İlaç kalıntıları analiz edilecek

Yaş sebze ve meyve ihracaatında önemli rol oynayan ilaç kalıntısı analizi artık Samsun'da yapılabilecek. İl Özel İdaresi'nin katkısıyla Samsun Gıda Kontrol Laboratuvarı'na alınan Pestisit Analiz Cihazı, Karadeniz'de sadece Samsun'da hizmet verecek

 İlaç kalıntıları analiz edilecek

\n Samsun İl Genel Meclisi’nce İl Özel İdaresi’nin 2012 yılı bütçesinde 600 bin TL ödenek ayırarak Samsun Gıda Kontrol Laboratuar Müdürlüğü’ne alınan Pestisit Analiz Cihazı'nın hizmete girdiği açıklandı.  Samsun İl Genel Meclisi'nin dünkü oturumunda Pestisit Analiz Cihazı'yla ilgili bilgilendirmede bulunan Samsun Gıda Kontrol Laboratuarı Müdürü Osman Aydın, cihazın Karadeniz Bölgesi’nde sadece Samsun’da olduğunu belirterek, “Pestisit Analiz Cihazı Türkiye’de Samsun ile birlikte 5-6 ilde var. Karadeniz de ise sadece ilimizde var. Aldığımız bu cihaz ile gıdalarda var olan zirai ilaç kalıntılarını analiz edebilmek artık mümkün. Toplamda 618 bin TL’ye alınan cihazımızın kurulumu yapıldı. İlk etapta yaş sebze ve meyvelerde analiz yapacağız. Daha sonra ise kuru gıda analizlerine başlayacağız” dedi.

\n
\n 400 MADDE ANALİZİ YAPILACAK
\n
\n Samsun’da zirai ilaç kalıntıları ile ilgili dünya standartlarında analiz yapılacağını da sözlerine ekleyen Aydın, “Önceden sadece 80 etkin maddenin analizini yapabiliyorduk. Alınan yeni cihaz ile analiz yapılabilecek etkin madde sayısı 400’e çıktı. Ülkemizde yaş gıdadaki en büyük sıkıntı ilaç kalıntısı idi. Geçtiğimiz yıllarda kalıntıları tespit etmek için ürünleri başka illere gönderiyorduk. Artık bu analizlerin ilimizde yapılması mümkün olacak. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’mızın ‘Tarladan sofraya gıda güvenliği’ sloganı ilimiz için, hatta sadece ilimiz değil bölgemiz için artık daha bir anlamlı" diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n İTHALAT VE İHRACAT İÇİN ÖNEMLİ
\n
\n Samsun İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Karakurt da “Bölge halkımızın en büyük geçim kaynaklarından birisi tarım. Çiftçilerimizin ürettiği ürünlerin sağlıklı olup olmadığının yanında ithalat ve ihracat açısından böyle bir cihazın alınması ilimiz ve bölgemiz adına çok güzel sonuçlara vesile olacaktır. Samsun İl Özel İdaresi’nin 2012 bütçesinden 600 bin TL ayırarak aldığımız bu cihazın öncelikle ilimize, sonra bölgemize daha sonra da ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Egemen Töreli hayatını kaybetti

1 Egemen Töreli hayatını kaybetti

Samsun'da dehşet! O anlar saniye saniye kamerada

2 Samsun'da dehşet! O anlar saniye saniye kamerada

Samsun'da o caddeyi trafiğe kapatmıştı... Bu kez başaramadı

3 Samsun'da o caddeyi trafiğe kapatmıştı... Bu kez başaramadı

Samsun'da feci kaza! 1 ağır yaralı

4 Samsun'da feci kaza! 1 ağır yaralı

Belediye çalışanı Başkanı vurdu!

5 Belediye çalışanı Başkanı vurdu!

Samsunlular dikkat! Kar kapıda

6 Samsunlular dikkat! Kar kapıda

Tartışılan değişiklik

7 Tartışılan değişiklik

Samsun'da okul gezisi facia ile bitecekti

8 Samsun'da okul gezisi facia ile bitecekti

Uyanık ve Yıldırım da izledi

9 Uyanık ve Yıldırım da izledi

Temayül tamam, gözler Erdoğan'da

10 Temayül tamam, gözler Erdoğan'da