'Menfezler açık kalsın'

SAMGAZ, abonelerini genelde kış aylarında yaşanan baca gazı zehirlenmelerine karşı uyarırken, "Menfezler mutlaka açık bırakılmalı" çağrısında bulundu

'Menfezler açık kalsın'

\n SAMGAZ İşletme ve Tesisat Müdürü Murat Aras, bu aylarda muhakkak bacaların yetkili bir firmaya temizlettirilmesi gerektiğini söyledi. Doğal gaz abonelerini, muhtemel baca gazı zehirlenmelerine karşı alınacak önlemler hususunda bilgilendirerek; doğal gaz tüketiminin arttığı bu aylarda, baca kontrollerinin ve bakımlarının yaptırılmasının önemli olduğunu bildiren Murat Aras, "Herhangi bir kaçak durumunda doğal gazın ortamda birikmesini önlemek için pencerelere takılan menfezler kesinlikle kapatılmamalı" dedi.Aras, cihazların bulundukları alanların büyüklüğü ne olursa olsun bacalı cihazlar açık balkon, yatak odası, banyo, WC gibi yerlere konulmadığı gibi banyo, WC ve yatak odalarından duman boruları geçirilerek baca bağlantısının da yapılamayacağını belirtti. Murat Aras şöyle devam etti: 

\n
\n “Bacalı cihazların bulunduğu bölümde iyi çekiş yapan bir baca bulunmalı ve cihaz mutlaka bu bacaya bağlanmalıdır. Atık gaz boruları kapı ve pencere gibi yapı elemanlarından en az 20 cm uzakta olacak şekilde yerleştirilmelidir. Doğal gaz cihazlarının ısınan dış yüzeyleri ile kullanılan eşyalar arasındaki açıklık en az 50 cm olmalıdır. Denge bacalı yani hermetik doğal gaz cihazlarının bacaları mutlaka atmosfere açık, hava sirkülasyonu olan yerlere bağlanmalıdır. Bacalı cihazlar yanma için gerekli olan havayı bulundukları ortamdan almaktadırlar. Estetik kaygılar nedeniyle bu cihazların bir dolap içine alınmaları yanma için ihtiyaç duyacağı taze havayı engellemektedir ve yanma kalitesini düşürmektedir.”
\n
\n  
\n
\n  
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da dehşet! O anlar saniye saniye kamerada

1 Samsun'da dehşet! O anlar saniye saniye kamerada

Belediye çalışanı Başkanı vurdu!

2 Belediye çalışanı Başkanı vurdu!

Egemen Töreli hayatını kaybetti

3 Egemen Töreli hayatını kaybetti

Samsun'da koca dehşeti! Kurtulmak için camdan atladı

4 Samsun'da koca dehşeti! Kurtulmak için camdan atladı

Samsun'da o caddeyi trafiğe kapatmıştı... Bu kez başaramadı

5 Samsun'da o caddeyi trafiğe kapatmıştı... Bu kez başaramadı

Samsun'da okul gezisi facia ile bitecekti

6 Samsun'da okul gezisi facia ile bitecekti

Samsun'da pompalı tüfekli çatışma: 5 yaralı

7 Samsun'da pompalı tüfekli çatışma: 5 yaralı

Samsun'da husumet kavgası kanlı bitti

8 Samsun'da husumet kavgası kanlı bitti

Samsunlular dikkat! Kar kapıda

9 Samsunlular dikkat! Kar kapıda

Samsun'da kapalı yolcu durağı dönemi

10 Samsun'da kapalı yolcu durağı dönemi