Saatlerce kurtarılmayı beklediler

Samsun'un Salıpazarı İlçesi'ne bağlı Konakören Köyü'nde 16 öğrenci ve 12 öğretmen, yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle yolda mahsur kaldı. Kurtarma ekiplerinin 13 saat sonra ulaştığı öğretmen ve öğrenciler, okula yerleştirildi

 Saatlerce kurtarılmayı beklediler

\n Samsun'un Salıpazarı İlçesi'ne bağlı bazı köylerin yolları şiddetli kar ve tipi nedeniyle ulaşıma kapandı. İlçeye 15 kilometre uzaklıktaki 800 rakımlı Konakören Köyü'ndeki taşımalı eğitimden faydalanan öğrenciler ve öğretmenleri almak için yola çıkan servis araçları yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle yol ulaşıma kapanınca saat 11.00 sıralarında yolda mahsur kaldı. 

\n
\n VALİ AKSOY EL KOYDU
\n
\n Öğleden sonra yetkililere durumun bildirilmesi üzerine iş makineleri yolu açmak için çalışma başlattı. Ancak yetersiz kaldı ve yol açılamadı. Konudan akşam saatlerinde haberdar olan Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, duruma el koydu ve bütün birimleri harekete geçirdi.
\n
\n  
\n
\n ELEKTRİKLİ SOBAYLA ISINDILAR
\n
\n Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle yolda mahsur kalan servis minibüslerini kurtarma çalışmalarına katılan İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Canik Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi ve Samsun Offroad Kulübü ekipleri gece saat 23.30 sıralarında araçlarına ulaşabildi. Ardından Konakören İlkokulu ve Ortaokulu'na doğru yönlenen ekipler okula 01.00 saatlerinde ulaştı. Okulda sınıflarda elektrikli sobalarla ısınmaya çalışan çocuklar,  acıktıklarını ve çok üşüdüklerini söylediler.
\n
\n  
\n
\n KUMANYA DAĞITILDI
\n
\n Kurtarma ekipleriyle köylerine gitmek isteyen öğrenciler ve öğretmenler tek tek servislere bindirildiler. Gece saat 01.30 sıralarında okuldan yola çıkan ekipler, kısa süre sonra yoğun kar yağışı dolayısıyla yolun tekrar kapanması üzerine Konakören Köyü'ne geri dönmek zorunda kaldılar. Okula geri dönülmesi esnasında yolda kalan servis araçlarında bulunan öğrencilere, öğretmenlere ve gazetecilere İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri tarafından kumanya dağıtıldı.
\n
\n  
\n
\n ENDİŞELİ BEKLEYİŞ SÜRÜYOR
\n
\n Bu arada kar yağışının devam etmesi ve açılan yolun kapanmasından dolayı öğrenciler okuldan alınamadı. Öğrenciler ile öğretmenlerin okuldaki bekleyişi sürerken, çeşitli kurumlara ait iş makineleri 1 metreyi aşan karı temizleme çalışmalarına devam ediyor.  Okulda öğretmen ve öğrenciler ile birlikte 4 servis sürücüsü de mahsur bulunuyor. Servis sürücülerinden Hüsamettin Çetin, köyde kar kalınlığının 1,5 metreye yaklaştığını, okulda 16 öğrenci, 12 öğretmen ve kendisi ile birlikte 4 servis sürücüsünün mahsur olduğunu, soba ile ısınmaya çalıştıklarını, köylülerin kendilerine yiyecek getirdiğini söyledi.
\n
\n  
\n
\n İHA
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Zeytin tarlasında cinayet

1 Zeytin tarlasında cinayet

ABD, Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili nihai bir sonuca varmadı

2 ABD, Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili nihai bir sonuca varmadı

Sosyal medya fenomeni E-5'te kaza yaptı

3 Sosyal medya fenomeni E-5'te kaza yaptı