Özal'ın vizyonu uzaya taşındı

TÜRKSAT Genel Müdürü Dalbay, Türkiye'nin, 1980'li yıllarda 8. Cumhurbaşkanı Özal'ın vizyonuyla Uluslararası Telekomünikasyon Birliği'ne başvurmasının, bugün sonuçlarını aldığını söyledi.

Özal'ın vizyonu uzaya taşındı

\n TÜRKSAT Genel Müdürü Özkan Dalbay, 1980'li yılların sonunda merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın vizyonuyla Uluslararası Telekomünikasyon Birliği'ne yörünge başvurusunda bulunulduğunu, bunun sonucunda bugün çok stratejik olan 31, 42 ve 50 derecelerde yörünge haklarının alındığını söyledi.

\n
\n

\n Artık boş yörünge yok

\n

\n Başvuruyla alınan yörünge haklarının, buralarda belli bir süre uydu işletilmediği durumlarda iptal edildiğini belirten Dalbay, ''Özellikle son 10 yılda ülkeler yörünge hakkı elde etmek için ciddi bir yarış içindeler. Ancak artık insan nüfusunun yaşadığı yörüngelerde boş yer yok'' diye konuştu.

\n

\n Yeni yörünge hakkı istenecek

\n

\n TÜRKSAT 4B uydusunu da 2014 yılının şubat ayında uzaya göndereceklerini dile getiren Dalbay, sözlerini şöyle sürdürdü:
\n ''Uydu haberleşme sıralamasında 16'ıncı sıradayız. Sadece TÜRKSAT 4A ve 4B uyduları sayesinde dünya uydu haberleşme operatörleri sıralamasında 2 basamak yukarı çıkacağız.  2017 ve 2019'da atacağımız tamamen yerli üretim olan uyduları da bu yörüngelere koyacağız. Hedefimiz 2017 yılında dünyanın ilk 10 büyük uydu haberleşme operatörü arasında girmek.''

\n


EN ÇOK OKUNANLAR

2 araç birbirine girdi: 1 yaralı

1 2 araç birbirine girdi: 1 yaralı

Beton mikseri yük trenine çarptı: 2 yaralı

2 Beton mikseri yük trenine çarptı: 2 yaralı

Karadeniz sahil yolunda kaza: 4 yaralı

3 Karadeniz sahil yolunda kaza: 4 yaralı

TEM'de feci kaza kaza: 1 yaralı

4 TEM'de feci kaza kaza: 1 yaralı

Gümüşhane'de trafik kazası: 6 yaralı

5 Gümüşhane'de trafik kazası: 6 yaralı

Van'da uyuşturucu operasyonları

6 Van'da uyuşturucu operasyonları

İnegöl'de facianın eşiğinden dönüldü

7 İnegöl'de facianın eşiğinden dönüldü

Kontrolden çıkan araç beton bariyerlere çarptı: 1 ağır yaralı

8 Kontrolden çıkan araç beton bariyerlere çarptı: 1 ağır yaralı