ŞOV KAVGASI

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, belediyedeki bir milyon liralık vurgun için araştırma komisyonu kurulmasını isteyen MHP'li meclis üyelerini 'şov yapmakla' suçladı. MHP'li Cemalettin Kola ise, "Asıl şov yapan sizsiniz" diye Yılmaz'ın ardında

ŞOV KAVGASI

\n Samsun Büyükşehir Belediyesi Makina İkmal Daire Başkanlığı'nda yaşanan 1 milyon liralık vurgun iddiasıyla ilgili araştırma komisyonu kurulması teklifi, Başkan Yusuf Ziya Yılmaz ile MHP'li Meclis üyesi Cemalettin Kola'yı kavganın eşiğine getirdi. Yılmaz, meclis toplantısının sonunda kapıdan çıkmadan hemen önce MHP'li Kola ve diğer meclis üyelerini şov yapmak suçladı ve kapıdan çıktı. Kola ise Başkan Yılmaz'ın ardından "Asıl şov yapan sizsiniz!" diye bağırdı.

\n
\n İKİ AYDIR GÜNDEMDE
\n
\n Yaklaşık 3 ay önce Büyükşehir Belediyesi Makina İkmal Daire Başkanlığı'nda makine parçaları alınmış gibi gösterilerek 1 milyon TL'nin belediye kasasından haksız yere çıktığı ileri sürülmüş, konunun Cumhuriyet Savcılığı'na bildirilmesi üzerine bir kişi tutuklanmış, 3 şüpheli tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Tutuklu belediye çalışanının, zararın yarısını ödeyerek uzlaşma teklifinin meclise gündemine alınma girişimi de AK Partili meclis üyelerinin tepki göstermesi üzerine geri çekilmiş, konu kamuoyuna 'Vurguna af, AK Partili üyelerden döndü' şeklinde yansımıştı. Bu gelişmeler üzerine MHP'li Meclis üyeleri Cemalettin Kola, Erdem Okan ve İsmail Sevindik Büyükşehir Belediye Meclis Başkanlığı'na verdikleri teklifle, konunun ayrıntılı incelenmesi için araştırma komisyonu kurulmasını istemişti. Kasım ayında teklif geç verildiği için bir sonraki aya bırakın önerge, geçen ay da, denetim komisyonu araştırmayı yapar görüşüyle gündeme alınmamıştı.
\n
\n  
\n
\n KENDİLERİNİ BULUNMAZ HİNT KUMAŞI ZANNEDİYORLAR
\n
\n MHP'li Kola, Okan ve Sevindik'in verdiği önerge Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Ocak ayı ilk toplantısında gündeme alındı. Önergenin okunmasının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, teklife sert tepki gösterdi. Yılmaz, konuyla ilgili medyaya hoş olmayan ifadeler yansıdığını ve bunların da pek çok arkadaşını rahatsız ettiğini belirterek, "Kamusal görevde işlev gören kişilerin, kamusal bir konuda taşımaları gereken ciddiyeti taşımaları gerekir. Şu meclisin altındaki bizlerin gerektiği şekilde davranmak, mesaj vermek ve konuşmak sorumluluğumuz var. Medya karşışında atıp tutma yetkimiz yok. Sorumluluğunu taşıdığımız bu mecliste kişisel bir takım hesapları, büyük sorumluluğun üstüne koyup, egoyu ön planda tutmamalıyız. Bu meclisin içine gelmiş olmanın sorumluluğun, bu mecliste olmanın o büyük lütfunun farkında olmadan, kendilerini bulunmaz hint kumaşı zannedip, 'benim burada bir oy hakkım var, onu kullanırım, konuşurum' diyen kişlerin olduğuna hep birlikte tanık olduk. Burası bizim kişisel ve şahsi egolarımızı taşımamızı gerektiren bir yer değil. Burası, ulu çatının altında yüce milletin önünde sorumluluğumuzu yerine getirme yeridir. Bu yolsuzluğu belediyedeki yetkiler ortaya çıkarmıştır. Bu dışardan bir ihbar, teknik takibi sonucu ortaya çıkmış bir durum değildir" dedi. 
\n
\n  
\n
\n ART NİYET VE EGOMUZ YOK
\n
\n Yılmaz'ın konuşmalarının ardından MHP'li Meclis üyesi İsmail Sevindik, "Biz meclis üyeleri olarak, bu olaya nerden bakabiliriz diyerek önergeyi hazırladık.  Herhangi bir siyasi arayış, siyasi yönden farklılık peşinde değiliz. Amacımız kamuoyu adına, meclis açısından bu konuyla ilgili sorumluluğu yerine getirmektir. Herhangi bir art niyet ya da ego taşımamaktayız" ifadelerini kullandı. 
\n
\n  
\n
\n BAŞKAN UYGUN GÖRMÜŞTÜ
\n
\n MHP'li Cemalettin Kola ise amaçlarının birilerini zor duruma düşürmek olmadığını belirterek, "Açıkcası  bu konu gündeme geldiği zaman, ilk önce sayın başkanı ziyaret ettik. Araştırma komisyonunu kurmak istediğimizi söyledik. Başkanımız da çok uygun olacağını söyledi. Bunun üzerine bu önergeyi sunduk. Aralık ayında yapılan toplantıda gündeme alınmayınca, 'böyle bir önergemiz vardı neden gündeme alınmadı' diye sorduk. Orada bir ifade kullandı, bu ifadeyi çok doğru olmadığı için söylemeyeceğim" diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n SAMSUNLUNUN VERDİĞİ YETKİYLE...
\n
\n Kola konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bize göre bu konuyla ilgili araştırma komisyonu kurulmalı. Bizim amacımız burada birilerini zor duruma düşürmek değil. Bunu kabul etmiyoruz. Egoları tatmin etme dediniz, onu da kabul etmiyoruz. Biz Samsun halkının bize vermiş olduğu yetkiyle, meclis üyesi olarak denetim yetkisini yerine getiriyoruz. Burada denetçiyiz. Doğruları ortaya çıkarmak için burdayız. Denetim komisyonları ile araştırma komisyonlarının görevleri farklıdır. Araştırma komisyonun yetkisi daha fazladır. Biz bu ithamları kabul etmiyoruz. Basının ne yazdığı bizi ilgilendirmiyor. Bizim faklı bir demecimiz olmamıştır." 
\n
\n  
\n
\n ÖNERGE REDDEDİLDİ
\n
\n AK Partili bazı meclis üyelerinin, araştırma komisyonu kurulmasının yasal dayanağı olmadığına yönelik açıklamalarından sonra MHP'li üyelerin önergeleri oylamaya sunuldu. MHP'li 5 meclis üyesinin 'kurulsun' oyuna karşı, AK Parti ve CHP'li meclis üyelerinin 'ret' oyu kullandığı, Tekkeköy Belediye Başkanı Hayati Tekin'in çekimser kaldığı oylamada, önerge oy çokluğu ile reddedildi.
\n
\n  
\n
\n KARŞILIKLI ŞOV SUÇLAMASI
\n
\n Oylamanın ardından oturumu kapatıp salondan çıkmak üzereyken MHP'li Kola'nın, "Bizim farklı demecimiz olmadı, meclisin denetim yetkisini kullanmasını istediğimiz için önerge verdik" sözleri üzerine toplantısı boyunca gergin olduğu konuşmasına yansıyan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz sinirlenerek, "O zaman biz böyle bir şey demedik diye itiraz etseydiniz. Neden itiraz etmediniz. Biz bunları söylemedik, bunlar böyle yazılmamalıydı deseydiniz. Sizin amacınız başka. Siz basına şov yaptınız" diyerek salondan çıktı. Kola'nın ise Yılmaz'a karşılık vererek "Basının ne yazdığı bizi ilgilendirmiyor. Asıl siz şov yapıyorsunuz" diye bağırdığı duyuldu.
\n
\n  
\n
\n KOMİSYON SEÇİLDİ
\n
\n Ocak ayının ilk meclis toplantısında yapılan seçimlerde ise Denetleme Komisyonu'na Cemalettin Kola, Adem Alan, Emin Kazım Şen, İbrahim Saraç ve Tahsin Canikli; Samsun ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği üyeliklerine ise Kerami Gürbüz, Muammer Muratoğlu, Necip Çift, Aydın Yılmaz seçildi.
\n
\n  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da dehşet! O anlar saniye saniye kamerada

1 Samsun'da dehşet! O anlar saniye saniye kamerada

Egemen Töreli hayatını kaybetti

2 Egemen Töreli hayatını kaybetti

Belediye çalışanı Başkanı vurdu!

3 Belediye çalışanı Başkanı vurdu!

Samsun'da o caddeyi trafiğe kapatmıştı... Bu kez başaramadı

4 Samsun'da o caddeyi trafiğe kapatmıştı... Bu kez başaramadı

Samsun'da okul gezisi facia ile bitecekti

5 Samsun'da okul gezisi facia ile bitecekti

Samsun'da feci kaza! 1 ağır yaralı

6 Samsun'da feci kaza! 1 ağır yaralı

Samsunlular dikkat! Kar kapıda

7 Samsunlular dikkat! Kar kapıda

Samsun'da pompalı tüfekli çatışma: 5 yaralı

8 Samsun'da pompalı tüfekli çatışma: 5 yaralı

Samsun'da koca dehşeti! Kurtulmak için camdan atladı

9 Samsun'da koca dehşeti! Kurtulmak için camdan atladı

Uyanık ve Yıldırım da izledi

10 Uyanık ve Yıldırım da izledi