!

Samsun'da CHP-İYİ Parti'den ittifak iddiası

7 Samsun'da CHP-İYİ Parti'den ittifak iddiası

Samsunlular ekmekteki artıştan memnun değil

8 Samsunlular ekmekteki artıştan memnun değil

Samsun'da işçiler çatıya çıktı

9 Samsun'da işçiler çatıya çıktı

Bilgi aldı

10 Bilgi aldı