Haluk Koç zehir zemberek

Zonguldak'taki maden ocağında yaşananların 'cinayet' olduğunu söyleyen CHP'li Koç, Bakan Faruk Çelik'i istifaya davet etti, Türk-İş Başkanı'nı, "Emekçiler katledilirken susmakla" suçladı

Haluk Koç zehir zemberek

\n Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, Zonguldak’ta meydana gelen patlamayla ilgili sorumlunun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik olduğunu ileri sürerek, istifasını istedi. Koç, Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu’nun Zonguldak’ta yaşanan olaylara sessiz kalmasını da sert bir dille eleştirdi.Parti Genel Merkezi’nde MYK toplantısı devam ederken basın toplantısı düzenleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, Zonguldak’taki maden ocağında meydana gelen patlama sonrasında 8 işçinin hayatını kaybettiğini hatırlatarak, konunun önemine dikkat çekti. Son yıllarda artan iş kazaları nedeniyle Türkiye’nin Avrupa’da birinci sıraya, dünyada Çin’den sonra ikinci sıraya yükseldiğini belirten Koç, Zonguldak’ta bir maden kazası olmadığını ve Zonguldak’ta bütün raporlara rağmen, bütün uyarılara rağmen önlem alınmayarak bir cinayet işlendiğini ileri sürdü. 

\n
\n  
\n
\n BÜTÜN RAPORLAR ORTADA
\n
\n Maden kazasıyla ilgili sorumlunun bütün raporlara rağmen önlem almayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik olduğunu belirten Koç, “Burada bu cinayetin sorumlusu, bu olayın sorumlusu bütün raporlar ortada iken önlem almayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik’tir. Bu olayın karşılığı demokrasi kültüründe istifadır. Sayın Faruk Çelik’in bütün bu gerçekler karşısında bir siyasi sorumluluk göstermesi gerekmektedir. Onun karşılığı da istifadır. İstifa dediğimiz müessesenin çalışmasıdır. İlgili firmanın işyerlerinde değişik defalar denetimler yapılıyor, raporlar düzenleniyor. Bu rapor ve tutanaklarında o işyerinde iş güvenliği ile ilgili alınması gereken önlemler sıralanıyor” diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n SAMSUN'DA ÇÖKEN TANK
\n
\n Sayıştay raporuna dün CHP Grup Toplantısı’nda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun da değindiğini söyleyen Koç, “Raporda, ‘Bu önlemler alınmadığı takdirde bu işyerinde ölümle sonuçlanabilecek vahim bir kazanın oluşması tamamen tesadüftür’ deniyor. Açık ve net olarak Türkçe bu ifade. Yani bu cinayet önceden haber veriliyor. Sonuçta oluşan kazayı bir cinayet şeklinde değerlendirirsek, Kozlu’da adam öldürülmüştür. Bunun üzerinde neden duruyoruz. Çok sayıda yazılı uyarı var, çok sayıda sözlü uyarılar var. Gerekli sertifikalara sahip olmayan bir ek taşeron firma iş yapıyor. Kendi ihtisas alanı değil. Türkiye’de acı tablolardan birisi Samsun’daki çöken amonyak tankı kapağının da aynı şekilde bir taşeron firmanın çalışmaları sonucunda olduğunu hepimiz hatırlıyoruz. Daha bir ay önce 6 işçimiz de orada ölmüştü” diye konuştu. 
\n
\n  
\n
\n BİLE BİLE ÖLÜME GÖNDERİLİYORLAR
\n
\n İşyerindeki ölümle sonuçlanabilecek bir kazaya neden olabilecek bütün ihmallerin ortada olduğunu belirten Koç, raporların ve tutanakların tutulmasına rağmen sonuca davet çıkartıldığını söyledi. Koç, “Karşılık hiçbir şey. Ben en ucuz şekilde işimi yaparım, kişi, işçi sağlığı benim için önemli değil, işçinin güvenliği benim için önemli değil, benim için kar önemli. Böyle bir mantıkla bugüne gelmiş bulunuyoruz. Bütün bu raporlar, buradaki ayrıntılar bile bile bu işçilerin ölüme gönderildiğini gösteriyor. Taşeronluk artık Türkiye’de kanayan bir yaradır. Kamu kurumları bu tip sözleşmelerde denetim görevlerini ihmal etmektedirler. Taşeronlaşma ile emek, sermaye karşısında devlet eliyle ezdirilmektedir. Kontrolsüz kar hırsı işçiyle ilgili maliyetleri kısma uğruna, işçilerin sadece ücretlerinden değil canlarından etmeye başlamıştır” dedi.
\n
\n  
\n
\n BİR KEZ OLSUN ŞAŞIRTIN
\n
\n Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in gerçekler karşısında sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini söyleyen Koç, “Sayın Çelik, siyasete itibar kazandırmalıdır. Kendisi için en onurlu yol istifa etmesidir. Bir kez olsun toplumu şaşırtın. Bir kez olsun şaşırtın. Sorumluluğunuzu yerine getirin ve istifa edin çağrısını bir kere daha yapıyorum” diye konuştu. 
\n
\n  
\n
\n TÜRK-İŞ BAŞKANI'NA SERT ELEŞTİRİ
\n
\n Haluk Koç, konuyu görmezden gelen sendika başkanlarına da sert tepki gösterdi. Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu’yla ilgili sert ifadeler kullanan Koç, “Sen oturduğun yerde huzurlu ve rahat mısın? Görevini yaptığını gerçekten düşünüyor musun? İçinde bir huzursuzluk hissediyor musun, hissetmiyor musun? Bütün bu gerçekler seni ilgilendiriyor mu? Bir endamını ve tavrını görelim senin. Emekçiler katlediliyor, cinayete uğruyor. Çık en büyük emek konfederasyonu başkanısın. Çık ve haksızlıkları savun ve dile getir” dedi.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da silahlı saldırı: 2 yaralı

1 Samsun'da silahlı saldırı: 2 yaralı

Samsun'da öfkeli kardeş deşet saçtı! Ablası ve sevgilisini...

2 Samsun'da öfkeli kardeş deşet saçtı! Ablası ve sevgilisini...

Samsunspor'a çifte standart

3 Samsunspor'a çifte standart

16 Kasım Cuma Samsun hava durumu..

4 16 Kasım Cuma Samsun hava durumu..

Samsun'da faciaya ramak kala!

5 Samsun'da faciaya ramak kala!

İki belediye başkanı görevlerinden uzaklaştırıldı

6 İki belediye başkanı görevlerinden uzaklaştırıldı

Ali Ece'ye forma sürprizi

7 Ali Ece'ye forma sürprizi

Savaş-Oğuz farkı

8 Savaş-Oğuz farkı

Samsunspor hırs küpü

9 Samsunspor hırs küpü

Samsun'da araştırma görevlisine FETÖ'den gözaltı

10 Samsun'da araştırma görevlisine FETÖ'den gözaltı