Ayçiçeği yüz güldürüyor

Alım sezonunun başlangıcında çiftçiye 1,400 TL avans fiyat veren Karadenizbirlik, 0,100 TL'lik fiyat farkı ödemelerine de başladı. Genel Müdür Erarslan, "Artan fiyatlar ve ihtiyaç, yağlı tohuma olan ilgiyi artırdı, bu da üreticimizin yüzünü güldürdü" dedi

Ayçiçeği yüz güldürüyor

\n Genel merkezi Samsun'da bulunan kısa adı Karadenizbirlik olan Karadeniz Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği, ayçiçeği alım sezonu başlangıcında belirlediği 1,400 TL'lik avans fiyata ek olarak 0,100 TL fiyat farkı ödemesine de başladı. Karadenizbirlik Genel Müdürü Ünal Erarslan, Türkiye'de özellikle son yıllarda yağlı tohum ihtiyacında artışlar olduğunu belirterek, "Bu durum beraberinde fiyatları cazip hale getirdi. Özellikle ayçiçeği üreticisinin yüzü son yıllarda gülüyor" dedi.

\n
\n ÜRETİCİYE 55 MİLYON TL
\n
\n Fiyat farklarının, Birliğe ürün teslim eden tüm çiftçilere, 'avans fiyat'ta olduğu gibi peşin olarak ödeneceğini söyleyen Ünal Erarslan, "Fiyat farkının da ödenmesiyle birlikte, 19 kooperatif, 7 ildeki ayçiçeği alım kampanyamızda 55 milyon lira tutarında toplam 37 bin ton yağlık ayçiçeği ürünü alımı yapılmış olacaktır" diye konuştu. Karadenizbirlik'in her yıl olduğu gibi bu yıl da üretici ortaklarının menfaatlerini gözetecek şekilde fiyat belirlediğine dikkati çeken Erarslan, "Yönetim Kurulumuz ayçiçeği fiyatını belirlerken; ithal yağlık ayçiçeği ve ham ayçiçeği yağı fiyatları, döviz kurları, gümrük vergileri, Dünya ve Türkiye rekoltesi, üretim maliyetleri, destekleme ve prim ödemeleri, diğer bitkisel yağlar ile üretici beklentilerini tek tek değerlendirmiştir" dedi.
\n
\n  
\n
\n YAĞLI TOHUMLARIN CAZİBESİ
\n
\n Türkiye'de yağlı tohum üretiminin halen yeterli olmadığını, bu nedenle en büyük ithalat kalemlerinden birini teşkil etitğini hatırlatan Genel Müdür Ünal Erarslan, "Yağlı tohumların değeri giderek artmaktadır. Son yıllarda oluşan fiyatlar cazip hale gelmiş ve üretim artışını teşvik etmiştir. Bölgemiz için de önemli bir kalkınma aracı olan yağlı tohumların ve özellikle ayçiçeğinin üretim artışı artık çiftçimizin yüzünü güldürecektir. Karadenizbirlik, bölgemizde yağlı tohum üreticilerini ve üretimini birleştiren tek Tarım Satış Kooperatifleri Üst Birliği olup kooperatifçilik hizmetlerinin bölge ekonomisine olan katkısının artması için her türlü desteği vermeye devam edecek" diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da öfkeli kardeş deşet saçtı! Ablası ve sevgilisini...

1 Samsun'da öfkeli kardeş deşet saçtı! Ablası ve sevgilisini...

Samsunlulara müjde! Yüzde 15 indirim yapıldı

2 Samsunlulara müjde! Yüzde 15 indirim yapıldı

Samsun'da silahlı saldırı: 2 yaralı

3 Samsun'da silahlı saldırı: 2 yaralı

Samsunspor'a çifte standart

4 Samsunspor'a çifte standart

16 Kasım Cuma Samsun hava durumu..

5 16 Kasım Cuma Samsun hava durumu..

İki belediye başkanı görevlerinden uzaklaştırıldı

6 İki belediye başkanı görevlerinden uzaklaştırıldı

Samsun'da faciaya ramak kala!

7 Samsun'da faciaya ramak kala!

Eğitim atışı sırasında patlama! Şehit ve yaralılar var

8 Eğitim atışı sırasında patlama! Şehit ve yaralılar var

Ali Ece'ye forma sürprizi

9 Ali Ece'ye forma sürprizi

Samsun'da araştırma görevlisine FETÖ'den gözaltı

10 Samsun'da araştırma görevlisine FETÖ'den gözaltı